Hun har solgt det meste af sin garderobe til kendisser, og hendes gamle, store gevir hænger lige nu på et badehotel i Skagen. Her kan du læse om supersælger Channes finurlige oplevelser og bedste erfaringer.
Hvis du solgte en lampe for 5.000 kroner, som du selv havde været ude og give 30 kroner for, ville du så ik’ betragte det som en rimelig god handel?
Det ville de fleste nok, men følelserne er blandet hos 26-årige Channe, der står bag dette salg. Når man spørger hende, hvilket salg hun fortryder i dag, er det netop salget af den lampe.
I denne artikel kan du læse hvorfor, og du får andre hyggelige annektdoter og råd fra supersælgeren, der bor i Arden. Channe Frederiksen har nemlig solgt sine brugte ting, siden hun var 15. I dag er nordjyden 26 år, og hun har gjort sig en del erfaringer.
Du kan i artiklen blandt andet læse om de kendisser, Channe i tidens løb har solgt til, og du kan også få svar på, hvad hvordan Go’morgen Danmark er indbladet i den handelsoplevelse, som var Channes bedste.
Ps. Hvis du ikke allerede har læst artiklen om Channes genbrugshjem, så inviterer vi dig indenfor i denne artikel. Du kan også læse om de genbrugsgaver, Channe har givet og modtaget, ved at klikke på denne artikel.
Jeg sælger ting nogle gange om måneden. Jeg har gjort det siden, jeg var 15 år, så nu hvor jeg er 26 år, må det vel være langt over 1.000 ting, jeg har solgt gennem tiden.
For at få penge til noget nyt.
Ja, jeg har før i tiden solgt størstedelen af mit tøj til medvirkende fra TV-programmet ’For lækker til love’ og ’Kongerne i sneen’. Jeg kan ikke lige huske, hvad pigerne hed, da jeg ikke selv så programmerne.
Skjorte, Ganni, str. S, Skjorte fra Ganni. Skjorten er multifarvet og i størrelse small. Med skjorten fra Ganni så er du klar til at gå i byen. ✓ Du får altid 30 dages returret hos os ✓ Levering i
209,00 kr.Skjorte, GANNI, str. L, Skjorte fra GANNI. Skjorten er hvid. Skjorten virker let og enorm rar at have på. ✓ Du får altid 30 dages returret hos os ✓ Levering inden for 1-3 hverdage ✓ Vi sender med
219,00 kr.Bluse, Ganni, str. S, Bluse fra Ganni. Blusen er sort og i størrelse small. Er du klar til at danse hele natten? Køb blusen fra Ganni - det vil du ikke fortryde, og hvis du gør, kan du altid få dine
209,00 kr.Skjorte, Ganni, str. 38, Gul med sorte prikker, Viskose, Ubrugt
200,00 kr.Skjorte, Ganni, str. 40
100,00 kr.Bluse, Ganni, str. 38, Black, Næsten som ny, Only worn once. Almost as good as new.
200,00 kr.Hvad enten du er på jagt efter bluser, kjoler, bukser eller nederdele, kan du finde det på DBA. Her er der tøj fra mærker som Ganni, Gucci, Stine Goya, Supreme og Han Kjøbenhavn.
Jeg har solgt vores store gevir, som vi har haft hængende i stuen, til et badehotel i Skagen. Så nu hænger det dér.
Jeg skulle være med i Go’morgen Danmark og skulle derfor til Sjælland. På vejen besluttede vi os for at køre forbi en lille genbrugsbutik, og der stod den sødeste, ældre dame, som jeg købte et fad af. Hun var virkelig rar og kærlig. Det var en rigtig god oplevelse.
LÆS OGSÅ: Denne dag bliver der handlet mest på DBA
Jeg solgte engang en keramiklampe fra Kähler til 5.000 kroner. Jeg fik en god pris, må man sige, for jeg havde selv givet 30 kroner for den. Men den var dælme fin, så i dag fortryder jeg den handel.
En lille julemand fra min barndom. Men alt andet må gerne sælges, såfremt jeg får tilbudt den rigtige pris.
Porcelæn, Omaggio fad, Kähler, To styks Købes som beset
149,00 kr.Porcelæn, Lyshus, Kähler, Købes som beset
499,00 kr.Vase, Kähler vase , Kähler, Kähler Omaggio Vase sælges Den er 31cm høj og 19cm i diameter og i sølv Den er som ny, uden skader, der medfølger original æske med til vasen Sælges hurtigst mulig,
250,00 kr.Keramik, Lysestage, lysthus , Kähler, Nyt
250,00 kr.Vase, Mini vaser, Kähler, Kähler Omiggao minivase sæt 3 stk. med sorte striber højde 8 cm diameter 2,5 cm de har ALDRIG været brugt.
60,00 kr.Porcelæn, Fad, Kähler, Stort Hvidt fad (40 cm) Hammershøi sælges . Ikke brugt og kasse medfølger
350,00 kr.Du har 2.295 muligheder, hvis du leder efter en ting fra Kähler på DBA.
Årh, jeg synes, det kan være svært at komme af med mit børnetøj til mine drenge, fordi der er så mange andre, der også sælger tøj i de størrelser.
Nej, der er altid nogen, der vil købe. Det er bare et spørgsmål om, hvad prisen er. Men herretøj gider jeg dog ikke sælge, fordi jeg synes, det tager tid at få det afsat. Så det ryger til genbrug i stedet.
Alt ved os er næsten til salg. Det er bare et spørgsmål om pris. Hvis vi får tingene solgt, finder vi nemlig bare nogle nye og fede ting.
SE OGSÅ: VIDEO: Gamle vinduer laves om til små vitrineskabe
Er du også glad for DBA?
Min oplevelse er, at hvis der er en god historie i de ting, du sælger, er det eftertragtet. Hvis nu for eksempel du sælger noget, der har stået i en offentlig bygning eller lokalt i det offentlige rum, vil folk have fingre i det.
Jeg havde eksempelvis 37 julestjerner fra Aalborgs gågade til salg, og der gik ikke længere end 10 minutter, og så var de solgt. Jeg beholdte selv 4 til mit eget hjem.
Tag gode billeder af de ting, du sælger. Et godt billede er for eksempel ét, hvor tingen indgår i din indretning. Sælger du tøj, så tag et billede af tøjet, når du har det på. Det giver et bedre indblik for køber.
Du kan læse flere gode salgsråd i artiklen, her. Vil du derimod læse mere om Channe, kan du finde hendes Facebook-side på 'Channes finurlige verden'.
Hængelampe i sort og guld TALPARO, Beliani, Få 10% rabat på dit køb ved at benytte koden: DBA10DK (Giver 10% rabat). Koden kan ikke kombineres eller bruges sammen med andre rabatkoder. Perfekt som ste
489,00 kr.Hængelampe i sort og sølv TALPARO, Beliani, Få 10% rabat på dit køb ved at benytte koden: DBA10DK (Giver 10% rabat). Koden kan ikke kombineres eller bruges sammen med andre rabatkoder. Perfekt som ste
459,00 kr.Loftslamper, LotID: 6358949 Klik på den røde "Gå til varen"-knap, for at købe eller byde på denne vare.Carl Fagerlund for Orrefors. Pendel af messing monteret med skål af presset glas. Ø 50 cm.Denne
548,00 kr.Anden loftslampe
50,00 kr.Anden loftslampe, skynd jer sælger den her loftslampe billigt til kun 50 kr. den der kommer først for den først. fejler ingenting virker perfekt. Hentes i Horsens.
50,00 kr.Loftlampe Kr. 650,-, WWW.ANTIKPJOT.DK Loftlampe i metal med glasskærm, fra 1920erne. Den har brugsspor. Højde 60cm Diameter 38cm Emne nr. 73844
650,00 kr.Du kan finde gamle gadelamper til salg på DBA ved at klikke her.
Hvis du ikke allerede har læst artiklen om Channe og hendes flotte genbrugshjem, burde du klikke her, hvor du blandt andet kan læse, hvilket genbrugsfund Channe får mest ros for af vennerne. Du kan også læse, hvilke genbrugsgaver, hun har købt og modtaget i artiklen, her.
Vil du derimod læse om en anden, der kan tjene kassen på at sælge dine ting på DBA, så læs denne artikel om Susanne, der i artiklen blandt andet forklarer, hvilke ting du bør sælge lige nu, eftersom disse er meget populære fortiden.
Du kan også læse om 27-årige Mads, der har 2.860 ting til salg. Og det er alle sammen den samme slags.
Marie-Louise har lavet en lampe ud af sin gamle peberkværn. Den og meget andet kan du selv tjekke ud i videoen herunder, hvor hun viser dig rundt i sit hjem.
Du kan læse mere om Marie-Louises indretningsvalg i artiklen, her.