Hun er altid på jagt efter Elvis-ting, hun har købt julelys fra gaderne i Aalborg og Aarhus, og så spenderer hun gerne omkring 10.000 kroner på brugtmarkedet, når kalenderen siger december. Her kan I komme indenfor hos genbrugslekseren Channe fra Nordjylland.
Hendes loftslampe er lavet med hønsenet og fjer, og 85 procent af hendes hjem består af genbrug. I denne artikel byder vi dig indenfor hos 26-årige Channe, som bor i byen Arden, der ligger i Nordjylland.
Channe Frederiksen begyndte egentlig at købe genbrug, fordi økonomien ikke var til andet, men i dag er hun blevet så bidt af det, at hun surfer på genbrugssites i de timer om dagen, vi andre bruger på at scrolle gennem Facebook og nyhederne på mobilen. Og det kan i den grad betale sig. Et af Channes bedste køb, prismæssigt, var fire Arne Jacobsen-stole, som hun fik for i alt 1.200 kroner. Dermed sparede hun minimum 2.800 kroner.
Dertil har hun allerede videresolgt de fleste genbrugsmøbler i stuen, og det har fået Channes indretningsbudget til at gå i nul. Vi har dermed med en ægte genbrugsentusiast at gøre – Channe er både vild med at købe og sælge, og alle hendes salg og sjove salgsoplevelser, kan du læse om i artiklen her.
Men Channe vinder ikke kun økonomisk ved at handle brugt. Channe har også fået venner på grund af sin second hand-hobby.
I artiklen herunder kan du læse om Channes skønne hjem, som hun deler med sin kæreste og sine 2 børn på henholdsvis 3 og 1 år. I artiklen får du blandt andet svar på, hvilket genbrugsfund der har fået mest ros af vennerne.
Min pejs. Den er jeg ret glad for. Men vi har den kun indenfor i julen, fordi den kan skabe den helt rigtige julestemning.
Jeg er dog også glad for de julelys, jeg i 2019 fik lov at købe. De havde hængt på gågaden i Aarhus og Aalborg. Det er en fed historie at kunne fortælle.
Biopejs, Sælger denne charmerende og hyggeligt biopejs da vi desværre bruger den alt for lidt. Den har ingen skrammer. Den måler 106x102x35. Skal afhentes i Ballerup Kan ikke leveres
1.500,00 kr.Pejs, Pejs med LED lys
100,00 kr.Biopejs, bordbiopejs Smuk bordpejs til bioethanol produceret i et stilfuldt design med en elegant form. Pejsen kan frit stilles rundt om i hjemmet. Den er eksempelvis ofte set placeres på en vægreol e
1.995,00 kr.Biopejs, Qlima, Qlima biopejs -Målene står på sidste billede -Flot Antricitgrå -Kan bruges på et bord eller på gulvet Jeg har brugt den ude på terrassen sidste år. >Den er i fin stand ingen flig i
500,00 kr.Biopejs, Hein & Haugaard, b: 40 d: 40 h: 40, Vores mindste biopejs, Sirius, med 1 liter brænder som giver brændtid op til 6 timer. Biopejsen er skabt i spejlpoleret rustfri stål, vejer kun 5 kg. og k
15.000,00 kr.Biopejs, biopejse, Kom til Holbæk og se på biopejse i Holbæk pejsecenter på Roedsvej 13 tlf 20180721 Vi har priser fra 895kr
895,00 kr.Du kan købe mange forskellige pejse på DBA, og du kan også klikke her og finde alt tilbehør til din pejs. Er du mere til brændeovne, kan du lige nu finde 705 styks til salg på DBA.
Det er nok vores nye spisebord. Det består af en kapeltromle. Og ellers må det være alle julegenbrugsfundene, for de får meget opmærksomhed i julen, når vi tænder julelysene på huset.
Vores 4 Arne Jacobsen-stole, som i dag står ved spisebordet. De koster fra nye over 1.000 kroner stykket, og vi gav 300 kroner per styk for dem.
SE OGSÅ: Her er DBAs dyreste stol
Vi mangler lige for tiden et TV-møbel og 2 barstole, så dem kigger jeg lidt efter lige nu. Men generelt er jeg altid på udkig efter ting med sjæl.
Undertøj.
BH, BH med bøjle str. 80 C, nye., Sol y oro, str. 80 C, Ubrugt, Prisen er /stk.
100,00 kr.BH, H&M, str. EUR 70B | US 32B | CA 32B | CN B70 | MX 32B, Hvid, God, God men brugt
160,00 kr.BH, Bh, 85 D Chantelle , str. 85 D, Nude, Se foto, Ubrugt, Super flot BH med memoryskum i str. 85 D Blødt og behageligt materiale Memory foam skålene tilpasser sig til barmen Sider foret med stiv
200,00 kr.BH, Bøjleløs Bh, H&M, str. 80B
100,00 kr.BH, Sort Sloggi Zero Feel, str. XL, Sort, God men brugt, Sort Sloggi Zero Feel - XL
65,00 kr.BH, Triumph, str. 80D, Ny Triumph Essentiel Minimizer størrelse 80D. Råhvid. Nypris 440. Jeg sender gerne, hvis du betaler porto og jeg har MobilePay.
220,00 kr.Selvom Channe ikke køber brugt undertøj, skal det ikke afholde dig fra at gøre et kup. Lige nu finder du 1.790 annoncer på DBA med undertøj. Meget af de er ikke engang brugt.
Jeg leder altid efter julepynt. Især oversize julepynt. Det kan jeg ikke få nok af. Jeg leder også efter originale Elvis-ting, som er udgivet i hans levetid. Det må ikke være reproduktion.
Og så kan jeg altid bruge ting fra gode mærker. For eksempel Louis Vuitton. Jeg har ikke lønnen til en Louis Vuitton-taske, men jeg ejer en, fordi man kan få det til billige priser på brugtmarkedet. Og disse ting er jo af så god kvalitet, at tingene har masser af leveår endnu.
SE OGSÅ: SAMLERNE: Mød Elvis-samleren, Brian
De venner, som ikke var så begejstret selv for at købe brugt, har alle vendt på en tallerken, når de har set, hvordan vi bor. Vi er to voksne med ikke særlig godt betalte uddannelser, og vi har fået to børn, som pengene også bruges på. Alligevel bor vi nu i et hjem med dyre genstande, og det får virkelig folk til at se ideén med genbrug.
Jeg er jyde, så hver gang jeg gør en god handel, elsker jeg at blære mig med det. Det resulterer i, at der er flere eksempler på ting, som mine venner og familie har spottet hjemme hos mig, som de også gerne vil have, hvis de kunne få det til samme pris. Så jeg går altid rundt med en liste i hovedet med ting, jeg har fået lov til at købe, såfremt jeg finder dem for den rigtige pris.
Arne Jacobsen, stol, Mågen stole, 3 stk. Mågen stole i teak. Lidt patina i lakken men ellers i fin stand.
7.500,00 kr.Arne Jacobsen, stol, 3107, Ompolstring i Classic læder (9 farver) Kr. 1500,- Se kvaliteten af vores arbejde på: Københavnsvej 67, 4000 Roskilde & Ny Banegårds Gade 49, 8000 Århus...
1.500,00 kr.Arne Jacobsen, stol, På jagt efter en 7er stol? Så kom forbi Møbelpolstren.DK! Her finder du et stort udvalg af danske design møbler til omgående levering. Hvad enten om du søger den billigste pris i
2.800,00 kr.Arne Jacobsen, stol, Model 3107 (syveren), 4 stk. Arne Jacobsen stole, syveren (Model 3107) i rå-hvid lak. Siddehøjde 44,5 cm. Produceret af Fritz Hansen og lakeret hos Lux-Lack. Alle har hård/fast
900,00 kr.Arne Jacobsen, stol, Nybetrukket 7er i elegance læder, brugt, højde 44cm. Kan benforhøjes med 17mm for 200kr pr stol Vi sætter en ære i kvalitet! Møbelpolstren.DK startede dette koncept i 2002 og h
3.800,00 kr.Arne Jacobsen, stol, Ny 7ér stol, ombetrukket af Møbelpolstren.dk i Classic læder og sælskind på ryg. Udført på vores eget værksted i DK. Produceret af Fritz Hansen, der medfølger certifikat. På lager
5.200,00 kr.Channes bedste besparelse opnåede hun ved at købe brugte spisebordsstole fra Arne Jacobsen.
Jeg leder hver dag, og jeg køber nærmest også en ting hver dag. Men det er svært at sætte tal på. Det er jo nok en stor del af min tid, der går med det, må jeg indrømme. Når folk scroller gennem nyheder og Facebook på telefonen, kigger jeg i stedet på genbrug til salg.
Hvis jeg har 30 minutter, jeg skal have brændt af, mens jeg venter på noget, kører jeg ned i Røde Kors-butikken. Her kan jeg altid finde noget til 5-10 kroner. Hvis ikke til mig, så til mine børn.
LÆS OGSÅ: Sådan rydder du op med Marie Kondo
Elsker du også genbrug?
Vores spisebordlampe er blevet til ud af en gammel lampe, hvor vi har tilsat hønsenet, som vi har hængt tørret blomster ud over. Det er nok vores nyeste projekt.
Tjek nyprisen, inden du handler. Det giver altid et godt fix. Men byd aldrig under halvdelen af, hvad sælger forlanger for sin ting, for det kan fornærme.
Husk, at du kan læse mere om Channe i artiklen her, som handler om alle hendes salg. Du kan blandt andet læse, hvordan Channe tidligere har solgt ting, som er endt i TV-programmer. Du kan også læse om alle de brugte gaver, som Channe både har givet og modtaget i artiklen, her.
Channe er også flittig til at opdatere på sin Facebook-side, som hedder 'Channes finurlige verden'. Den kan du også aflægge et besøg.
LED, Philips HUE Milliskin, Philips Hue Milliskin downlight 1 stk
200,00 kr.LED, Philips HUE, HUE Phoenix downlight indbygningsspot Helt ny, aldrig åbnet. Har 2 stk
300,00 kr.Lysekrone, udskåret i træ, plads til 6 pærer, der skal nye fatninger i, er påbegyndt afslibning da vi gerne vil have den lidt lysere i træet, dia. 58 cm. Skal ses
175,00 kr.Anden loftslampe
100,00 kr.Pendel
145,00 kr.Pendel, Gubi, Gubi trompet pendel. 38cm. Gubi, pendel, messing, loftlampe, retro lampe
400,00 kr.Find loftslamper på DBA, her. Leder du efter loftslamper med fjer, så klik her og se, om der for tiden er nogle til salg på DBA.
DBAs undersøgelser viser, at nordjyderne er dem, der sælger mest genbrug: I gennemsnit sælger en nordjyde 7 ting gennem et helt år. Andre steder i Danmark sælger hver indbygger i gennemsnit kun 4 ting om året.
1. Vinyl
2. Organiske havematerialer (eksempelvis hække, planter og jord)
3. Bøger
4. Børnetøj og børnesko
5. Tøj
6. Boligtilbehør (for eksempel vaser, tæpper og bestik)
7. Udstyr til børn (eksempelvis barnevogn og autostol)
8. Møbler og lamper til boligen
9. Sko
10. Legetøj
DBA Genbrugsindeks kortlægger den danske genbrugsøkonomi ved at gennemføre en repræsentativ befolkningsundersøgelse via Epinions Danmarkspanel blandt mere end 2.000 respondenter i alderen 18-75 år, en onlineundersøgelse blandt 2.844 af DBA’s egne brugere, og ved at analysere brugeradfærden på DBA. Læs hele Genbrugsindekset her.
Til en sammenligning kan du her se, hvad danskerne søgte mest efter på DBA i 2019:
iphone |
2.102.720 søgninger |
sofa |
1.556.895 søgninger |
spisebord |
996.980 søgninger |
cykel |
762.212 søgninger |
lego |
657.249 søgninger |
kommode |
642.438 søgninger |
sofabord |
632.998 søgninger |
teak |
628.775 søgninger |
lænestol |
619.329 søgninger |
damecykel |
597.901 søgninger |
LP, Slade, Rogues Gallery, LP udgivet i 1985. Genre: Classic Rock Stand vinyl: VG(+) overfladeslid, spiller VG+, vinylen er renset i pladerense maskine, dermed fri for gammelt støv og snavs i rillern
65,00 kr.LP, Mike Rutherford, Acting Very Strange, velholdt LP udgivet i 1982. Genre: Rock, Pop Rock Stand vinyl: NM, vinylen er renset i pladerense maskine, dermed fri for gammelt støv og snavs i rillerne. Li
40,00 kr.LP, France Gall, Die Grossen Erfolge, LP udgivet i 1969, Stand vinyl: VG+, har nogle ganske fine hairlines, spiller flot, vinylen er renset i pladerense maskine, dermed fri for gammelt støv og snavs i
60,00 kr.LP, Butthole Surfers, Butthole Surfers, LP'er/vinylplader, Alternativ, Butthole Surfers, LP'er/vinylplader sælges: Butthole Surfers: Double Live (2xLP, Ltd, nummereret), Latino Bugger Veil, 1989: 55
300,00 kr.LP, Hothouse Flowers, People, Rock, London Recordings, 1988 Cover og vinyl i stærk VG+ Afhentning i Kbh (2770/Vesterport Station) eller forsendelse med DAO til 52 kr. ved køb af minimum 3 plader (sol
50,00 kr.LP, Suzanne Vega, Solitude standing, Pop, AM Records, 1987 Cover og vinyl i stærk VG+ Afhentning i Kbh (2770/Vesterport Station) eller forsendelse med DAO til 52 kr. ved køb af minimum 3 plader (soli
40,00 kr.Klik her for at se alle de vinyler, der lige nu er til salg på DBA. Du kan også i artiklen her blive klogere på, hvilke vinyler der er steget i værdi med årerne.
På DBA Guide har vi en masse artikler, hvor du kommer indenfor hos genbrugselskere. Blandt andet kan du i denne artikel rykke med ind hos Karina, der er i gang med et genbrugsprojekt, som har kostet hende 15 kroner, og du kan også læse, hvordan hun har lavet en daybed ud af et gammelt møbel.
I videoen herunder er du inviteret indenfor hos Sara, der bor I Aarhus på et 24-kvadratmeter lille/stort værelse. Sara elsker planter og billeder især. Se, hvordan det kommer til udtryk:
Du kan læse mere om Sara i artiklen, her.