På besøg hos en genbrugselsker: Channe
Bolig

På besøg hos en genbrugselsker: Channe

Julie Schoen
Julie Schoen

Hun er altid på jagt efter Elvis-ting, hun har købt julelys fra gaderne i Aalborg og Aarhus, og så spenderer hun gerne omkring 10.000 kroner på brugtmarkedet, når kalenderen siger december. Her kan I komme indenfor hos genbrugslekseren Channe fra Nordjylland.

Hendes loftslampe er lavet med hønsenet og fjer, og 85 procent af hendes hjem består af genbrug. I denne artikel byder vi dig indenfor hos 26-årige Channe, som bor i byen Arden, der ligger i Nordjylland.

Channe Frederiksen begyndte egentlig at købe genbrug, fordi økonomien ikke var til andet, men i dag er hun blevet så bidt af det, at hun surfer på genbrugssites i de timer om dagen, vi andre bruger på at scrolle gennem Facebook og nyhederne på mobilen. Og det kan i den grad betale sig. Et af Channes bedste køb, prismæssigt, var fire Arne Jacobsen-stole, som hun fik for i alt 1.200 kroner. Dermed sparede hun minimum 2.800 kroner.

Dertil har hun allerede videresolgt de fleste genbrugsmøbler i stuen, og det har fået Channes indretningsbudget til at gå i nul. Vi har dermed med en ægte genbrugsentusiast at gøre – Channe er både vild med at købe og sælge, og alle hendes salg og sjove salgsoplevelser, kan du læse om i artiklen her.

Men Channe vinder ikke kun økonomisk ved at handle brugt. Channe har også fået venner på grund af sin second hand-hobby.

I artiklen herunder kan du læse om Channes skønne hjem, som hun deler med sin kæreste og sine 2 børn på henholdsvis 3 og 1 år. I artiklen får du blandt andet svar på, hvilket genbrugsfund der har fået mest ros af vennerne.

Denne pejs sætter Channe ind hvert år til jul. Det er hendes yndlingsgenbrugsfund. Læs mere om pejsen i teksten herunder
Denne pejs sætter Channe ind hvert år til jul. Det er hendes yndlingsgenbrugsfund. Læs mere om pejsen i teksten herunder

Hvad er dit eget yndlings genbrugsfund?

Min pejs. Den er jeg ret glad for. Men vi har den kun indenfor i julen, fordi den kan skabe den helt rigtige julestemning.
Jeg er dog også glad for de julelys, jeg i 2019 fik lov at købe. De havde hængt på gågaden i Aarhus og Aalborg. Det er en fed historie at kunne fortælle.

Pejse til salg på DBA:

  1. Biopejs, Sælger denne charmerende og hyggeligt biopejs da vi desværre bruger den alt for lidt. Den h

    Biopejs, Sælger denne charmerende og hyggeligt biopejs da vi desværre bruger den alt for lidt. Den har ingen skrammer. Den måler 106x102x35. Skal afhentes i Ballerup Kan ikke leveres

    1.500,00 kr.08-06-2023
  2. Pejs, Pejs med LED lys

    Pejs, Pejs med LED lys

    100,00 kr.08-06-2023
  3. biopejse

    biopejse

    Biopejs, bordbiopejs Smuk bordpejs til bioethanol produceret i et stilfuldt design med en elegant form. Pejsen kan frit stilles rundt om i hjemmet. Den er eksempelvis ofte set placeres på en vægreol e

    1.995,00 kr.12-01-2022
  4. Biopejs, Qlima, Qlima biopejs
-Målene står på sidste billede 
-Flot Antricitgrå 
-Kan bruges på et b

    Biopejs, Qlima, Qlima biopejs -Målene står på sidste billede -Flot Antricitgrå -Kan bruges på et bord eller på gulvet Jeg har brugt den ude på terrassen sidste år. >Den er i fin stand ingen flig i

    500,00 kr.08-06-2023
  5. Biopejs fra Hein & Haugaard

    Biopejs fra Hein & Haugaard

    Biopejs, Hein & Haugaard, b: 40 d: 40 h: 40, Vores mindste biopejs, Sirius, med 1 liter brænder som giver brændtid op til 6 timer. Biopejsen er skabt i spejlpoleret rustfri stål, vejer kun 5 kg. og k

    15.000,00 kr.06-02-2020
  6. biopejse

    biopejse

    Biopejs, biopejse, Kom til Holbæk og se på biopejse i Holbæk pejsecenter på Roedsvej 13 tlf 20180721 Vi har priser fra 895kr

    895,00 kr.17-11-2022

Du kan købe mange forskellige pejse på DBA, og du kan også klikke her og finde alt tilbehør til din pejs. Er du mere til brændeovne, kan du lige nu finde 705 styks til salg på DBA.

Hvilken genbrugsting i dit hjem får flest komplimenter fra folk?

Det er nok vores nye spisebord. Det består af en kapeltromle. Og ellers må det være alle julegenbrugsfundene, for de får meget opmærksomhed i julen, når vi tænder julelysene på huset.

Hvilket genbrugsfund har du sparet flest penge på?

Vores 4 Arne Jacobsen-stole, som i dag står ved spisebordet. De koster fra nye over 1.000 kroner stykket, og vi gav 300 kroner per styk for dem. 

SE OGSÅ: Her er DBAs dyreste stol 

Her ses de spisebordsstole, som Channe har sparret mindst 2.800 kroner ved at købe brugt
Her ses de spisebordsstole, som Channe har sparret mindst 2.800 kroner ved at købe brugt

Leder du lige for tiden efter et specifikt genbrugsfund?

Vi mangler lige for tiden et TV-møbel og 2 barstole, så dem kigger jeg lidt efter lige nu. Men generelt er jeg altid på udkig efter ting med sjæl.

Er der noget genbrug, du aldrig kunne finde på at købe?

Undertøj.

Undertøj til salg på DBA:

  1. BH, BH med bøjle str. 80 C, nye., Sol y oro, str. 80 C,  Ubrugt, Prisen er /stk.

    BH, BH med bøjle str. 80 C, nye., Sol y oro, str. 80 C, Ubrugt, Prisen er /stk.

    100,00 kr.09-06-2023
  2. BH, H&M, str. EUR 70B | US 32B | CA 32B | CN B70 | MX 32B,  Hvid,  God,  God men brugt

    BH, H&M, str. EUR 70B | US 32B | CA 32B | CN B70 | MX 32B, Hvid, God, God men brugt

    160,00 kr.09-06-2023
  3. BH, Bh, 85 D Chantelle , str. 85 D,  Nude,  Se foto,  Ubrugt, Super flot  BH med memoryskum i str. 8

    BH, Bh, 85 D Chantelle , str. 85 D, Nude, Se foto, Ubrugt, Super flot BH med memoryskum i str. 85 D Blødt og behageligt materiale Memory foam skålene tilpasser sig til barmen Sider foret med stiv

    200,00 kr.09-06-2023
  4. BH, Bøjleløs Bh, H&M, str. 80B

    BH, Bøjleløs Bh, H&M, str. 80B

    100,00 kr.09-06-2023
  5. BH, Sort Sloggi Zero Feel, str. XL,  Sort,  God men brugt, Sort Sloggi Zero Feel  - XL

    BH, Sort Sloggi Zero Feel, str. XL, Sort, God men brugt, Sort Sloggi Zero Feel  - XL

    65,00 kr.09-06-2023
  6. BH, Triumph, str. 80D, Ny Triumph Essentiel Minimizer størrelse 80D. Råhvid. Nypris 440.

Jeg sender

    BH, Triumph, str. 80D, Ny Triumph Essentiel Minimizer størrelse 80D. Råhvid. Nypris 440. Jeg sender gerne, hvis du betaler porto og jeg har MobilePay.

    220,00 kr.09-06-2023

Selvom Channe ikke køber brugt undertøj, skal det ikke afholde dig fra at gøre et kup. Lige nu finder  du 1.790 annoncer på DBA med undertøj. Meget af de er ikke engang brugt.

Channes køkken indeholder også flere genbrugsfund. Blandt andet lampen over køkkenøen
Channes køkken indeholder også flere genbrugsfund. Blandt andet lampen over køkkenøen

Hvad kigger du typisk efter på genbrugsmarkedet?

Jeg leder altid efter julepynt. Især oversize julepynt. Det kan jeg ikke få nok af. Jeg leder også efter originale Elvis-ting, som er udgivet i hans levetid. Det må ikke være reproduktion.

Og så kan jeg altid bruge ting fra gode mærker. For eksempel Louis Vuitton. Jeg har ikke lønnen til en Louis Vuitton-taske, men jeg ejer en, fordi man kan få det til billige priser på brugtmarkedet. Og disse ting er jo af så god kvalitet, at tingene har masser af leveår endnu.

SE OGSÅ: SAMLERNE: Mød Elvis-samleren, Brian

Her kan du se en af de Elvis-ting, som Channe har fundet brugt. Hun håber på at kunne finde flere Elvis-objekter. Hun er altid på jagt
Her kan du se en af de Elvis-ting, som Channe har fundet brugt. Hun håber på at kunne finde flere Elvis-objekter. Hun er altid på jagt

Hvad siger dine venner og familie til, at du handler så meget brugt?

De venner, som ikke var så begejstret selv for at købe brugt, har alle vendt på en tallerken, når de har set, hvordan vi bor. Vi er to voksne med ikke særlig godt betalte uddannelser, og vi har fået to børn, som pengene også bruges på. Alligevel bor vi nu i et hjem med dyre genstande, og det får virkelig folk til at se ideén med genbrug.

Jeg er jyde, så hver gang jeg gør en god handel, elsker jeg at blære mig med det. Det resulterer i, at der er flere eksempler på ting, som mine venner og familie har spottet hjemme hos mig, som de også gerne vil have, hvis de kunne få det til samme pris. Så jeg går altid rundt med en liste i hovedet med ting, jeg har fået lov til at købe, såfremt jeg finder dem for den rigtige pris.

Arne Jacobsen-stole til salg på DBA:

  1. Arne Jacobsen, stol, Mågen stole, 3 stk. Mågen stole i teak. Lidt patina i lakken men ellers i fin s

    Arne Jacobsen, stol, Mågen stole, 3 stk. Mågen stole i teak. Lidt patina i lakken men ellers i fin stand.

    7.500,00 kr.09-06-2023
  2. 7ér stol, 3107 fuldpolstres fra: 1500kr

    7ér stol, 3107 fuldpolstres fra: 1500kr

    Arne Jacobsen, stol, 3107, Ompolstring i Classic læder (9 farver) Kr. 1500,- Se kvaliteten af vores arbejde på: Københavnsvej 67, 4000 Roskilde & Ny Banegårds Gade 49, 8000 Århus...

    1.500,00 kr.21-11-2019
  3. DK's største lager og udvalg af AJ3107

    DK's største lager og udvalg af AJ3107

    Arne Jacobsen, stol, På jagt efter en 7er stol? Så kom forbi Møbelpolstren.DK! Her finder du et stort udvalg af danske design møbler til omgående levering. Hvad enten om du søger den billigste pris i

    2.800,00 kr.17-08-2021
  4. Arne Jacobsen, stol, Model 3107 (syveren), 4 stk. Arne Jacobsen stole, syveren (Model 3107) i rå-hvi

    Arne Jacobsen, stol, Model 3107 (syveren), 4 stk. Arne Jacobsen stole, syveren (Model 3107) i rå-hvid lak. Siddehøjde 44,5 cm. Produceret af Fritz Hansen og lakeret hos Lux-Lack. Alle har hård/fast

    900,00 kr.03-06-2023
  5. 7ér stol

    7ér stol

    Arne Jacobsen, stol, Nybetrukket 7er i elegance læder, brugt, højde 44cm. Kan benforhøjes med 17mm for 200kr pr stol Vi sætter en ære i kvalitet! Møbelpolstren.DK startede dette koncept i 2002 og h

    3.800,00 kr.21-11-2019
  6. Ny 7ér stol, produceret af Fritz Hansen, ombetrukket af møbelpolstren.dk

    Ny 7ér stol, produceret af Fritz Hansen, ombetrukket af møbelpolstren.dk

    Arne Jacobsen, stol, Ny 7ér stol, ombetrukket af Møbelpolstren.dk i Classic læder og sælskind på ryg. Udført på vores eget værksted i DK. Produceret af Fritz Hansen, der medfølger certifikat. På lager

    5.200,00 kr.21-11-2019

Channes bedste besparelse opnåede hun ved at købe brugte spisebordsstole fra Arne Jacobsen.

Hvor meget tid bruger du på at lede efter og købe genbrugsfund?

Jeg leder hver dag, og jeg køber nærmest også en ting hver dag. Men det er svært at sætte tal på. Det er jo nok en stor del af min tid, der går med det, må jeg indrømme. Når folk scroller gennem nyheder og Facebook på telefonen, kigger jeg i stedet på genbrug til salg.

Hvis jeg har 30 minutter, jeg skal have brændt af, mens jeg venter på noget, kører jeg ned i Røde Kors-butikken. Her kan jeg altid finde noget til 5-10 kroner. Hvis ikke til mig, så til mine børn.

LÆS OGSÅ: Sådan rydder du op med Marie Kondo

Channe både sælger og køber brugt. Hun sælger så meget, at hendes hjem konstant er i udskiftning. Alt er nærmest til salg, som hun siger, for hvis hun får det solgt, køber hun bare noget nyt (brugt, naturligvis)
Channe både sælger og køber brugt. Hun sælger så meget, at hendes hjem konstant er i udskiftning. Alt er nærmest til salg, som hun siger, for hvis hun får det solgt, køber hun bare noget nyt (brugt, naturligvis)
Elsker du også genbrug?
Hvis du har indrettet dit hjem med flere genbrugsfund, og du er frisk på at vise billeder af - og fortælle om – dit hjem, så skriv til os på Julie.schoen@schibsted.com. Så kan det være, det er dit hjem, vi bringer en artikel om næste gang. Skriv gerne i mailen, hvis du også er frisk på, at vi kommer hjem til dig og filmer en lille video med dig og dit hjem.
Her ses den lampe, som Channe selv har lavet. Læs, hvordan hun bar sig ad, i teksten herunder
Her ses den lampe, som Channe selv har lavet. Læs, hvordan hun bar sig ad, i teksten herunder

Har du nogensinde lavet dit eget møbel ved at bruge noget brugt på en ny måde?

Vores spisebordlampe er blevet til ud af en gammel lampe, hvor vi har tilsat hønsenet, som vi har hængt tørret blomster ud over. Det er nok vores nyeste projekt.

Et godt råd til andre: Hvordan gør man sig de gode fund på genbrugsmarkedet?

Tjek nyprisen, inden du handler. Det giver altid et godt fix. Men byd aldrig under halvdelen af, hvad sælger forlanger for sin ting, for det kan fornærme.


Husk, at du kan læse mere om Channe i artiklen her, som handler om alle hendes salg. Du kan blandt andet læse, hvordan Channe tidligere har solgt ting, som er endt i TV-programmer. Du kan også læse om alle de brugte gaver, som Channe både har givet og modtaget i artiklen, her.

Channe er også flittig til at opdatere på sin Facebook-side, som hedder 'Channes finurlige verden'. Den kan du også aflægge et besøg.

Loftslamper til salg på DBA:

  1. LED, Philips HUE Milliskin, Philips Hue Milliskin downlight 1 stk

    LED, Philips HUE Milliskin, Philips Hue Milliskin downlight 1 stk

    200,00 kr.09-06-2023
  2. LED, Philips HUE, HUE Phoenix downlight indbygningsspot
Helt ny, aldrig åbnet. Har 2 stk

    LED, Philips HUE, HUE Phoenix downlight indbygningsspot Helt ny, aldrig åbnet. Har 2 stk

    300,00 kr.09-06-2023
  3. Lysekrone, udskåret i træ, plads til 6 pærer, der skal nye fatninger i, er påbegyndt afslibning da v

    Lysekrone, udskåret i træ, plads til 6 pærer, der skal nye fatninger i, er påbegyndt afslibning da vi gerne vil have den lidt lysere i træet, dia. 58 cm. Skal ses

    175,00 kr.09-06-2023
  4. Anden loftslampe

    Anden loftslampe

    100,00 kr.09-06-2023
  5. Pendel

    Pendel

    145,00 kr.09-06-2023
  6. Pendel, Gubi, Gubi trompet pendel. 38cm.

Gubi, pendel, messing, loftlampe, retro lampe

    Pendel, Gubi, Gubi trompet pendel. 38cm. Gubi, pendel, messing, loftlampe, retro lampe

    400,00 kr.09-06-2023

Find loftslamper på DBA, her. Leder du efter loftslamper med fjer, så klik her og se, om der for tiden er nogle til salg på DBA.

Disse ting har nordjyderne solgt mest af

DBAs undersøgelser viser, at nordjyderne er dem, der sælger mest genbrug: I gennemsnit sælger en nordjyde 7 ting gennem et helt år. Andre steder i Danmark sælger hver indbygger i gennemsnit kun 4 ting om året.

1. Vinyl
2. Organiske havematerialer (eksempelvis hække, planter og jord)
3. Bøger
4. Børnetøj og børnesko
5. Tøj
6. Boligtilbehør (for eksempel vaser, tæpper og bestik)
7. Udstyr til børn (eksempelvis barnevogn og autostol)
8. Møbler og lamper til boligen
9. Sko
10. Legetøj

DBA Genbrugsindeks kortlægger den danske genbrugsøkonomi ved at gennemføre en repræsentativ befolkningsundersøgelse via Epinions Danmarkspanel blandt mere end 2.000 respondenter i alderen 18-75 år, en onlineundersøgelse blandt 2.844 af DBA’s egne brugere, og ved at analysere brugeradfærden på DBA. Læs hele Genbrugsindekset her.

Til en sammenligning kan du her se, hvad danskerne søgte mest efter på DBA i 2019:

iphone

2.102.720 søgninger

sofa

1.556.895 søgninger

spisebord

996.980 søgninger

cykel

762.212 søgninger

lego

657.249 søgninger

kommode

642.438 søgninger

sofabord

632.998 søgninger

teak

628.775 søgninger

lænestol

619.329 søgninger

damecykel

597.901 søgninger

 

Vinyler til salg på DBA:

  1. LP, Slade, Rogues Gallery, LP udgivet i 1985.
Genre: Classic Rock
Stand vinyl: VG(+) overfladeslid,

    LP, Slade, Rogues Gallery, LP udgivet i 1985. Genre: Classic Rock Stand vinyl: VG(+) overfladeslid, spiller VG+, vinylen er renset i pladerense maskine, dermed fri for gammelt støv og snavs i rillern

    65,00 kr.09-06-2023
  2. LP, Mike Rutherford, Acting Very Strange, velholdt LP udgivet i 1982.
Genre: Rock, Pop Rock
Stand vi

    LP, Mike Rutherford, Acting Very Strange, velholdt LP udgivet i 1982. Genre: Rock, Pop Rock Stand vinyl: NM, vinylen er renset i pladerense maskine, dermed fri for gammelt støv og snavs i rillerne. Li

    40,00 kr.09-06-2023
  3. LP, France Gall, Die Grossen Erfolge, LP udgivet i 1969,
Stand vinyl: VG+, har nogle ganske fine hai

    LP, France Gall, Die Grossen Erfolge, LP udgivet i 1969, Stand vinyl: VG+, har nogle ganske fine hairlines, spiller flot, vinylen er renset i pladerense maskine, dermed fri for gammelt støv og snavs i

    60,00 kr.09-06-2023
  4. LP, Butthole Surfers, Butthole Surfers, LP'er/vinylplader, Alternativ, 
Butthole Surfers, LP'er/viny

    LP, Butthole Surfers, Butthole Surfers, LP'er/vinylplader, Alternativ, Butthole Surfers, LP'er/vinylplader sælges: Butthole Surfers: Double Live (2xLP, Ltd, nummereret), Latino Bugger Veil, 1989: 55

    300,00 kr.09-06-2023
  5. LP, Hothouse Flowers, People, Rock, London Recordings, 1988
Cover og vinyl i stærk VG+

Afhentning i

    LP, Hothouse Flowers, People, Rock, London Recordings, 1988 Cover og vinyl i stærk VG+ Afhentning i Kbh (2770/Vesterport Station) eller forsendelse med DAO til 52 kr. ved køb af minimum 3 plader (sol

    50,00 kr.09-06-2023
  6. LP, Suzanne Vega, Solitude standing, Pop, AM Records, 1987
Cover og vinyl i stærk VG+

Afhentning i

    LP, Suzanne Vega, Solitude standing, Pop, AM Records, 1987 Cover og vinyl i stærk VG+ Afhentning i Kbh (2770/Vesterport Station) eller forsendelse med DAO til 52 kr. ved køb af minimum 3 plader (soli

    40,00 kr.09-06-2023

Klik her for at se alle de vinyler, der lige nu er til salg på DBA. Du kan også i artiklen her blive klogere på, hvilke vinyler der er steget i værdi med årerne.

På DBA Guide har vi en masse artikler, hvor du kommer indenfor hos genbrugselskere. Blandt andet kan du i denne artikel rykke med ind hos Karina, der er i gang med et genbrugsprojekt, som har kostet hende 15 kroner, og du kan også læse, hvordan hun har lavet en daybed ud af et gammelt møbel.

I videoen herunder er du inviteret indenfor hos Sara, der bor I Aarhus på et 24-kvadratmeter lille/stort værelse. Sara elsker planter og billeder især. Se, hvordan det kommer til udtryk:

Du kan læse mere om Sara i artiklen, her.

Relaterede artikler