’Hvor har stolen stået før, og hvor har du den selv fra’? Kan du ikke svare på spørgsmål som disse, er det ikke sikkert, Danica vil købe genbrugsting af dig. Det er nemlig meget vigtigt for hende at få historien med, når hun køber brugte møbler til sit fine hjem. Et hjem, hun inviterer indenfor i, i artiklen her.
Hvis noget koster 7.652 kroner fra ny, og du gerne vil eje det, dog ikke til ny-pris, hvad tænker du så er en god brugtpris?
Danica fik anskaffet sig den pågældende ting for kun 500 kroner på DBA, og i denne artikel kan du læse hvilket designeksemplar, der er tale om. Vi har nemlig fået lov til at få et lille kig ind i 34-årige Danicas hjem.
Danica bor på Islands Brygge og bruger cirka to timer om ugen på at kigge efter brugtfund.
- Jeg leder primært online og har et fast ritual med at begynde dagen med en gennemsøgning af mine favorit-sider, fortæller hun.
Danica Chloe Paetzold har nogle faste designere, hun holder øje med på DBA, og hvem det er, kan du blive klogere på herunder, hvor du også kan se de flotte billeder fra Danicas hjem.
Jeg er utrolig glad for min Le Klint 368-lampe, som jeg fandt brugt på DBA. Den er så smuk!
Det er et klassisk fund, som jeg kan have for altid, og som har sin charme med små ridser. Den fortæller en historie, og det elsker jeg. Om mange år kan de gå i arv til mine børn. Jeg elsker møbler og ting med en historie. Lige præcis den slags værner jeg ekstra meget om.
Albert-stolen fra Stouby fandt jeg til 500 kroner på DBA. Jeg slog til med det samme. Den står til 7.652 kroner for ny. Den havde lidt kaffepletter på sig, men det gør mig ingenting. Jeg har selv slebet den til, så den nærmest står som ny. Det må helt klart være mit bedste kup.
Armstol, stof, Moroso, Armstol, stof, Moroso, Victoria Albert Designer stol, brugt men flot stand, stoffet kan tages af og vaskes, så ingen problemer hvis der skulle spildes i den. Kontakt gerne hvis
2.000,00 kr.Hvilestol, læder, Farstrup, Cognacfarvet okselæder . Den er i god stand og røgfri Mål Siddehøjde 43 cm H 92 cm B 65 cm Sædebredde 56 cm Sædedybde 57 cm Armlæn højde 59,5 cm Loungestol l
499,00 kr.Lænestol, flet, KAN LEVERES , 2 fine Finn Østergaard lænestole, model Albert. Stolens mål er H 79 B 62 D 70 Siddehøjde 41.Henvendelser besvares hurtigt alle dage. Møblet er til salg så længe det er på
4.800,00 kr.Lænestol, flet, Finn Østergaard, 1 stk. Albert stol med høj ryg i sæbebehandlet bøg og hør-gjorde, tegnet af Finn Østergaard. Stolene og gjorde er intakte som det ses på billederne. Nypris: Kr. 12.5
1.800,00 kr.Hvilestol, træ, Albert, Finn Østergaard, 2 stk. Albert stole med høj ryg i sæbebehandlet bøg og hør-gjorde, tegnet af Finn Østergaard. Stolene og gjorde er intakte som det ses på billederne. Nypris:
3.250,00 kr.Lænestol, stof, Original Albert 3400, Trænger til en kærlig hånd Kom med et bud
1.000,00 kr.Klik her og find Albert-stolen på DBA. Du kan også finde 5.886 andre lænestole på DBA.
Jeg køber altid fade, skåle og lysestager brugte. Kvaliteten var en anden dengang, og det kan som regel anskaffes til en god pris, hvis man kigger længe.
Jeg har købt brugt af influencers. Jeg ved ikke, om det tæller? Jeg købte en vintage Chanel-taske af Frederikke Egel. Selvom den var købt brugt, var den stadigvæk dyr, men den taske findes slet ikke længere og kostede en brøkdel af, hvad den ellers ville have gjort.
Jeg har også engang købt en smuk, gammel Acne-kjole af Marie Hindkær.
Undertøj og sko. Og senge. Jeg kan ikke lide tanken om at sove på en madras andre måske har brugt længe.
LÆS OGSÅ: Disse møbler var mest og mindst populære på DBA sidste år
Jeg får mange spørgsmål til Albert-stolen fra Stouby. Og de fine limited edition-stole fra &tradition.
Helt klart min lampe fra Murano, Heiberg-lampen og limited edition-stolene fra &tradition.
Jeg får altid en snak med den tidligere ejer om, hvor tingene oprindeligt er købt, hvorfor de sælger, hvad de har brugt det til. Den del SKAL jeg have med, da det giver mig en idé om, hvorfor den lige endte her, og det er smadder hyggeligt.
Derudover har jeg brugt mange timer på at lede efter adresser. Jeg finder altid ting i gamle lejligheder i indre by, og jeg kan aldrig hverken finde lejligheden eller parkering for den sags skyld. Det er bare en del af jagten og egentlig meget hyggeligt
Lampe, Murano lampe, Meget stor vintage Murano bordlampe i hvid opal glas med swirl og messing bund. Lampen afgiver et meget hyggeligt lys og har et helt fantastisk swirl. Håndlavet i Italien, 1970ern
4.500,00 kr.Lampe, Murano lampe, Vintage stor Murano egg lampe i hvid glas med swirl. Mundblæst i en smuk oval form som et æg og er derfor kendt som ''egg lamp''. Helt fantastisk, skulpturel lampe. Håndlavet i It
9.800,00 kr.Lampe, Murano lampe, Smuk vintage Murano lampefod udført i cream glas med hvid swirl. Den perfekte størrelse til et sengebord eller en vindueskarm. Håndlavet i Italien, 1970erne. H:23 cm D:17 cm Ite
1.200,00 kr.Lampe, H:26 Murano lampe, Vintage Murano mushroom lampe i mellem størrelse i nuancer af blå. Lampen er mundblæst i ét stykke glas med swirl og giver et virkelig hyggeligt lys. Håndlavet i Italien, 197
4.800,00 kr.Lampe, Murano lampe , Stor vintage Murano mushroom bordlampe i en fin lyseblå nuance. Mundblæst i ét enkelt stykke glas i en sjælden form med swirl mønster. Håndlavet i Italien, 1960/70erne, og kommer
6.000,00 kr.Lampe, Murano lampe, Vintage Murano swirl bordlampe. Mundblæst i hvid glas med meget fin swirl. Lampen står med messing fod og original mærkat. Håndlavet i Italien, 1970erne. D:21 cm H:17 cm Item 152
2.500,00 kr.83 Muranobordlamper kan du lige nu finde på DBA. 183 af dem er loftslamper.
Kludestolen ryger som varmt brød, og jeg har endnu til gode at finde den rigtige. Derudover alle slags Murano-lamper og alt fra Karin Mobring. Jeg nåede heldigvis at få fingrene i en Murano-lampe, som hænger så fint i soveværelset.
Nej. Hvis jeg finder det rette, er jeg villig til at gå langt. Så længe der stadig er en god besparelse. For tiden holder jeg især øje med Kludestolen fra Bernt Petersen.
Jeg har tidligere både lavet vores eget garderobeskab og en DIY-skrivebordsløsning, men ikke ved brug af brugte ting. Det gad jeg til gengæld godt blive bedre til.
LÆS OGSÅ: 8 flotte hacks løfter dine Ikea-skabe
Jeg siger det gerne højt. Jeg deler også mine genbrugsfund på både min blog og Instagram. Mine følger elsker at se, hvad man kan anskaffe sig brugt for gode priser. Det inspirerer på en anden måde, fordi genbrug er tilgængeligt for alle. Alene jagten på det helt rigtige gør det sjovt.
Fordi tingen har en historie, og jeg godt kan lide at give nyt liv til noget, der måske bare står henlagt et andet sted. Derudover får jeg som regel en unik sag, som ikke er repræsenteret i hvert andet hjem.
De synes bare, det er dejligt, at man så nemt kan mikse nyt og gammelt. Det er med til at give et hjem personlighed og sjæl.
Lampeskærm, Le Klint, Super flot lampeskærm fra Le Klint. Klassisk hvid design og rigtig flot stand Diameter: 57 cm Højde: 37 cm Heiberg lampen medfølger ikke i prisen, men kan tilkøbes for 200,
850,00 kr.Anden bordlampe, Heiberg søholm lampe, Vintage
200,00 kr.Anden bordlampe, Heiberg, Gl. Heiberg lampe med glødepærer. Højde incl. glødepærer 60 cm. Kan også bruges med stativ på, hvis man vil have skærm på. Medfølger ikke. Sælges for 500kr.
500,00 kr.Lampe, Heiberg, Gl. høj Heiberg lampe.
550,00 kr.Lampe, Heiberg bordlampe fin porcelænslampe fra Søholm Heiberg i god stand. Den er 46 cm høj inkl. .
300,00 kr.Lampe, Heiberg, Bordlampe, Søholm - fin hvid lampe, 28 cm høj virker helt fint.
150,00 kr.164 Heiberg-lamper kan du lige nu finde på DBA, og 40 af dem koster mindre end 200 kroner.
Mine børn er stadig så små, at jeg ikke ved, hvor meget de tænker i genbrug, men de har da været med ude og hente møbler flere gange. De er vant til, at vi lige har et stop på vejen, så jeg kan hente min nye-gamle lampe, stol eller lysestage.
Vær tålmodig. Nogle gange dukker “the one” op indenfor en uge, og andre gange tager det et eller flere år.
Husk at slå en annonceagent til på DBA. På den måde får du at vide, så snart en annonce oprettes. Det plejer nemlig at gå stærkt, når der er tale om et godt fund.
Jeg har annonceagent slået til på alt fra Bernt Petersen, Karin Mobring og Petite Friture.
LÆS OGSÅ: Sådan kan du sætte DBA til at holde øje med gratis ting til salg på DBA i dit nærområde
Elsker du også genbrug?
Er du nysgerrig på mere om Danicas smag og ”DBA-ageren”, kan du klikke her og læse artiklen om de DBA-salg, hun har gjort sig.
Slagbænken i entreen er lavet af svigerforældrenes gamle spisebord, og hylderne har engang været vindueskarme i en nu nedlagt restaurant. Her kan du møde genbrugselskeren Freja, der bor helt særligt.
Niels Jørgen er også en genbrugselsker, der faktisk har til job at finde de bedste fund og udstille dem. Men hvad gør han så, når han finder en alt for billig Dior-jakke, som han egentlig burde sætte ud i vinduet i Blå Kors-butikken? Læs svaret i artiklen, her.
Sara viser også gerne sit jyske hjem frem, og i videoen herunder er du inviteret indenfor.
Du kan læse meget mere om Saras hjem i artiklen, her.