Genbrug er gæsterne på Roskilde Festival slet ikke for fine til. Det er Caspers lejr et godt eksempel på. Her kan du nemlig bytte dig til andres brugte ting. I videoen ovenover kan du høre om de sjoveste handler, som indtil videre er blevet indgået på festivalen.
Engangsbestik, billige telte og campingstole, der nemt går i stykker. På mange danske festivaller bliver der produceret en masse skrald, men særligt én festivallejer på Roskilde Festival forsøger at modarbejde den tendens. Her er genbrug i højsædet, for i 'Camp Kluddermor' kan du nemlig bytte dig til andres aflagte ting.
I videoen herover kan du høre hvilke byttehandler, der indtil videre har gjort størst indtryk på 31-årige Casper Bundvad fra 'Camp Kluddermor'. En af dem indbefatter blandt andet en pige, der ville gøre indtryk på sin date.
Retro campingstole 2 stk, 2 klapstole i retrostil, brugt men Ok stand
200,00 kr.Nyt - Pop-Up- Telt, Nyt - Pop-up Telt - Easycamp Størrelse: 2-personer Farve: Retro sort Måler: 120 cm × 215 cm × 95 cm. Materiale: Oversejl af 180T 100% polyester PU coated og bund af 100% polyethyle
290,00 kr.Retro Madkasse, Her har du mulig for og have rejemaden med på tur ,5 barker til madder meget flot stand grøn.
350,00 kr.Camp Let, Her har du mulighed for at blive ejer af en super pæn og meget lidt brugt 'Retro' Camp Let se foto.
19.500,00 kr.Villatelt, OBI Villatelt Retro WADO 1800 Mål: udvendig 400 x 450 cm, indvendig 370 x 420 cm Højde: største 214 cm, mindste 172 cm komplet med pløkker, barduner og gardiner En sovekabine med fast bund
800,00 kr.Kogegrej, Vintage retro kogegrej Meget begrænset brugt og er med original rem Formodentlig fra 1960'erne, så samlerobjekt Se også andre annoncer med vintage retro udstyr til camping Kan sendes mod bet
450,00 kr.193 forskellige muligheder har du for at campere med udstyr, der vækker nostalgi! Det er nemlig det antal af annoncer, som lige nu matcher ordet ’retro’ i kategorien: ’Campingudstyr’.
Det er ikke kun gamle spil, lidt slik og en halvtom kondompakke, som der bliver handlet med i Camp Kluddermor. Casper fortæller også, at nogle meget opfindsomme festivalgæster havde tapet deres veninde fast til en trækvogn, for derefter at køre hende ind i købmandsteltet. I bytte fik de en blyant.
Men den byttede veninde vandt også på den lange bane. Hun slog sig nemlig ned i købmandsbutikken til en lang sludder, og sådan endte den handel med at være en win-win for alle parter.
Og det er ikke kun festivalgæsterne, der nyder godt at lejrens bytteservice. Medlemmerne i Camp Kluddermor har også høstet frugterne af deres bæredygtige koncept. Onsdag vandt de nemlig Roskilde Festivals pris for at være den lejr, der har størst fokus på bæredygtighed!
LÆS OGSÅ: Udsolgt festival? Her er et effektivt trick til at finde udsolgte billetter til bl.a. Smukfest på DBA
Lejren fortæller, at der er stor prisforskel på de ting, der bliver byttet med i købmandslejren. Men det er sjældent, at det er prisen, gæsterne går op i. Ofte står de nemlig og mangler én specifik ting, og så går man ikke så meget op i at bytte lige over.
Og festivalgæsterne har samtidig ikke det mindste imod, at de ting, de får byttet sig til, er brugte ting. Tværtimiod oplyser Casper. Festivalens gæster er vist kun glade for at få et afbræk fra en festival, hvor mange bare bruger og smider væk.
Der er dog nogle ting i byttebutikken, som Casper og lejren ikke bare lige sådan bytter med. For eksempel kom lejren i besiddelse af en indgraveret lommelærke i guld. Det var ifølge lejren den ting, der har været mest kostbar, og derfor var lejren lidt skrappe med, hvad den ting skulle byttes for
vidaXL pavillon 3x3x2,7 m 180 g/m² cremefarvet, Denne pavillon giver fremragende læ og er velegnet til udendørs sportsgrene, fester, picnics eller andre udendørsarrangementer. Dette telt har en massi
1.309,00 kr.vidaXL foldbart festtelt 3x6 m blå, Dette musthave, foldbare festtelt er perfekt til en lang række udendørs begivenheder såsom familiesammenkomster, grillaftener, picnics, campingture, fødselsdagsfest
1.401,00 kr.vidaXL campingtelt 6 personer blå og grøn, Dette store telt er perfekt til dine campingture! Det har et behageligt interiør, der er velegnet til camping, rejser og til ferie på en campingplads. Dette
1.178,00 kr.vidaXL Strandtelt Udendørs Sammenfoldeligt Vandtæt, Dette strandtelt giver dig skygge, når du har brug for en pause fra den brændende sol. Den er vandtæt og giver 30+ Faktor UV beskyttelse, der beskyt
453,00 kr.Outwell telt Event Lounge str. L, Dette Event Lounge-telt i str. L fra Outwell giver et fantastisk sted at slappe af udendørs væk fra den brændende sol eller regn. Denne fritstående overdækning til ud
2.110,00 kr.Stænger, Glasfiber stænger til 2,5 meter telt G18. Har været brugt til telt på A mål 975.. Vi er blevet fastlæggere tæt ved Vesterhavet så vi har bedst af at bruge stålstænger.
1.650,00 kr.Lige nu er der 613 telte til salg på DBA, og 130 af dem koster 200 kroner eller derunder. 237 af dem koster 500 kroner eller derunder.
Casper forklarer, at der også bliver handlet og byttet med ting, som har meget lidt værdi. For eksempel kom nogle festivalgæster ind med en sten, de havde fundet på festivallen. Den talte de selv ned, men flere fra Caspers lejr tog imod stenen med kyshånd og fortalte, at den jo er en del af festivalens historie – så pigerne, der kom med stenen, fik byttet sig til to øl for den lille sten.
Andre er knap så opfindsomme. De ender med at tage alt deres tøj af, når de ser noget i butikken, de gerne vil have fingre i. Så kan de nemlig give deres tøj i bytte.
Går det helt galt er det dog også tilladt at reservere ting, indtil man har fundet nogle af sine egne ting, man gerne vil bytte med.
Hvor meget grisser folk egentlig, når de er på festival? Det spørgsmål ville DBA Guide have svar på, og du kan se, hvad vi fandt ud af i denne video.
Du kan også her se, hvordan 5 af Roskilde Festivals fedeste anlæg er bygget op - vi kan afsløre så meget, af de er bygget med genbrug, og her forklarer ejerne selv, hvordan.