Hvor meget tror du, det koster at indrette en 191 kvadratmeter stor café? 40.000 kroner har Louise brugt. Hun har nemlig købt alt fra belysning til desken brugt! Og mange møbler har hun fundet gratis. Blandt andet et arkitekttegnet et. Mød hende her i podcasten GODT BRUGT.
Som café-ejer, der selv står bag desken, møder man en masse mennesker. Men 44-årige Louise, der er ved at åbne en strikkecafe, har allerede mødt alverdens danskere, inden caféen er åbnet. Årsagen er, at alle caféens møbler er købt eller fundet brugt.
- Jeg kører rundt i hele landet og henter møbler og kommer i snak med alle. Også fordi, jeg tit fortæller, hvad de skal bruges til, og så kommer de (sælgerne, red.) også med deres historie om, hvor møblet stammer fra, og hvad det har været brugt til. Det bliver altid en spændende historie, fortæller Louise Søgaard fra København Ø.
Måske er dette Danmarks første strikkecafé med genbrugsmøbler. Louise siger selv, at hun nok må stå registreret som den mest aktive bruger inde på DBA.
- Jeg kan især godt lide at finde gratis ting, fortæller Louise.
Blandt andet har hun fundet et arkitekttegnet møbel på DBA, som hun afhentede gratis. Hvilket møbel det var, og hvorfor sælger var villig til at afgive møblet gratis, kan du høre svaret på i podcasten, som du kan afspille øverst i artiklen.
Hans J. Wegner, stol, Hjertestol model 4104, 2 stk. spisebordsstole tegnet af arkitekt H.J. Wegner i egetræ. Monteret med Halingdal møbelstof 657 Rød. Sælges samlet for kr. 6000,- kontant/mobile pay.
6.000,00 kr.Niels O. Møller, stol, 78, Niels O. Møller model 78 i egetræ og naturflet. Kun nogle år gamle. Samlet pris 14.800kr Instagram gammeltguld_aalborg Facebook gammelt guld #nielsomøller #nomøller #eg
14.800,00 kr.Nanna Ditzel, stol, Trinidad, Nanna Ditzel trinidad. Pris 1900 kr Instagram gammeltguld_aalborg Facebook gammelt guld #nannaditzel #trinidad #design #danskdesign #furniture #retrofurniture #vintag
1.900,00 kr.Erik Buck, stol, OD50, Erik Buch armstole med stel af palisander. Nybetrukket med cognac farvet anilin læder. Model OD-50. Fremstillet hos Oddense Maskinsnedkeri. H. 80/44 B. 60 D. 53 cm. Pris pr styk
4.500,00 kr.Børge Mogensen, stol, J39, Børge Mogensen j39 folkeskole i egetræ. Har fået den helt store tur. Men det er en gammel stol, så brugspor vil stadig forkomme. Jeg syntes den er blevet mega lækker 😍. Pri
2.200,00 kr.Henning Kjærnulf, stol, Henning Kjærnulf sæt på fire stole med stel af delvist massiv teak. Nybetrukket med cognac farvet vintage anilin læder. H. 81/45 B. 45 D. 47 cm.
9.000,00 kr.12.758 annoncer med arkitekttegnede møbler kan du lige nu finde på DBA. Du kan også søge på ’arkitekt’ inde i kategorien ’Gratis ting’ på DBA, og se, om der kommer noget frem.
Louises kærlighed til at købe brugte møbler begyndte, da hun var på S.U. Hun havde ikke råd til de dyre møbler og slog derfor op i den fysiske papiravis - Den Blå Avis – for at lede efter møbler. Hun fik hurtigt øjnene op for, hvor smarte Junosengene var, og at de kunne købes ret billigt, hvis man blot købte af dem uden for København, som endnu ikke havde opdaget, hvor meget de kunne tillade sig at tage for sengene.
Sengene købte Louise og kæresten typisk til 300 kroner, og så solgte de dem videre for 2.500 kroner til Københavnerne. Det var en anderledes måde at supplere SU’en på. Men det krævede også, at Louise måtte stille vækkeuret, når avisen udkom.
Vi havde ikke engang tid til at tage hjem for at læse avisen, når den udkom på tanken klokken 5.30. Vi læste den i bilen, mens vi kørte ud og købte de her Junosenge
Senere udvidede Louise, så det ikke kun var Junosenge, hun og kæresten jagtede, men også møbler som Syver-stole, Piehenbordet og Myrestole.
Louise fortæller om et specifikt trick hun og kæresten havde til at gennemskue de gode tilbud i papiravisen. En måde, de kunne finde virkelig gode møbler til salg på DBA til billige penge, uden at andre nødvendigvis opdagede de samme møbler. Få tippet i podcasten GODT BRUGT, som du kan høre øverst i artiklen.
LÆS OGSÅ: Husker du DBAs papiravis? Her kan du finde udklip fra avisen
Louise har også et godt tip til, hvordan hun i dag finder sine møbler på DBA, og hvordan hun nok finder dem før mange andre.
Hun har nemlig oprettet adskillige annonceagenter på DBA. En annonceagent kan du sætte til at holde øje med, om lige den ting, du leder efter, bliver sat til salg på DBA.
HØR OGSÅ: Podcast: Jimmi sælger ud af sin kæmpe samling af autografer
- Nu har jeg slettet mange af dem, men i en periode fik jeg mails med 500 annoncer fra DBA om dagen. Så jeg lyver nok ikke, når jeg siger, at jeg brugte et par timer om dagen på at kigge annoncer på DBA igennem, siger Louise og tilføjer:
Men det er jo sådan, det lykkes mig at finde møbler til en hel café for 40.000 kroner. Og det er jo en stor café
Louises café er 191 kvadratmeter stor. Hvor meget, Louise har sparet på sine køb, kan du høre i podcasten GODT BRUGT, som du finder øverst i artiklen.
Garderobeskab, Ikea pax, b: 200 d: 60 h: 236, Stort Ikea Pax skab med skuffer, trådkurve og bøjlestang. Trænger til nogle nye skruer her og der og evt. ny bagbeklædning. Koster idag omkring 6500 fra
750,00 kr.Vægskab, Ikea bestå, b: 180 d: 40 h: 64, 3 stk Ikea bestå skabe 60x40x64 cm med låge og ophæng. Nypris 2340kr Fin stand
750,00 kr.Skabslåge, b: 80 d: 4 h: 245, 3 ens skydedøre i god stand sælges Byd
750,00 kr.Vitrineskab, Flot sæt til stuen eller spisestuen. Sælges kun da jeg har fået nyt. Standen er rigtig fin, men det kan godt ses at det er brugt. Jeg købte det brugt med samme brugsspor. Et enkelt sted
1.400,00 kr.Vitrineskab, b: 80 d: 37 h: 186, Super kvalitets vitrineskab i massiv eg med glashylder og to faste hylder. Skabet har LED-lys
3.150,00 kr.Garderobeskab, TM LINE, b: 93 d: 60 h: 232, Meget rummeligt og yderst velholdt garderobeskab i super gode og robuste materialer. Kirsebær. Fire enheder som kan samles to og to eller som tre og en. Ska
4.000,00 kr.Alt i Louises café er købt på DBA. Lige fra belysningen, til understellet på bordene og den gamle teak træs skænk, som snart ankommer fra Brønderslev, hvor den har stået i en lade.
Men også møblerne i Louises hjem er købt brugt. Og for ikke at glemme møblernes historie, kalder Louise og hendes mand møblerne for navne – navngivet af den sælger, der solgte hende møblet.
LÆS OGSÅ: Video: Guld i gemmerne – i en kælder i Charlottenlund
- Når min kærester spørger, ’Hvor er nøglerne’, så kan jeg sige ’De ligger inde på Hans’, i steder for at sige ’De ligger inde på reolen’, for vi har jo mange reoler, så det er meget nemmere, når de har et navn, griner Louise.
Nu hvor de fleste møbler til caféen er i hus, vil Louises DBA-forbrug nok også stilne lidt af. I hvert fald modtager hun ”kun” omkring 130 mails om dagen.
Caféen er i øvrigt færdig nu, og du kan se billeder fra den, her.
Reol, Seaford, b: 35 d: 37 h: 120, Seaford Reol, sort/glas. Stål, mat sort. Ikke brugt og næsten som ny. Nypris 1.099,00 kr. kom med et bud.
899,00 kr.Reol, Snedkerlavet, b: 127 d: 36 h: 87, Flot gedigen snedkerlavet cremefarvet reol Klassisk udtryk
2.000,00 kr.Reol, IKEA, Vi sælges vores 2 Trofast reoler fra IKEA, som er perfekte til leg og opbevaring af legetøj. Der medfølger 5 grå plastkasser og 2 grønne metalkurve til hver reol. Næsten som nye. Fra røg
850,00 kr.Reol, Square, b: 71 d: 34 h: 71, Square reol. Bredde: 71 cm; Dybde: 34 cm; Højde: 71 cm. Der er et par ridser, men generelt god stand. Ny pris ca.4000 kr
1.500,00 kr.Reol, Hjørnebo, Super flot reol i teak fra Hjørnebo, Horsens Møbelfabrik, med skab med glaslåger nederst. Der er 1 flytbar hylde i skabet. Reolen har i sat 2 propper i hver side. Fra 1960’erne. Mål:
2.495,00 kr.Reol, b: 100 d: 36 h: 175, Reol i sort børstet stål. Glas hylder er alle intakte. Generelt i rigtig fin stand. Har stået i et showroom
1.500,00 kr.Lige nu er der 1.928 reoler til salg på DBA, og her kan du se de 1.268, som du lige nu kan købe for under 500 kroner.
Har du lyttet til de andre afsnit af podcasten GODT BRUGT? Værten Tom Kampman har blandt andet aflagt supersælgeren Jeanette fra Allerød et besøg. Hun har 463 ting til salg. Hør om alle hendes salgstricks, her.
Du kan også stifte bekendtskab med Maj og Jonathan, der har købt hele haven på DBA, og som sparede 64.000 kroner på at købe hele væggen brugt. De fandt desuden to gratis ting, som de senere solgte for 200.000 kroner. Hvad det var for gratis ting, ja det kan du tjekke ud, her.