Nu ved jeg ikke med dig, men jeg er ikke så traditionsbundet når det kommer til opdækning af årets julebord. Måske det skyldes min KÆMPE samling af retro juleduge – eller det faktum at mit indre barn stortrives med at lege sig frem med sådanne opgaver.
Jeg har prøvet at finde frem til 4 forskellige ideer til hvordan du kan pynte og dekorere dit eget julebord – med pynt du allerede har stående, eller nyerhvervelser jeg kommer til at friste med igennem indlægget her.
DET ELEGANTE JULEBORD
Jeg er nok ikke så klassisk & elegant når det kommer til stykket – så her menes naturligs elegant – med et Louise twist efter devisen more is more.. (I må selv lige tone ned, så det passer jeres stil derhjemme i stuen)
Opnå det samme look:
DET KLASSISKE JULEBORD
Det hér setup er LIGE mig! Klassisk og gennemført retro julebord med nisseprints, hjerter og røde/grønne nuancer. Farverne kan man jo tilpasse dugen – eller dugen kan vælges udfra tallerkener & glas..
Opnå samme look:
DET TØSEDE JULEBORD
Hvis det lige passer ind i jeres stil derhjemme, kan man snildt gå amok med hjorte, glimmer og pasteller – på den lidt kitschede måde. I øvrigt også perfekt til julefrokosten med veninderne. Brug gerne en atypisk dug med store blomster i pasteller. Jeg har en meget rummelig mand, der hviler i sin maskulinitet, så har før dækket op på denne måde..
Opnå samme look:
DET RETRO JULEBORD
Jeg er også helt vild med de grafiske genistreger – fra fx Södahls retro design. De brune/orange farver egner sig fint til natur-tema, så hiv gerne naturen indenfor med fx kogler og grene. Her har jeg brugt gamle kageforme til fyrfadslys – med lidt mos omkring.
Opnå samme look:
Jeg håber i fandt lidt inspiration til årets julebord? Husk, at det gerne må være en leg at dekorere bordet – og stilen en lille smule overdådigt/for meget på denne særlige højtid.. Tag gerne børnene med på råd – de vil elske dig for det, og de har ikke så mange ”regler” der begrænser dem. Rigtig god fornøjelse…
Med kærlige genbrugs hilsner
Frk. Trillingsgaard
Glas, Lysestager, Fattigmandssølv, 2 fine næsten nye lysestager i sølvfarvet glas til almindelige lys. De er begge i flot og hel stand. Højde 20,5 cm. Pris pr. stk. kr. 40 2 stk. kr. 75
40,00 kr.Porcelæn, Service, Ukendt, Rigtig fint stel 10 krus 7 flade tallerkner 6 morgenmadsskåle 8 dybe tallerkner 9 frokost tallerkner I alt 450 kr. Kun afhentning
450,00 kr.Glas, Adventsstage, Pukeberg, Flot og helt vidunderlig lysestage fra det svenske glasværk Pukeberg, designet af Staffan Gellerstedt. Den fremstår i flot og hel stand. L: 28 cm, H: 12 cm
250,00 kr.Glas, Vinglas, 30 stk, 18,5 cm høje.
100,00 kr.Glas, Minima, Holmegaard, Flot opbevaringsskål i glas, med tilhørende låg i glas – tætsluttende med gummiring – fra serien Minima. Den er designet af Cecilie Manz i 2006 for Holmegaard. Den fremstår i
75,00 kr.Vase, Retro keramikvase, Fin retro Cylindervase med fisk i glasuren. H: 14,7 cm Ø: 7,7 cm. Ingen signatur. Kr 98,-
98,00 kr.