Lamper bygget af peberkværne, et flygel med lys i og vægmalerier af tapetrester og overskudsmaling. Det er bare nogle af de skæve løsninger, der karakteriserer mit eksperimenterende genbrugshjem. I videoen herover inviterer jeg jer indenfor.
Når man som mig gerne vil have ’det lækre hjem’, men samtidig ikke kan stå inde for et overforbrug af nye ting, må man finde opfindsomheden frem. I stedet for at bytte vores eksisterende møbler og ting ud med nye, i takt med at moden skifter, vil jeg langt hellere istandsætte dem eller give dem en ny funktion, der forlænger deres levetid.
Mit hjem rummer derfor mange anderledes løsninger, hvor fælles og sammenbragt genbrugsguld spiller sammen i en indretning, der bliver 'up to date'. Netop det kan du læse mere om herunder og opleve i videoen, som du kan se ovenfor,. I videoen giver jeg en guidet rundtur i genbrugshjemmet. Herunder kan du blandt andet se, hvordan et møbel, der tidligere har haft et helt andet formål, har fået ny værdi som puslebord.
Puslebord, Ory Puslekommode. Helt nyt, er stadig i kassen, det vil sige det står usamlet. Nypris 2.300 kr Dybde 78 cm Højde 104 cm Bredde 90 cm
1.700,00 kr.Puslebord, BeKids Nelly, Puslebord “Nelly” fra bekids. Lettere hjemmebygget bagstykke for optimal dybde. Knækket i det ene sidestykke.
250,00 kr.Puslebord, Ikea, Ikea puslebord, Solgul. Brugt til et barn. I super fin stand.
400,00 kr.Puslebord, Ikea, Puslebord fra Ikea Brugt men i fin stand Længde 82 Bredde: 54 Hælde 95
200,00 kr.Puslebord, Ukendt, Væghængt puslebord inkl. pude
200,00 kr.Puslebord, Oliver Furniture, Oliver Furniture pusleplade til Seaside kommode Mål: 93 x D: 69.54 x H: 8 cm.
599,00 kr.I skrivende stund er der 739 brugte pusleborde til salg på DBA.
Da vi fik vores tredje datter, en efternøler, stod vi og manglede et puslebord. Vi havde for længst sendt vores gamle videre til vores venners børn. Det havde været en nem sag at tage i IKEA og købe et magen til det tidligere eller finde et brugt på DBA. Det blev dog et helt andet møbel, der kom i spil som puslebord til lille Caia:
Vi havde lige flyttet rundt i stuen, og der var ikke længere plads til en mindre reol. Reolen er dyb med et stort rum, der fungerer godt til opbevaring af puder eller brænde, og da den var på vej til opmagasinering i garagen, opstod ideen om i stedet at bruge den som puslebord.
Reolen er et af mine bedste og billigste genbrugsfund. Fint håndværk i teaktræ og købt for bare 10 kroner ved et ophørsudsalg i en genbrugsbutik for 15 år siden. Jeg kan huske, at jeg dengang, et par minutter i lukketid, overtalte min far til at køre det hjem for mig. Reolen skulle jo lige bygges om, men vi ville ikke lime, bore og hamre i den, da den, når den har tjent sit formål som skiftebord, skal have sin oprindelige funktion igen eller en helt ny.
Puslepladen, som består af en krydsfinerplade, der er polstret med et stykke skumgummi og et sengetæppe, er derfor sat i spænd med to runde stykker træ, som vi jævnligt tjekker, for om de nu også kan holde til den efterhånden store baby (se billederne herunder)
LÆS OGSÅ: Video: Kelimpuder på budget
Mit hjem er en mosaik af tilfældigheder med levn fra tidligere ejers indretning, arvestykker og sammenbragte souvenirs og møbler. Ting og løsninger, som vi har valgt at beholde, fordi de ikke fejler noget, minder os om vores familie og repræsenterer forskellige faser og oplevelser fra vores liv.
Vores køkken med sine spraglede fliser, malet af husets tidligere ejer, er blot et eksempel. De fleste ville nok have valgt at sætte et nyt køkken op, men vi synes, at det giver huset sjæl og hverdagen kulør med de anderledes kakler - og så vil vi faktisk også hellere bruge penge på den mad, vi kommer i køkkenet end på nye køkkenlåger.
Køkkenet kan du se i begyndelsen af videoen, som du kan afspille øverst i artiklen.
Bordplade, Hth/invita, Bordpladen måler L152,5 cm * B 61 cm. Laminatkant på for sideside og begge ender. Farven er sort brazil. Kan kantaktes på 60838260 ved interesse.
400,00 kr.Køkken, komplet, Flot massiv lys Asketræes køkken med fyldninger i god kvalitet med mange skuffer og udtræksskuffer..Mener at det er JKE Design ..Med sokler..Der er en fin bordplade hvis man evt kunne
2.750,00 kr.Køkken, komplet, HTH, Komplet køkken uden hvidevarer. Bordplader på nær stålpladen med vask medfølger. Grå fronter. Bla. 3 stk. 120 cm skuffeelementer og to høje udtræksskabe. Der er også sokkelskuff
2.000,00 kr.Køkken, komplet, IKEA, Velholdt køkken fra 2018 inkl hvidevarer - sælges samlet for 8.000 kr. ved nedtagning og afhentning senest 26. marts: - 3 overskabe, 60 cm brede - 2 overskabe, 40 cm brede - O
8.000,00 kr.Andet, kvik, Kvik-køkken elementer. Lys ahorn facet. Pænt og uden skader. Mål er angivet på billeder. Nedtages i uge 12 og 13. Følgende skabe sælges komplette og med greb: Ovnskab (ovn følger ikke
7.000,00 kr.Andet, Solid Købmands bord med skuffer
1.000,00 kr.Der er lige nu og her i alt 1.484 annoncer med brugte køkkenelementer på DBA.
Med et hus fuld af genbrugsguld er det en kunst at få hjemmet til at spille indretningsmæssigt. Vi har derfor valgt at lave nogle fælles temaer og overgange, der binder husets rum og områder sammen. I vores tilfælde er naturmaterialer, eksempelvis træ, og sorte flader, blandt andet sort læder. Det går igen i stuerne. I soveværelserne er det pastelfarver, der dominerer indretningen.
Typisk for vores hjem er også et element af multifunktionalitet. Vores flygel, der har tilhørt min mormor, kan ikke bare spille, men også lyse med selvklæbende lysdioder i låget. På sigt skal dets yderside også have en gang tavlelak, så vi kan skrive på det med kridt.
Du kan se flyglet i videoen, som du finder øverst i artiklen.
Flygel, Hindsberg, H3 - 188 cm., Komplet istandsat teknisk (helt ny mekanik). Kabinet med nogle brugsspor.
125.000,00 kr.Flygel, Blüthner, Dette smukke Blüthner flygel fra 1884 måler 140x200cm. Jeg arvede det i sin tid fra min mormor som har nusset godt om det og i de år jeg har haft det har jeg kun behøvet at skifte én
5.000,00 kr.Flygel, Bösendorfer, 275 cm Koncertflygel , Super smuk klang - alt det man forventer af et koncertflygel. Perfekt elfenbens klaviatur. Spiller helt utrolig godt. Har den bløde lækre Bösendorfer klang
680.000,00 kr.Flygel, Steinway & Sons, O, Total istandsat Steinway O flygel - Bygget i Hamburg 1926 Perfekt elfenbens klaviatur Står som nyt. Komplet restaureret. Smuk og levende klang.
260.000,00 kr.Flygel, Bösendorfer, 200, Næsten nyt Bösendorfer flygel. Udvalgt på fabrikken i Wien og nu til salg hos Pianoværkstedet Mattsson & McGehee Står fuldstændig som nyt.
650.000,00 kr.Flygel, Herman N. Petersen, Flygel til 3.000 kr. i mahogni. Står pænt, velholdt og er stemt løbende. Ca. fra 1950. Skal selv afhente i 3200 Helsinge og kræver 2 mand til at bære. Der følger en klaverb
3.000,00 kr.På jagt efter et flygel? Der er 77 flygler til salg på DBA, mens jeg skriver her.
I videoen, hvor jeg giver en rundvisning i mit genbrugshjem, kan du også se mine mere opfindsomme genbrugsløsninger med køkkenting. Mine lamper, der er bygget af forskellige brugsgenstande i træ – en skål, en peberkværn, store træperler med mere, er et af mine bedste upcycling-projekter:
Ideen til lamperne opstod, da jeg på en weekendtur til Hamborg forelskede mig i en smuk trælampe med form som et agern. Den lignede til forveksling en omvendt træskål med en pære i, derfor gik jeg på jagt efter en træskål med tilsvarende form, som jeg hurtigt fandt brugt. I min søgen efter træskåle, fik jeg også interesse for andre ting i træ, som kunne bruges til at bygge lamper med. Det færdige resultat blev så en samling af trelamper bygget af forskellige ting af træ.
Du kan se lamperne i videoen eller på billedet herunder.
LÆS OGSÅ: Fjern larmen i din lejlighed med genbrug
Peberkværn, Træ, Stor peberkværn af træ 42 cm høj kværner godt sælges for 50kr
50,00 kr.Peberkværn og saltbøsse, Holms Deli, Velholdte. Højde 10 cm.
50,00 kr.Salt og Peberkværn, Bodum, Fint salt og peberkværn gennemsigtigt plast
50,00 kr.Peber kværn, Stor peberkværn
50,00 kr.Salt og peber sæt, Nuance, Super fint salt og pebersæt der består af peberkværn og en saltbakke med saltske. Det er matteret sort plast. Justerbar kværn (fint til groft peber). Ubrugt.
40,00 kr.Salt og peberkværn, Salt og peberkværn i bøgetræ med Peugeot kværn måler 21 cm i højden og 6 cm i diameter. Kom med et fornuftigt bud
1,00 kr.Klik her for at se de peberkværne, der er til salg lige nu til højest 50 kroner.
På turen rundt i mit genbrugshjem kan du også få et kig på de vægmalerier, der er helt unikke for mine pigers børneværelser. Vægmalerierne, der viser et bjerglandskab og en sommerhimmel med luftballoner, er også lavet med brugte materialer. Baggrunden har jeg malet med malingrester farvet i forskellige nuancer. Derefter er der sat figurer af tapet på væggen.
Tapet tester - 7 ruller, Vintage, Blomster. Tapet Tapét Tapesering
100,00 kr.Tapet, Osborne & Little, Luxus tapet. Engelsk. 1 stk helt ny rulle. Smuk blomstret mønster. 52 cm bredt og 10 m langt. Wipeable surface. Sælges billigt for 250,-
250,00 kr.Tapet Selvklæbende, Helt nyt. 3 ruller af 53x300 cm. Sælges samlet
50,00 kr.Tapet, Ferm Living Wallpaper Harlequin Mint, Ferm Living Wallpaper Harlequin Mint. En ny rulle og en der er brugt få meter af.
350,00 kr.Tapet grøn, DETALE CPH Laidback London, Helt nyt uden mærker eller tryg. Nypris 849 kr Har 1 rulle Kan afhentes på Trianglen lige overfor metro Et støvet blåt tapet med et mønster, der er opbygget a
650,00 kr.Tapetrester, Sælger 2 ruller tapet samt 2 ruller blomstret papir. Motiver på tapetet er ugler og huse. Sælges samlet for 75,-
60,00 kr.Er du på udkig efter tapetrester? Der er i skrivende stund 311 annoncer, der dukker op ved at søge på ’tapet ruller’.
Hvis du kender én, der kunne bruge noget genbrugs-inspiration, kan du gå til artiklens Facebook-opslag og tagge vedkommende. Opslaget kan du se herunder eller klikke dig ind på, her.
Jeg er langt fra den eneste genbrugselsker, som DBA Guide har bragt videoer og artikler om. Blandt andet har redaktionen været hjemme og besøge Fie fra Næstved, der har købt sit flotte køkken på DBA. Du kan også kigge forbi Anders’ hjem. Han er også en vaskeægte genbrugselsker. Hans spisebordslampe har engang hængt i en koncertsal i Stockholm!
Elsker du også genbrug?