På besøg hos genbrugselskeren Lene Nissen
Video

På besøg hos genbrugselskeren Lene Nissen

Lene Nissen
Lene Nissen

I denne video viser jeg dig mit hjem, som jeg har indrettet med et miks af genbrugsfund og nyt. Du kan blandt andet se hvilke ting, jeg har fundet ganske gratis i storskrald. Se videoen øverst i artiklen eller læs mere om mit hjem og de tanker, der ligger bag, i artiklen herunder.

Jeg er passioneret loppejæger, og hele mit hjem emmer af personlig stil med finurlige detaljer. Nu har jeg åbnet sit hjem for DBA Guide, så du kan se, hvordan jeg blander det ”gamle skrammel” med nye designs for at skabe et moderne hjem.

Stilen er personlig og unik, fordi flere af mine fund er genbrugsfund, som du ikke bare lige kan finde magen til. Nogen gange køber jeg ting uden at vide, hvor de skal være i mit hjem. Jeg kan bare mærke, at de taler til mig. For eksempel har jeg i mange, mange år slæbt mit gamle kobberfarvede spejl med mig rundt i alle mine flytninger uden at vide, hvor det ville ende. Jeg vidste bare, at jeg en dag ville bruge det - på den ene eller den anden måde i min indretning.

I dag har det endelig fundet dets plads på væggen i mit soveværelse på Østerbro i København. Det gamle spejl fra min ungdom i Fredericia har endelig fundet sig tilrettte. Spejlet kan du se i videoen, som er øverst i artiklen.

Find det på DBA

  1. Anden type spejl, b: 64 h: 84, AFHENTNINGSTILBUD KUN kr 150,-

Rigtig flot spejl med en massiv alumi

    Anden type spejl, b: 64 h: 84, AFHENTNINGSTILBUD KUN kr 150,- Rigtig flot spejl med en massiv aluminiums (børstede stål) i flot stand sælges. Fremstår som nyt. Kan både hænge lodret og vandret og b

    150,00 kr.31-03-2023
  2. Vægspejl, b: 72 h: 162, Spejlet er nyt og ikke brugt. 162 lang og 172 bred


Nypris 899

    Vægspejl, b: 72 h: 162, Spejlet er nyt og ikke brugt. 162 lang og 172 bred Nypris 899

    350,00 kr.26-03-2023
  3. Spejl Kr. 300,-

    Spejl Kr. 300,-

    Spejl Kr. 300,-, WWW.ANTIKPJOT.DK Malet spejl i smedejern med blyindfattet spejlglas, fra 1930erne. Det har brugsspor. Højde 98cm Bredde 56cm Emne nr. 73462

    300,00 kr.02-03-2023
  4. Spejl Kr. 450,-

    Spejl Kr. 450,-

    Spejl Kr. 450,-, WWW.ANTIKPJOT.DK Spejl i fineret egetræ med metalkant, fra 1980erne. Højde 106cm Bredde 48cm Emne nr. 73460

    450,00 kr.02-03-2023
  5. Spejl Kr. 600,-

    Spejl Kr. 600,-

    Spejl Kr. 600,-, WWW.ANTIKPJOT.DK Malet spejl med messing beslag, fra 1980erne. Højde 96cm Bredde 51cm Emne nr. 73461

    600,00 kr.02-03-2023
  6. Spejl Kr. 1100,-

    Spejl Kr. 1100,-

    Spejl Kr. 1100,-, WWW.ANTIKPJOT.DK Spejl i fineret og massivt mahogni, fra 1900erne. Det har små brugsspor og mangler en lille liste. Højde 167cm Bredde 76cm Emne nr. 73459

    1.100,00 kr.02-03-2023

Lige nu er der 3.740 spejle på hele DBAMere end 200 af dem går under betegnelsen retro spejl.

Farvestrålende vaser lyser op i stuen

Her kan du se min samling af Holmegaard-vaser
Her kan du se min samling af Holmegaard-vaser

LÆS OGSÅ: Sådan kan du genbruge 80’ernes korkbrikker til lyddæmpende vægdeko

Jeg har en samling af Holmegaards farvede vaser fra 70’erne. De er designet af Michael Bang for Holmegaard op gennem 70’erne og 80’erne. Serien hedder 'Palet', og disse vaser anses i dag for et tydeligt aftryk af 70’ermes form- og farvesprog.

I dag produceres nye krukker til serien, men i mere afdæmpede farver. Det specielle ved disse glasvaser er, at de er lavet i opal glas hvilket gør, at de er hvide indvendigt og farvede på ydersiden.

Vasesamlingen har jeg i min stue, og du kan se, hvilke andre møbler jeg har mixet samlingen med i videoen, som du finder øverst i artiklen.

Find det på DBA

  1. Vase, Gardenia, Holmegaard, Stor og flot Gardenia vase designet af Anja Kjær for Holmegaard. Den fre

    Vase, Gardenia, Holmegaard, Stor og flot Gardenia vase designet af Anja Kjær for Holmegaard. Den fremstår i en flot rød farve såvel udvendig som indvendig. Den er naturligvis hel uden skår og fejl. H

    450,00 kr.07-03-2023
  2. Vase, Hyacintglas, Holmegaard, 2 stk. Blomme/lilla farvede. Højde 18/19cm. Stk pris. 100kr.

    Vase, Hyacintglas, Holmegaard, 2 stk. Blomme/lilla farvede. Højde 18/19cm. Stk pris. 100kr.

    150,00 kr.09-02-2023
  3. Vase, Gulvvase, Holmegaard, 2 stk. store gulvvase af Otto Brauer i blå farve og flot stand.
1 stk. 4

    Vase, Gulvvase, Holmegaard, 2 stk. store gulvvase af Otto Brauer i blå farve og flot stand. 1 stk. 48 cm 850,00 kr 1 stk. 52 cm 950,00 kr.

    850,00 kr.27-01-2023
  4. Vase, vase, Holmegaard, 38 cm høj meget smuk karakteristisk Anja Kjær vase fra Holmegaard i en sjæld

    Vase, vase, Holmegaard, 38 cm høj meget smuk karakteristisk Anja Kjær vase fra Holmegaard i en sjælden rød farve med turkis bund. Designet i 1994 af Anja Kjær til Holmegaard Glasværk. Kan bruges både

    650,00 kr.25-01-2023
  5. Vase, Vase Holmegaard , Holmegaard  simplicity, Vase uden skår og ridser er købt fra ny  den er desi

    Vase, Vase Holmegaard , Holmegaard simplicity, Vase uden skår og ridser er købt fra ny den er designet 2004 diameter 26 H 18 farve røgfarvet og ER signeret

    450,00 kr.28-12-2022
  6. Vase, Holmegaard, Cocoon Vase, Cocoon vasen er selvfølgelig smuk at se på. De bløde former gør den s

    Vase, Holmegaard, Cocoon Vase, Cocoon vasen er selvfølgelig smuk at se på. De bløde former gør den særdeles indbydende, men formen gør også at vasen holder på blomsterne og får dem til at stå pænt ude

    390,00 kr.24-08-2022

Her kan du se alle de vaser, der lige nu er til salg på DBA. 362 af vaserne på DBA er fra Holmegaard.

Sjove unika fund i soveværelset

I soveværelset pryder keramisk unika-relief min væg sammen med nye, grafiske billeder og et metal-blomsterrelief. Alt sammen danner et fint taktilt billede på væggen.

På natbordet har jeg nogle gamle messinglamper. De er blevet pudset op og har fået store glødepærer for at give et moderne, eksklusivt look.

LÆS OGSÅ: Sådan finder du den perfekte barvogn på DBA

Her kan du se nogle af de ting, jeg har i mit hjem. Se mere fra mit hjem i videoen øverst i artiklen
Her kan du se nogle af de ting, jeg har i mit hjem. Se mere fra mit hjem i videoen øverst i artiklen

Hvis du synes, det er sjovt at tage på besøg hos genbrugselskere, så kan du blandt andet i denne video komme med hjem til Rie, der elsker genbrug helt ind i hjertet. Hun har viet sit liv så meget til genbrug, at selv hendes hund er genbrug. Og så har Rie en ret sjov måde at bruge et gammelt dukkehus på. Hun bruger det nemlig ikke til at lege med. Se i videoen, hvad dukkehuset bruges til hjemme hos Rie.

Kirsten og Brian, der bor nord for Vejle, har også åbnet deres hjem for DBA Guide. Deres hjem indeholder blandt andet en scooter, som der kun findes 3 i verden af. Blandt andet ejer kongehuset den ene af dem. De har også hygget om deres hjem med sjove automater og arkitekttegnede møbler - alt sammen fundet billigt på DBA. Besøg deres hjem, her.

Kristiane fra Ebeltoft bor med vinduer, som hun har købt af et ungdomsfængsel. Vinduerne skulle skiftes ud, fordi de var for nemme at bryde ud af. Se dem i videoen herunder, og læs mange flere, sjove detaljer om Kristianes genbrugshjem i artiklen bag videoen, her.

Relaterede artikler