I denne video viser jeg dig mit hjem, som jeg har indrettet med et miks af genbrugsfund og nyt. Du kan blandt andet se hvilke ting, jeg har fundet ganske gratis i storskrald. Se videoen øverst i artiklen eller læs mere om mit hjem og de tanker, der ligger bag, i artiklen herunder.
Jeg er passioneret loppejæger, og hele mit hjem emmer af personlig stil med finurlige detaljer. Nu har jeg åbnet sit hjem for DBA Guide, så du kan se, hvordan jeg blander det ”gamle skrammel” med nye designs for at skabe et moderne hjem.
Stilen er personlig og unik, fordi flere af mine fund er genbrugsfund, som du ikke bare lige kan finde magen til. Nogen gange køber jeg ting uden at vide, hvor de skal være i mit hjem. Jeg kan bare mærke, at de taler til mig. For eksempel har jeg i mange, mange år slæbt mit gamle kobberfarvede spejl med mig rundt i alle mine flytninger uden at vide, hvor det ville ende. Jeg vidste bare, at jeg en dag ville bruge det - på den ene eller den anden måde i min indretning.
I dag har det endelig fundet dets plads på væggen i mit soveværelse på Østerbro i København. Det gamle spejl fra min ungdom i Fredericia har endelig fundet sig tilrettte. Spejlet kan du se i videoen, som er øverst i artiklen.
Figurspejl, b: 70 h: 160, Spejlet har en lille skramme på siden (se foto)
150,00 kr.Gulvspejl, b: 72 h: 162, 1 år gammelt. Fra jysk. Ny pris 799
300,00 kr.Entrespejl, b: 75 h: 105, It's very beautiful ?? We sold this, because we leave Denmark
100,00 kr.Anden type spejl, Sælger mit dobbeltside spejl, da jeg ikke bruger den længere. Den er med lys i, som kan tændes og slukkes på toppen.
180,00 kr.Vægspejl, b: 45 h: 80, Hildia spejl 45x80 cm. lys guld Dekorativt spejl med metalramme Råt og moderne spejl med hylde, fremstillet af glas og jern i farven lys guld. Dette Hildia spejl måler L45xB17
350,00 kr.Vægspejl, b: 50, Ikea Langesund 2 stk ø25 cm og 2stk ø50
500,00 kr.Lige nu er der 3.740 spejle på hele DBA. Mere end 200 af dem går under betegnelsen retro spejl.
LÆS OGSÅ: Sådan kan du genbruge 80’ernes korkbrikker til lyddæmpende vægdeko
Jeg har en samling af Holmegaards farvede vaser fra 70’erne. De er designet af Michael Bang for Holmegaard op gennem 70’erne og 80’erne. Serien hedder 'Palet', og disse vaser anses i dag for et tydeligt aftryk af 70’ermes form- og farvesprog.
I dag produceres nye krukker til serien, men i mere afdæmpede farver. Det specielle ved disse glasvaser er, at de er lavet i opal glas hvilket gør, at de er hvide indvendigt og farvede på ydersiden.
Vasesamlingen har jeg i min stue, og du kan se, hvilke andre møbler jeg har mixet samlingen med i videoen, som du finder øverst i artiklen.
Vase, Holmegaard cocoon vase Limited edition, Holmegaard, Smuk limited cocoon vase i farven amber uden på med hvid inden i sig. Den er omkring 20,5 cm i højden. Dette er en sjælden og udgået model. 29
299,00 kr.Vase, Mundblæst vase, Holmegaard, - Højde 15cm. - Diameter 8cm. - Mørk blå - Mundblæst vase Nypris: 250kr ——————————— BESKRIVELSE: Stilren vase i mundblæst glas - flot mørk blå Med den dæmpede farve
199,00 kr.Vase, Gardenia, Holmegaard, Stor og flot Gardenia vase designet af Anja Kjær for Holmegaard. Den fremstår i en flot rød farve såvel udvendig som indvendig. Den er naturligvis hel uden skår og fejl. H
450,00 kr.Vase, Gulvvase, Holmegaard, 2 stk. store gulvvase af Otto Brauer i blå farve og flot stand. 1 stk. 48 cm 850,00 kr 1 stk. 52 cm 950,00 kr.
850,00 kr.Vase, Hyacintglas, Flot hyacintglas i klar og tydelig farve. Det fremstår i flot og hel stand. Det er muligvis fra Holmegaard Glasværk og under alle omstændigheder gammelt, hvilket bl.a. ses på puntel
350,00 kr.Vase, vase, Holmegaard, 38 cm høj meget smuk karakteristisk Anja Kjær vase fra Holmegaard i en sjælden rød farve med turkis bund. Designet i 1994 af Anja Kjær til Holmegaard Glasværk. Kan bruges både
650,00 kr.Her kan du se alle de vaser, der lige nu er til salg på DBA. 362 af vaserne på DBA er fra Holmegaard.
I soveværelset pryder keramisk unika-relief min væg sammen med nye, grafiske billeder og et metal-blomsterrelief. Alt sammen danner et fint taktilt billede på væggen.
På natbordet har jeg nogle gamle messinglamper. De er blevet pudset op og har fået store glødepærer for at give et moderne, eksklusivt look.
LÆS OGSÅ: Sådan finder du den perfekte barvogn på DBA
Hvis du synes, det er sjovt at tage på besøg hos genbrugselskere, så kan du blandt andet i denne video komme med hjem til Rie, der elsker genbrug helt ind i hjertet. Hun har viet sit liv så meget til genbrug, at selv hendes hund er genbrug. Og så har Rie en ret sjov måde at bruge et gammelt dukkehus på. Hun bruger det nemlig ikke til at lege med. Se i videoen, hvad dukkehuset bruges til hjemme hos Rie.
Kirsten og Brian, der bor nord for Vejle, har også åbnet deres hjem for DBA Guide. Deres hjem indeholder blandt andet en scooter, som der kun findes 3 i verden af. Blandt andet ejer kongehuset den ene af dem. De har også hygget om deres hjem med sjove automater og arkitekttegnede møbler - alt sammen fundet billigt på DBA. Besøg deres hjem, her.
Kristiane fra Ebeltoft bor med vinduer, som hun har købt af et ungdomsfængsel. Vinduerne skulle skiftes ud, fordi de var for nemme at bryde ud af. Se dem i videoen herunder, og læs mange flere, sjove detaljer om Kristianes genbrugshjem i artiklen bag videoen, her.