I videoen herover viser jeg dig, hvordan du kan lave en genbrugslampe med rivejern. Grib i køkkenskabene og "tilsæt" et såkaldt 'u jern'. Så får du praktisk talt en super flot og morderne lampe. Perfekt til over spisebordet.
Lamper, som er skabt ud af genbrugsmaterialer, er noget af det, der hot på både pinterest og Instagram. Hvis du også vil være "med på moden", eller bare savner lidt lys i mørket, så se med her, hvor jeg viser dig hvordan, du med et rivejern og god kreativitet kan skabe en super fed genbrugslampe.
I videoen ovenover viser jeg dig hvordan, men du kan også læse med herunder, hvor jeg guider dig.
Lampeskærm, En stort lampeskærm i kobber favrede stål med en sort kedning Skærm: b:60cm, h :32cm
100,00 kr.Anden loftslampe, Louis Poulsen værkstedslamper, 1 flot orginal orange Louis Poulsen lampe. Pæn stand. 600kr, 2 ikke orginale værkstedslamper med lidt skrammer, kun 200kr stk og 2 for 350kr. Let at ma
600,00 kr.Pendel, I god stand, Sælges samlet for 400kr Kommer fra et rygefrit og dyrefrit hjem Sender gerne med GLS for 79kr (køber betaler selv for porto)
400,00 kr.Pendel, Sælger denne loftlampe i guld/messing. Fejler ikke noget. Sælges til 250 kr.
250,00 kr.Pendel, Pakhuslamper, Louis Poulsen, Sælges på grund af flytning. De er tegnet af Erik Møller / Louis Poulsen. Sælges fra røgfri hjem på grund af flytning, og de er faktisk som nye. Sælges for kr. 535
535,00 kr.Pendel, Puik Design Amsterdam, Helt ny pendel lampe fra Puik Design Amsterdam Lampen er købt til 1500,-kr og sælges til 800kr. Lampen kan hentes i 2791 Dragør Evt sendes ( pris + fragt) Se mine
800,00 kr.16.189 loftslamper kan du lige nu vælge imellem på DBA.
- 2 til 3 rivejern
- 1 U jern
- Ledning
- Fatninger
- Pære
- Knivtang
- Samlemuffe
- Boremaskine
- Læderremme
- Stålvejre
SE OGSÅ: DIY: Lampefod i beton
- Bor huller i u jernet og rivejernet til ledning og stålvejre
- Klargør alle ledninger og sæt fatninger på
- Træk ledningerne igennem hullerne i rivejernet og U jernet
- Sæt alle ledningerne sammen og sæt pære i. Husk at tjek, om det virker, inden du færdiggør lampen
- Sæt læderremmene på, så det ser ud som om, at rivejernet hænger i læderet
- Sæt lampen op, hvor den skal hænge, og tænd for at få et flot lys.
Tillykke, med din egen, lækre industrilampe, som vil være super dekorativ over et spisebord.
SE OGSÅ: Video: Elsker du Anders And? Så er denne lampe-guide nok lige noget for dig
Væglampe, Hay, HAY Matin Shade 380 Oxide Red, Lampeskræm Lille Sælger en helt ny, ubrugt HAY lampeskærm i serien Matin Shade 380 og farven Oxide Red. Omkredsen er den mindre af de to størrelser. Kan
300,00 kr.Væglampe, Ikea vintage, Fin og funktionel sort lampe med stofledning
60,00 kr.Væglampe, Benny Frandsen, Ball, Sort, med magnet, væglampe Ø12. E14 Ubrugt. Forsendelse med gls/dao uden omdeling 50,- Se mine andre annoncer med vvs artikler og el produkter.
250,00 kr.Plafond, Louis Poulsen, Safir mini væglampe fra Louis Poulsen. Har lidt små skrammer og en lille streg hvid maling som stort set ikke kan ses.
200,00 kr.Væglampe, Louis Poulsen, Lillebror lamper i hvid. En klassiker fra 70’erne. Alderssvarende stand, med malingsplet på den ene ledning. Pris pr/stk.
250,00 kr.Væglampe, Kobber, Kobber lampe har aldrig været sat op,
250,00 kr.Der er mere end 41.000 lamper til salg på DBA, hvoraf 2.633 af dem er gulvlamper. Er du derimod på jagt efter en væglampe har du 5.160 at vælge imellem.
Hvis du ikke kan finde plads til dine sko i din entre, så se denne video, hvor en gammel stilladstralle bliver lavet om til en superflot bænk. En Trallebænk.
Eller klik her for at se, hvordan du kan bygge et flot bord ud af genbrugsmaterialer til din nye lampe.
Lær hvordan du let skifter ledning på din lampe ved at se videoen herunder.
Du kan læse mere om, hvordan du skifter ledningen på din lampe, i artiklen bag videoen, her.