DIY - kommode af gamle skuffer
Video

DIY - kommode af gamle skuffer

Lise & Michael
Lise & Michael

Upcycling er mega oppe i tiden! Tag noget knap så flot, og forvandel det til noget, du pludselig bliver glad for! Det har vi gjort med nogle gamle kasserede skuffer. Kig med i videoen herover.

Kommoden var virkelig nem at lave! Vi har brugt en arbejdsdag på det - og det er inklusiv indkøb. Skufferne har vi købt på et loppemarked, hvor der blev solgt en masse løse, kasserede skuffer fra gamle teaktræs kommoder. Du kan måske også finde løse teak skuffer på DBA..

Du kan bygge kommoden med alle mulige andre skuffer, end lige teaktræ. Det kunne eksempelvis også se enormt fedt ud med forskelligfarvede skuffer med tidens tand. Det er altså en opgave, du kan løse præcis som du ønsker det!

Vi er sindssygt stolte af det her projekt og resultatet! Det er blevet så skide sejt, og den får helt klart lov til at få en god plads i vores hjem.
Lise & Michael

Hvis du ikke kan finde løse skufferpå DBA, kan du jo opkøbe et par gamle kommoder til billige penge til projektet. Alt du skal gøre er at lave din DBA søge-visning sorteret udfra pris - ligesom vi har gjort her - og du kan gøre det samme hvis det kun er billige teak-kommoder du er på jagt efter

Find det på DBA

  1. Kommode, teaktræ, b: 90 d: 40 h: 100, Meget fin gammel teaktræ kommode. I god stand med brugspor. Nø

    Kommode, teaktræ, b: 90 d: 40 h: 100, Meget fin gammel teaktræ kommode. I god stand med brugspor. Nøgle medfølger. Er købt i et antikvariat til 1200 kr.

    800,00 kr.19-03-2023
  2. Kommode, teaktræ, b: 85 d: 42 h: 78, Teaktræ kommode med 3 skuffer

    Kommode, teaktræ, b: 85 d: 42 h: 78, Teaktræ kommode med 3 skuffer

    700,00 kr.19-03-2023
  3. Kommode, teaktræ, Har alders brugsspor.
Ved interesse,  sms til 41107760

    Kommode, teaktræ, Har alders brugsspor. Ved interesse, sms til 41107760

    800,00 kr.19-03-2023
  4. Kommode, teaktræ, Omann Jun. høj kommode fineret bemalet teaktræ, med 7 skuffer, stel med runde tils

    Kommode, teaktræ, Omann Jun. høj kommode fineret bemalet teaktræ, med 7 skuffer, stel med runde tilspidsede ben af massiv egetræ. 1960'erne. H. 123, B. 76, D. 42 cm. Fremstår i fin stand.

    500,00 kr.18-03-2023
  5. Kommode, teaktræ, Retro kommode i teak træ trænger til en kærlig hånd. Flere billeder kan sendes

    Kommode, teaktræ, Retro kommode i teak træ trænger til en kærlig hånd. Flere billeder kan sendes

    700,00 kr.18-03-2023
  6. Kommode, Gammel kommode i teak med skuffer. Den er noget slidt og trænger til en slibning og noget o

    Kommode, Gammel kommode i teak med skuffer. Den er noget slidt og trænger til en slibning og noget olie. Der er slid på skuffegrebene. Mål: Dybde: 41 cm Højde: 108 Bredde: 74

    800,00 kr.18-03-2023

Ofte kan du finde sådanne kommoder til en slik, fordi de ganske enkelt bare ikke er særlig kønne i sig selv. Forsøg om du måske kan give skufferne nyt liv! Ellers gå på jagt på dine forældres loft - eller i din egen lade! Du eller en du kender, har evt. en eller anden gammel kommode stående!

Skellettet rundt om skufferne er bygget af 12 mm krydsfinér, og skudt sammen med trælim og en hæftepistol. God arbejdslyst!
Lise & Michael

Relaterede artikler