Der skete et eller andet med vejret, det er som om, at vi lige sprang foråret over og gik direkte til sommer. I hvert fald lige der midt i maj, midt i Kr. Himmelfartsferien, hvor de fleste heldigvis havde et par ekstra fridageog rigtig kunne nyde 20+ på terrassen og få lidt flere fregner på næsen.
Maj måned er nemlig den måned, hvor du ikke længere behøver at forspire, du kan sætte alle frø direkte i jorden, du kan sætte agurker og tomater i drivhuset, og du kan endelig få fyldt dine krukker på terrassen med alle dine yndlingsblomster.
Sidste år var jeg ret heldig på dba, jeg fandt nemlig en hel masse lækre havekrukker, som jeg i år har suppleret lidt op. Nogle er arvet, men nogle af dem har jeg igen fundet på dba. Krukker er altså dyre, og hvis du ligesom mig, godt kan li rigtig mange, så kan du altså nemt finde nogle på dba. Se fx lige her. Ligeledes kan du også finde blomsterfrø og stauder. Man kan også være heldig, at nogen er ved at omlægge have, og har en stor Rodedendron de gerne vil af med, dem er der fx et par stykker af lige HER.
Knopurt, Staude, Knopurt, staude.
15,00 kr.Stauder, Violfrøstjerne, THALICTRUM DELAVAYI 10 store violfrøstjerner (THALICTRUM DELAVAYI) sælges for 50 kr stk. Eller alle for 400 kr. De er to år gamle og blomstrer helt vildt. En af Claus Dalbys
50,00 kr.Bunddække , 3 forskellige lave planter, Vinca 'minor'. Liden singrøn. - 10 kr Stedsegrønt bunddække i potter. Breder sig med lange ranker Bliver 15 -25 cm høj. Smukke blå blomster i april-maj. Trive
10,00 kr.Stauder - S V, Rød sankthansurt - 10 kr Sedum Spectabile ‘Carmen’ Bliver 40-50 cm. Blomstrer i august-oktober. Der er 3 billeder af samme plante Blomsterne skifter farve i løbet af efteråret I augu
10,00 kr.Stauder - P, Løvehale 10 kr Phlomis samia. Det er en smuk og rank stedsegrøn staude, der aldrig vælter. En meget stabil staude på 80 cm med lysegule blomster i juni. Trives i både sol og halvskygge.
10,00 kr.Stauder M-P , 3 forskellige, Lyngfloks – 10 kr Phlox subulata ’Emerald Cushion Blue’ Lyslilla blomster i maj. 10-15 cm Stortrives i veldrænet jord og fuld sol, gerne langs fliser. Gul skovvalmue -10
10,00 kr.