Får du også lyst til at rydde op, rykke rundt og finde nye ting til dit hjem på denne årstid? Der er noget ved foråret, som skriger på fornyelse, men i stedet for at købe mig fattig i nyt, vil jeg hellere finde brugte ting, som kan give et frisk pust i indretningen – det er både billigere for mig og bedre for miljøet.
Se med, når jeg guider til, hvordan du får fine billeder på væggene ved hjælp af smukke, gamle rammer og retro dameblade eller reklamer.
For nylig var jeg så heldig at få foræret en stor stak reklamer fra amerikanske magasiner fra 1950’erne, og jeg vidste med det samme, at jeg ville indramme nogle af dem.
Jeg havde nogle brugte rammer liggende i forvejen, som desværre ikke passede helt i formatet. Derfor brugte jeg for farvet papir til at fylde pladsen ud. Det giver en rigtig fin effekt til de grafiske reklamer.
Det færdige resultat kan du se nedenfor. Er det ikke fint?
Af Pia Storm, Vintage fashionista og blogger
VGA Explora , 2017, Helt nu kaburator til vga explora
250,00 kr.Andet, 40 strudsefjer 25 cm, 40 strudsefjer 25 cm
300,00 kr.Blandet tøj, Diverse, str. Xl, Andet, str. XL, Sælges samlet
90,00 kr.Tilbehør, BRUGES TIL SMÅTING PÅ VÆRKSTEDET - I BØRNEVÆRELSET - I CAMPINGVOGNEN - I SOMMERHUSET - MULIGHEDERNE ER MANGE 1 stk. stor boks, mål: 25,5 cm lang, 10,3 cm bred, 7,5 cm høj med låg, - pris: 1
10,00 kr.Elevationsseng, Malm IKEA, b: 180 l: 200, Dobbeltseng med elevationsbunde og 2 skuffer sælges. Flot og funktionel.
4.500,00 kr.Træbro xl, Kraftig og vejer ca.2,5 kg. Nypris 199kr
80,00 kr.