Er skindet på din gamle læderstol blevet lidt slidt i farven, skal du ikke fortvivle. Det er nemlig nemt at friske det gamle skind op. Det får du en guide til her. En guide, du også kan bruge, hvis du har fundet en gammel skindlænestol på DBA, som også kunne trænge til en kærlig hånd.
Du kan sparer mange penge ved at købe brugt, og specielt hvis du køber de gode materialer, som for eksempel skind. Så har du fået øjnene op for skindmøblernes mange fordele, så check DBA, inden du køber en ny skindsofa.
Hvis du har små børn, er skindsofaen en fantastisk opfindelse. De kan spilde, uden du behøver bekymre dig, da det let kan tørres af, hvis skindet er godt mættet. Derfor skal du huske engang imellem at give dine skindmøbler en gang læderfedt. Det suger hurtigt ind i læderet og kan hurtigt pudses efter, så du ikke får fedt på tøjet, når du sidder i møblerne. På den måde holder du også skindet smidigt i mange år.
Mange vil også mene, at skind får mere liv, når det bliver brugt og får noget patina. Det gælder specielt for den cognac-farvede kernelæder, der bliver mørkere, når det får sollys. Jo mere fedt, der kommer på, jo mørkere bliver det også. Det gælder altså også for fedtfingre…de kan også ses på skind, så man skal sørge for at mætte skindet så godt, at det ikke tager imod.
U-sofa, læder, Ilva, Flot lædersofa til den store familie.
9.000,00 kr.Sofa, læder, 3 pers. , Incanto Group, Velholdt Italiensk lædersofa med flot patina Ca mål 220 cm lang 108 cm dyb 80 cm høj Afhentes i Kbh K
8.000,00 kr.Sofa, læder, 3 pers. , Monza, Flot blå 3prs Lædersofa, (MED et ekstra lange sæt ben i træ) læder på alle slidflader, minimalt brugt i de 18mdr siden jeg købte den som del af et sæt ?? sælges nu for 40
4.000,00 kr.Sofa, læder, 3 pers. , Monza, Flot blå 3prs Lædersofa, (MED et ekstra lange sæt ben i træ) læder på alle slidflader, minimalt brugt i de 18mdr siden jeg købte den som del af et sæt ?? sælges nu for 40
4.000,00 kr.Sofa, læder, 3 pers., 3 pers og 2 pers lædersofa. Står som nye. Fra ikke ryger og dyrefrit- hjem. L198x78xH66 højde m puder 78 L143x78xH66 Kan hentes i Fredericia
5.000,00 kr.Sofa, læder, 3 pers. , STRESSLESS, Meget velhold, næsten ikke brugt - fremstår som ny. Sofa med høj ryg - 3 per. - Cognac farvet læder, mørkt træ - sæderne kan lænes tilbage individuelt. Fodskamlen k
8.200,00 kr.Her kan du se alle de lædersofaer, der lige nu er til salg på DBA, og her er alle de læderstole, der er til salg på DBA lige nu. I alt er der 7.000 møbler i læder til salg på DBA.
Dette skal du bruge:
- Acetone
- Narvsværte i farve, der matcher dit møbels oprindelige farve
- Læderfedt
- Bløde klude, der ikke fnuller
- Plastik til at dække af, da narvsværten farver meget og hurtigt
- Gummihandsker
Andet tæppe, Koskind, b: 165 l: 190, Fint koskind. Har et par ubetydelig “ ar”. Nypris ca. 1500 kr.
800,00 kr.Løse tæpper, Koskind, b: 140 l: 160
400,00 kr.Løse tæpper, ægte tæppe, Koskind, b: 170 l: 240, Godt brugt koskindstæppe med massere af patina, derfor den billige pris, så du kan prøve det af inden du investerer i helt nyt. Tæppet her til 250 kr k
250,00 kr.Andet tæppe, ægte tæppe, Koskind, Jeg sælger dette flotte og kæmpestore koskindstæppe, grundet flytning. Jeg ved ikke hvor det er fra, da det var en gave i sin tid. Alt jeg ved er at nypris på tæppet
750,00 kr.Gulvtæppe, Koskind, b: 165 l: 240, Nypris 5.250,- Stand: Nyt fra udstilling. Hvor finder du vores butik Dansk Varebørs Tåstruphøj 16 4300 Holbæk Tlf: 41 220 220 Åbningstider: Man - Ons Lukket
2.625,00 kr.Løse tæpper, Koskind, b: 200 l: 230, Lækkert koskind med patina og “brændemærke” Har været brugt som gulvtæppe i røgfrit hjem uden husdyr.
450,00 kr.Klik her for at se de sofaer du kan få foræret på
1. Start med at tørre skindet af med acetone, så du sikre, at den er helt affedtet.
2. Lad det tørre, og kom nu narvsværten på en blød klud og fordel farven på din skindsofa. Kom ekstra på, hvor den er meget slidt.
3. Lad det tørre ind i skindet.
4. Når det er helt tørt, kan du mætte skindet med læderfedt. Det kommer du også på med en blød klud.
5. Lad det tørre og polér efter med en ren, tør klud, så du sikre, at der ikke er overskudsfarve eller fedt.
Hvis du har flere gode skindting i skabene, så se her, hvordan et par gamle skindbukser bliver lavet om til en trendy taske. Du kan også bruge de gamle skindbælter til at skabe en cool vinholder til din cykel.
Står din sofa ikke til at rede, så lav den om til en daybed. Det kan du se i videoen herunder, hvordan du gør, og læse mere, her.