Det er for rigtig mange lige nu tid til at flytte i studieboliger - og indrette sig på ny. Og her er garderobeplads tit et problem.
I vores hus har vi valgt en lidt anderledes løsning - en hjemmebygget en af slagsen, selvfølgelig. Vi har valgt at bygge vores garderobe op af åbne kasser, hængt op på væggen. Nogle er med åbne hylder, andre har en bøjlestang eller trådkurve. Vi synes det er sådan en fin løsning, da den er personlig og hyggelig.
Man skal helt klart være en lille smule ordens menneske, hvis man ikke kan lide at tøjet flyder, men til gengæld synes vi det er super praktisk, for hvem kender ikke det, hvor man propper skabene evigt meget. For man kan jo alligevel ikke se det omme bag ved skabslågen. Med den her løsning, undgår man unødvendig rod, for man har nemlig lyst til at ligge tøjet pænt på plads.
Kasse med trådkurve
Kasse med bøjlestang
Kasse med hylder
Ellers kan man jo være super kreativ og videreudvikle sine egne idéer - her er det kun fantasien, der sætter grænser! Held og lykke med det!
TIP 1 : Krydsfinér er dyrere end OSB - så for en studerende med stramt budget, er OSB plader et godt valg
TIP 2 : Vi har købt alt materiale i byggemarkedet, og hvis du som os, ikke har træk på bilen, kan de fleste steder nemt skære pladerne i de ønskede mål. Desuden et godt tip, hvis du ikke selv tør give dig i kast med en stik - eller rundsav.
TIP 3 : Giv kasserne et personligt udtryk med nips og pynt. Vi har bla. en fin gammel globus.
Globus, Scanglobus a/s, Globus dansk design fra Scanglobus A/S Med det gamle Sovjetunionen World antique 1980 Virker som den skal med lys i Med tænd/sluk knap på ledningen Hent i 3310 Ølsted evt leve
125,00 kr.Globus, Gammel, vintage, retro, original globus fra Japan. Med japansk tekst, flot træfod, og flotte messingdetaljer. Den står i rigtig flot stand uden nævneværdige skader eller voldsomme afblegninger
600,00 kr.Eksklusiv “lille” globus, Sjælden God stand Gamle kort
425,00 kr.Globus, Ukendt, Gammel globus uden lys, se brugstegn på billeder
50,00 kr.Gl. globus m/træ fod og indlagt lys, Gammel globus m/indlagt lys og stander af drejet massivt træ Nordisk konversations leksikon - Globen redigeret af W. Kaden Fra midten af det 20 århundrede Højde
1.200,00 kr.Gl. dansk globus med fod af træ, Gammel dansk globus Gammel globus med stander af drejet massivt bejdset og lakeret træ Fra midten af det 20 århundrede Højde 51 cm Diameter 30 cm Fin funktionsdyg
995,00 kr.