Julen er kendt som værende en lettere dyr omgang. Men hvem siger egentlig, at dankortet skal mishandles i Fætter BR eller at budgettet skal sprænges pga. julegaver til de små?
Hvis man træder et skridt tilbage, så er julegaveønsker ofte noget man bliver spurgt om. I år har jeg tænkt mig at lade det spørgsmål ligge. Simpelthen for at overraske min søn. Tænk engang, hvis man kunne nå til det sted, hvor børnene ikke sidder og håber på, at lige præcis det de ønsker sig ligger under juletræet? Men at man som forældre har valgt nogle ting, der uden tvivl vil bringe både glæde og overraskelse i løbet af de hyggelige juledage.
DBA bugner med nostalgiske annoncer, hvor farverigt retrolegetøj fås i massevis. Og til nærmest ingen penge. Gamle trælegesager og 20 år gammelt Playmobil.
Fine vintage dukkevogne, bondegårde og lærerigt aktivitetslegetøj til de helt små.
Det er en oplagt mulighed for at spare penge på kalender og adventsgaver – man kan finde alt mellem himmel og jord. Og jeg synes virkelig det har en helt særlig charme, når man kan fortælle sine børn, at både mor og far har leget med præcist det samme J
Bord/stolesæt, Hukit, Smukt og nyligt restaureret sæt med bord og to stole fra Hukit. Sættet er hvidt med stel i lyst olieret træ. Stolene måler 35 cm i højden og bordet 54 cm i højden.
1.500,00 kr.Juniorstol, Hukit, 2 meget pæne og velholdte Hukit stable og lege stole Kan sættes så man kan gå ovenpå dem, står meget stabilt. Kan både bruges som taburat - stol eller bord Siddehøjden kan variere
800,00 kr.Bord/stolesæt, Hukit stol, Fin hukit stol. Sæde og ryg har tidligere været rød, men stolen er blevet slebet. Sælges sammen med bord fra ikea Siddehøjden hukit stol er 30 cm
450,00 kr.Juniorstol, Hukit, 2 stk. Hukit børnestole. Stolene er eftergået, afrenset, slebet og sprøjtlakeret klar til brug. Den oprindelige farve/lasur er bevaret og giver en flot rustik patina. Siddehøjde 35
400,00 kr.Andet, Hukit, Klassisk Hukit-stol - så smuk retro. Sortmalet sæde. Siddehøjden er 44 cm, ryghøjden 79 cm. Passer til en voksen.
350,00 kr.Juniorstol, Hukit, Fin Hukitstol med siddehøjde på ca 33 cm. Flot stand. Kan enten males eller slibes ned til træet. Fra røgfrit hjem
300,00 kr.Jeg tror jeg overrasker min søn med noget i den her dur:
Han ville uden tvivl elske den! Find den HER til blot 75 kr.