Hvis du ejer en Rolls Royce, som du ikke får kørt nok i, fordi du ejer hele 3 andre biler, må man tænke, at de tre ”konkurrende” køretøjer må være nogle helt særlige! Her kan du møde Claus, der sætter pris på engelsk motor-ekstravagance fra 1950’erne, 1960’erne, og 1970’erne, og som netop har sat sin Rolls Royce til salg på DBA.
Opdatering: I dag er bilen blevet solgt
Hvordan kan man ikke have tid til at køre i sin egen Rolls Royce? Det kan for mange nok være et spørgsmål, der er svært at besvare, fordi den situation er vanskelig at sætte sig ind i. Men ikke desto mindre er dét netop grunden til, at 56-årige Claus nu har sat sin Rolls Royce Silver Cloud til salg på DBA.
Claus Faber Timm har en hverdagsbil, han bruger til alt det praktiske, og når tiden endelig er til at køre en hyggetur i det danske sommerland, har han to andre, fede biler, der konkurrerer om hans opmærksomhed.
Derfor er det nu tid til, at bilen fra det ekstravagante brand skal videre i teksten, og du kan blive den nye ejer. Claus forlanger 240.000 kroner i bytte for sin bil.
- Køber du bilen, får du et fantastisk køretøj. Du får næsten et kunststykke, og så er det klart, at bilen giver dig mulighed for at få nogle unikke oplevelser, fortæller Claus, der bor i Risby på Sydsjælland.
Hvor mange penge den tidligere ejer brugte på at sætte bilen i stand for, kan du læse mere om i afsnittet herunder.
I 8 år har det været Claus, der sad bag rettet i den sølv-grå Rolls Royce. Før motorkøretøjet blev hans ejendel, tilhørte bilen en mand, der fik givet den en ordetlig omgang i værkstedet. Claus fortæller, at den tidligere ejer pungede ud med hele 470.000 kroner for en totalistandsættelse af bilen.
Det siger alligevel noget om en bil, hvis man ofrer en halv million på den.
Hvis bilen stod helt som ny, ville den kunne sælges for 600.000 kroner. Det har jeg set biler af samme model blive solgt for
I dag forventer Claus 240.000 kroner for sin veteranbil. Men bilen står heller ikke i fuldtstændig tiptop-stand. I bilens venstre side har rust sørget for, at bilens ellers fine lak buler en smule, og dertil har bilen en enkelt ridse i lakken her og der. Det kan du se ved selvsyn i videoen, som du finder øverst i artiklen. Og husk, at når du køber veteranbiler, køber du ofte en bil, du altid skal gå og "lirke" lidt ved. I det her tilfælde skal du nok udføre rustarbejde. Men det kan vi også hjælpe dig med. I denne video viser vi dig, hvordan du fjerner rust fra din bil.
Til gengæld får du også en bil, der kan noget mere end typiske, gamle veteraner. Det kan du blive klogere på i afsnittet herunder.
Andre samleobjekter, En stor og pæn Dinky Rolls Royce Phantom V. Jeg er usikker på, hvad størrelsesforholdet er, men den måler 13,5 cm. og vejer ca. 225 gram. Ganske pæn lak med diverse brugsspor. Mod
100,00 kr.Andre samleobjekter, Matchbox - Lesney, Der er følgende biler - forrest fra venstre: - Rolls Royce Silver Sprit fra 1986. Rigtig flot. - Service ambulance, no. 65 - BMC 1800 Pininfarina fra 1969. I de
35,00 kr.Legetøj, Gorgi Roys retro legetøjsbiler, Mercedes-Benz CIII Rover 3500 - SOLGT Silver Shadow, Rolls Royce - SOLGT Alle Made in England, Great Britain Prisen er pr. Stk Sender gerne, men kun ved
20,00 kr.Biler, Matchbox Rolls Royce Silver Cloud, Vintage matchbox rolls royce silver cloud 1985 (læs tekst) lidt forventelige spor, ingen mangler Se venligst fotos for mål og detaljer. Prisen er fast BUD BES
350,00 kr.Biler, Matchbox, Rolls Royce nr 39 Silver shadow nr 2 Årgang 1979 eller 1979
40,00 kr.Biler, Rolls Royce Silver Shadow Matchboxseries nr 24, Sælger denne bi fra Lesney brugt men fin
30,00 kr.I skrivende stund er der 28 annoncer med samleobjekter fra Rolls Royce på DBA. Nogle af dem er modelbiler.
Claus’ bil er fra 1959 og dermed fra den årgang, hvor man første gang producerede Rolls Royce med henblik på, at ejeren selv skulle køre i dem. Tidligere var det en chauffør, der trykkede på speederen i bilen.
Veteranbilen er også produceret således, at sideruderne kan rulles ned og op elektronisk.
- Men nogle af ruderne er lidt sløve i det. Det kan være en god idé at planlægge i god tid, hvornår du vil rulle op og ned for vinduerne, siger Claus med et smil.
Elektriske sideruder er ikke den eneste funktion, der viser, at en så gammel bil allerede dengang var en luksusvare. Bilen er også udstyret med spejl på bagsædet, og i spejlet er der monteret lys, som kan tændes og slukkes.
Nærmest som du kender det fra fly, kan passagerene på bagsædet af Claus’ Rolls Royce folde et bord ud, der er monteret på ryggen af bilens to forsæder.
LÆS OGSÅ: 360 hk i en Mercedes-Benz cabriolet – er det egentlig nok?
Skal vi filme dig og din ting/historie næste gang?
Det kræver en kærlighed til biler og en god økonomi at eje en Rolls Royce. Claus lægger ikke skjul på, at han ikke ligefrem er millionær, og han erkender gerne, at han har stor interesse i biler som Rolls Roycen:
Hele stilen omkring Rolls Royce kan jeg enormt godt lide. Jeg interesserer mig især for biler fra England, som blev produceret i 1950 og 1960
Den interesse kan også tydeligt ses på indholdet i hans garage. Her holder en Triumf og en Aston Martin. Men til dagligt kører Claus selv i en Citroën.
Og med den blærede garagebeholdning er der ikke noget at sige til, at Rolls Roycen ikke er kommet ud og køre lige så tit, som Claus ville have ønsket det for bilen.
- Jeg har nok kun kørt 1.500 kilometer i bilen hvert år, og sådan en bil skal jo helst køre 2.000-4.000 kilometer for at holde sig rigtig i gang, fortæller Claus, der dog har nydt de ture, han og bilen har delt:
- Når man bor her på Sydsjælland, er der en masse flotte ture, man kan køre, og så har jeg engang imellem hjulpet venner og kollegere med at køre en tur – for eksempel konfirmationer og bryllupper, hvor det er sjovt at køre i sådan en her bil.
Velkommen i Forsamlingsbygningen, emne: historie og samfund, med undertitlen: Historien om Arbejdernes Forenings- og Forsamlingsbygning i Rømergade 1879 - 1983. 154 sider indbunden udgivet i 2005.
50,00 kr.Dansk Kunst - 11 bind, emne: kunst og kultur, Kunst bogklubben. Indbundne 1984-1994 11 bind. Meget fin stand
550,00 kr.Der Möbelbau , Fritz Spannagel, emne: arkitektur, Originalbog fra 1954 om møbelkunst. En lærebog for tømrere, arkitekter og lærere. På tysk af arkitekt Fritz Spannagel. Pæn stand. Kan sendes.
500,00 kr.Fiskene - enkel og god mad, Thomas Hess Nielsen, emne: mad og vin, Flot fiskekogebog med masser af opskrifter,
40,00 kr.September Blues, Ulf Gudmundsen, emne: kunst og kultur, Knud Nielsen Bog Cobra maler Knud Nielsen har illustreret bogen September Blues til Tekst af Ulf Gudmundsen. OBS. Indsat/Indklæbet original Sign
150,00 kr.National Geographic, emne: historie og samfund, Januar 1995 Hovedtema Egypt med kort over Nilen Fin stand
40,00 kr.192 bøger kan du finde om Rolls Royce på DBA. 117 af dem koster 60 kroner eller derunder.
Selvom Claus kun har kærlighed tilovers for det gamle, klassiske køretøj, er han ikke bleg for at påpege den ting, han mener, bilen ”skuffer” på.
Bagerummet. Både størrelsen og udseende er ifølge Claus lidt af en skuffelse.
- Når man ser på bilens størrelse, skulle man tro, at bagagerummet var større. Og det er heller ikke så smukt løst, siger Claus og supplerer:
Bagagerummet kan ikke være Rolls Royce-designernes stolteste værk.
Pladsen i bagagerummet er udfordret af, at der er skænket en permanent plads til et reservedæk i bilen.
- I bagagerummet kan der være 2 pæne kufferter.
Du kan se det omtalte bagagerum i videoen, som du finder øverst i artiklen.
LÆS OGSÅ: Eksperter: Disse 10 almindelige biler stiger snart i værdi
Claus’ bil har kørt 123.000 kilometer i alt. Den tidligere ejer købte bilen omkring år 2007, og det var ham, der stod for at få transporteret den hjem fra Sydafrika. Ejeren købte bilen, fordi hans restaurant gik rigtig godt, men det kun lige indtil, at finanskrisen skyllede ind over Danmark. Derfor måtte restauratøren af med sin bil, som Claus endte med at købe.
En bil, Claus har drømt om at eje:
- Bare dét, at man kan sige, man ejer sådan en bil her, er da stort, siger Claus.
Bilen er udstyret med automatgear, fire døre og en 4,7 liters sekscylindret rækkemotor. Bilens paneler i kabinen er lavet af lakeret valnøddetræ.
Husk, at bliver du den nye ejer af bilen, skal du være god til at kende forskel på højre og venstre, og du skal kunne holde tungen lige i munden: Rolls Roycen er nemlig højrestyret.
Modelbil, DINKY TOYS ROLLS ROYCE SILVER WRAITH, skala 1/43, FLOTTE RUDER, FÆLGE/DÆK & INGEN MANGLER. KØRER GODT. TAG FINT, BARE SOLLYS. DENNE MODELBIL LAVET UDEN INTERIØR. NO. 50. L. 11,5 CM. MADE IN
75,00 kr.Modelbil, Rolls Royce Berlina 1908, Veteran bil i plast med æske Navn Nacoral Mål: L 17 - H 9 - B 7 cm Fremragende stand Afhentes
175,00 kr.Modelbil, 2 MATCHBOX BILER, skala 1:69, 2 stk. Model Biler fra Matchbox sælges kun samlet. Fast pris. Stand som på foto. 1) Rolls Royce Silver Cloud 1985 2) Rolls Royce Silver Spirit 1986 Baggrun
100,00 kr.Modeltog, LR-BILER 1:87, Rolls Royce , Wiking, skala 1:87, BIL Nr : 6086 - Modelbil i str. HO (1:87) . Sælges for 55 kr. ( brugt og uden æske , men i pæn stand ) ( se billederne ) Fragtbetingelser :
55,00 kr.Modelbil, Gamme Verum Rolls Royce og Bently, skala 1:38, Begge biler med reklame "Rohdins Automobil Service" I ubrudt original emballage. Sælges samlet. Kan sendes for købers regning.
300,00 kr.Modelbil, Corgi Veteran, skala 1:43, Fine gamle veteranbiler produceret i ca 1960'erne Farve, Model, Ref nr., stand Blå, Ford model T 1915, stand: OK Sort, Ford model T 1915, stand: OK Grøn, MG-TF, st
150,00 kr.Klik her og se de Rolls Royce-modelbiler, du kan finde på DBA lige nu.
På DBA har vi gennem tiden haft mange flotte, lækre biler til salg. En af dem var en Mercedes-Benz, men den var nu mere eftertragtet på grund af andet end dens bilmærke. Bilen har nemlig tilhørt en kendis, og hvem kan du få svar på i artiklen, her.
Hvordan ser Danmarks eneste Mercedes-partybus ud? Det kan du få svar på, her.
DBAs dyreste Porsche er en Porsche 911, og den kan du se mere til i videoen, her:
Læs mere om bilen i artiklen, her.