2.400 ton forskelligt affald i form af blandt andet festivalgrej. Så meget havde gæsterne på Roskilde Festival efterladt ude på campingområdet. Vi er taget på Smukfest for at tage temperaturen på, om gæsterne på den ellers så "smukke fest" har tænkt sig at efterlade deres grej, eller om de vil genbruge det næste år.
Campingstol, telt, liggeunderlag, og sovepose. Mark 1, 2 og 3 på Smukfest bugner af forskelligt campinggrej, men hvor meget regner gæsterne på Smukfest med at tage med hjem, så det kan genbruges næste år? Er festivalgængerne på Skanderborg Festival bedre til at rydde op efter sig, end gæsterne på Roskilde Festival var?
Det vakte nemlig forargelse hos mange, da billederne af det efterladte campingareal på Roskilde Festival blev offentliggjort i år. Her havde gæsterne efterladt 4.200 tong campinggrej og skrald. Det svarer til vægten af 400 fuldvoksne elefanter.
Vi tog på Smukfest nogle dage før afslutningen for at tjekke gæsternes genbrugsvillighed ud. Se videoen øverst i artiklen, ved at klikke på det gule 'play'-logo.
Vango Beta 450, Super lækkert kvalitets telt fra Vango sælges billigt. Er kun brugt 2 gange og derfor som nyt. Henv. Pr. Sms 60522564
400,00 kr.Outwell Illinois 6, Flot og velholdt telt til 6 personer. Kun brugt få gange. Nypris 6000 kr. Video af teltet https://youtu.be/JsUisfv73Jw Detaljer: Indertelte med to indgange Stort opholdsrum Store
3.300,00 kr.Outwell telt, Nevada L, 6 personers telt. 3 kabiner. Stå højde. Velholdt. Dog er en stang knækket og repareret med Gaffa tape, så den fungerer fint.
1.500,00 kr.Teltovn, Winnerwell large Transportabel brændeovn til brug i det fri eller i teltet. Lavet i rustfrit stål med vinduer i. Ca 2,8-3 meter høj. Brugt 3 gange.
2.500,00 kr.Outwell Rosedale 5 PA, Nyt og ikke udpakket lufttelt mrk. Outwell Rosedale 5 PA sælges. Købt i sensommeren 2022 med henblik på brug i 2023. Ændrede forudsætninger gør at denne plan er annulleret. Rose
4.700,00 kr.Stor Isabeela taske, Opbevarings taske til telt eller stænger 110 cm
50,00 kr.Husk, at du kan købe teltet brugt og billigt på DBA. Lige nu er der over 600 telte til salg, og mange af dem kan du købe for under 400 kroner. Når du køber teltet brugt, sparer du ikke alene penge. Det forøger også dine scorerchancer. Det har vi her på DBA Guide bevis for, og det kan du selv tjekke efter, her.
Du kan også købe campingstolen eller -bordet på DBA.
Isabella fodstøtte, 2 stk fodstøtte til isabella stol Sælges samlet Ny pris pr stk 339,-
550,00 kr.Campingstole og bord, Letvægt og stabil kvalitets campingsæt af mærket crespo. Samlet pris for 4 stole og oval bord 128 x 90. Er sammenklappelig og benene kan justeres. God stand.
1.125,00 kr.La fuma relax stol, Sort La fuma relax stol.
400,00 kr.Relax stol la fuma, Relax stol fra La fuma.
400,00 kr.Campingbord m/4 stole, Nydelig campingbord med 4 stole i flot rød/hvid farve. Kan slåes sammen som en kuffert, hvor stolene opbevares indeni. Måler 65 x 40 (udslået 80 cm) x 11 cm. Næsten som ny.
450,00 kr.Solidt campingbord, Godt stort solidt campingbord der bliver stående. Billedet viser bordet i brug opgivet af stole. De fleste andre ting på billedet er også til salg. Se mine andre annoncer for mere
400,00 kr.Hvis du skal på festival næste år, så har du måske lyst og mod på at prøve kræfter med at bygge dit eget festivalanlæg. DBA Guide tog i juni på Roskilde Festival, hvor vi besøgte lejrene med de sejeste festivalanlæg og fik deres bedste genbrugstips til, hvordan man billigt og nemt kan lave sig et flot festivalanlæg. Se videoen med deres råd, her.
Fik du set med, da DBA Guide i juni besøgte en rendyrket genbrugslejr på Roskilde Festival?
Campen havde vundet 10.000 kroner til at købe second hand festivalgrej for, og i videoen herunder kan du se resultatet og høre om deres besparelser.