Kvalitetstid med børnene kan nogle gange være ret uproduktiv. Men det laver vi om på nu. For her få du serveret tre hygge-gør-det-selv-projekter, som selv de mindste i familien kan deltage i. En genial måde at få passet og plejet hjemmet og samtidig få skabt hyggestunder med børnene.
En stor sav med skarpe klinger, en boremaskine med en let tilgængelig ’tænd’-knap og en tung hammer, man let kan tabe ned på fødderne.
Gør det selv-projekter rimer sjældent på ”familietid”. Ofte skal der bruges ikke særlig børnevenlige redskaber, som kræver, at du virkelig holder øje med dine børns færden. Og samtidig er de fleste gør-det-selv-projekter store og kræver koncentration, som heller ikke er særlig børnevenligt.
Men det laver vi om på nu.
PÅ DBA Guide skaber vi nemlig også Gør-det-selv i børnehøjde, og her ser vi tilbage på de tre projekter, som du med fordel kan kaste dig over sammen med selv de mindste i familien. Projekter, der er hyggelige at udføre i fællesskab, og hvor dine børn vil synes, det er hyggeligt at hjælpe til.
Det første af dem kan du se ved at klikke 'play' på filmen øverst i artiklen.
Værktøj, Vådliggeralarm, Seagull, Seagull vådeliggeralarm købt på apoteket da min søn tissede i sengen . Men vi fik aldrig nådet at få den brugt. Afhentes I vallensbæk . Nypris 600kr Sælges til 380k
380,00 kr.Værktøj, BOSCH LEGETØJSVÆRKTØJSKUFFERT, Klein 8584, Med dette sjove skruetrækkersæt fra Bosch kan dit barn næsten blive en rigtig snedker! Sættet indeholder en værktøjstaske med forskelligt værktøj so
150,00 kr.Værktøj, Bosch, Bosch værktøjsbælte, motorsav og boremaskine. Der er et lille hul på motorsaven (se billede) og den kører ikke. De to boremaskiner fungerer som de skal. Masser af timers leg til den li
200,00 kr.Værktøj, Bosch arbejdsbænk , Bosch, Super fint Bosch arbejde bænk med masser af værktøj (se billede)
225,00 kr.Værktøj, Blandet værktøj, Stor pakke til den lille håndværker - noget med batteri (trænger til nye batterier) Alt virker som det skal. Afhentes i ishøj
300,00 kr.Værktøj, Kædesav, Bosch, med lys og lyd.
150,00 kr.Lige nu er der 132 annoncer med værktøj til børn på DBA, og cirka halvdelen kan du købe for 50 kroner eller derunder.
Er dine børn blevet for store til at lege med Duplo, så lad de farverige klodser få en ny funktion. For byg-selv-legetøjet kan faktisk gøre stor nytte i hjemmet som andet end bare børne-underholdning.
I videoen, som du kan se, ved at klikke her eller blot ved at klikke 'play' på videoen øverst i artiklen, viser Anne og Todd, hvordan Duplo-klodserne kan hjælpe familien med at holde styr på hjemmets nøgler. Du kan også sagtens bruge Lego til formålet.
Alt du skal bruge er:
LÆS OGSÅ: Video: Lav eventyrlige boghylder, som alle børn vil elske
- Lego eller Lego Duplo-klodser og -plade
- Øskner (1,8 millimeter)
- Boremaskine
- Bor (1 millimeter)
- Nøgleringe med kæde (kan købes i hobbyforretninger)
- Skruer til ophæng
Lego Duplo, Masser af blandet Lego Duplo heriblandt klodser, prinsessetårn, huse, dyr, figurer, tilbehør mm. Klodserne er vasket og kommer fra er røg og dyrefrit hjem. Kassen følger med og kan hentes
350,00 kr.Lego Duplo, Masser af blandet Lego Duplo heriblandt klodser, politihelikopter og redningsbåd, huse, dyr, figurer, tilbehør mm. Klodserne er vasket og kommer fra er røg og dyrefrit hjem. Kassen følger
350,00 kr.Lego Duplo, Lego dublo klodser Dyr Mennesker Hus Peter Plyds mf Dinosaur
850,00 kr.Lego Duplo, Lego storage opbevaringskasse med blandet Lego Duplo. I kassen er der klodser, huse, dyr, figurer og tilbehør. Klodserne er vasket og kommer fra et røg og dyrefrit hjem. Kassen med klodser
250,00 kr.Lego Duplo, Lego storage opbevaringskasse med blandet Lego Duplo. I kassen er der klodser, huse, dyr, figurer og tilbehør. Klodserne er vasket og kommer fra et røg og dyrefrit hjem. Kassen med klodser
250,00 kr.Lego Duplo, Blandet, En sæk med blandet lego dublo: klodser, dyr, biler, både, mennesker og plader mv. Alt sælges samlet.
500,00 kr.Der findes lige nu 21.482 annoncer med Lego (som du også godt kan bruge som nøgleplade, hvis du vil) på DBA og 2.140 annoncer med Lego-Duplo.
Klik her for at se hele video-guiden til, hvordan du gør.
Det færdige resultat kan du se på billedet herunder:
Vi har vist alle sammen en eller flere gamle billeder på loftet eller i kælderen. Billeder – måske fra vores forældres hjem – som ikke liiiige falder i vores smag, men hvor billedrammen er for pæn til, at man kan tillade sig at gå ned på genbrugsstationen med det.
NU viser det sig endelig, at det har kunnet betale sig for dig at gemme på maleriet i alle de år. For den flotte ramme kan nemlig sagtens genbruges. Og hele projektet kan du lave sammen med dit barn, ligesom Todd og Lilly.
LÆS OGSÅ: Video: Sådan laver du en daybed ud af en gammel sofa
Alt du skal bruge, er:
- Et gammelt maleri med ramme
- Tang
- Tavlelak
- Malerrulle
- Hammer
Moderne billedkunst, LotID: 6296261 Per Eli (f. 1957). Komposition, akryl på lærred, sign. Per Eli. 120 x 50 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Se og hør i denne video Per Eli fortælle om sin kun
3.100,00 kr.Moderne billedkunst, LotID: 6334845 Per Eli (f. 1957). Komposition, akryl på lærred, sign. Per Eli. 140 x 200 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Se og hør i denne video Per Eli fortælle om sin ku
7.400,00 kr.Moderne billedkunst, LotID: 6296256 Per Eli (f. 1957). Komposition, akryl på lærred, sign. Per Eli. 120 x 50 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Se og hør i denne video Per Eli fortælle om sin kun
3.100,00 kr.Akrylmaleri, BAM, motiv: Portrætter/Figurer, stil: Abstrakt, b: 80 h: 80, Tilbud på maleri i flotte farver 80x80 i ramme. Med levering
1.900,00 kr.Oliemaleri, Kai Husum, motiv: Landskab, stil: Naturalistisk, b: 79 h: 60, Olie maleri af Kai Husum Ramme B 79 cm 60 cm Lærredet B 66 cm H 47 cm
400,00 kr.Oliemaleri, Kai Husum, motiv: Landskab, stil: Naturalistisk, b: 79 h: 66, Olie maleri af Kai Husum Ramme B 79 cm H 66 cm Lærredet B 66 cm H 54 cm
400,00 kr.Lige nu kan du finde over 100 gamle malerier på DBA til under 100 kroner.
Klik her for at se videoen, hvor du får svar på, hvad den gamle, smukke billedramme bliver lavet om til.
Børn samler. På alverdens ting. På blyanter, klistermærker, små figurer og ja – you name it. Samleriet kan blive lidt af en pest for forældrene, for det kan være utrolig svært at få holdt styr på samlingen – de små dimser kan let forsvinde på børneværelset bag alle de mange legesager.
Men det kan du – sammen med dit barn – lave om på nu. Lise og Michael viser dig i denne video, hvordan du kan lave søde opbevaringskrukker til dine børns legetøj. Sådan kan det faktisk ende med at se helt flot ud med alle de mange forskellige samlinger i alverdens farver.
Tilmed kan du bruge en del af barnets samling som udsmykning. I videoen har Lise og Michael for eksempel valgt at bruge bondegårdsdyr. Foruden de søde bondegårdsdyr, skal du kun bruge følgende for at kunne lave dette gør-det-selv-hyggeprojekt:
Det skal du bruge:
- Vandtæt monteringslim
- Legetøj. Vi har eksempelvis brugt bondegårdsdyr.
- Gamle glaskrukker med låg. Det gør ikke spor, hvis det er forskellige glas. Eksempelvis glas med patent låg eller sylteglas.
Glas, Syltetøjsglas, Med tætlukkende låg Højde: Uden låg 20 cm, med låg 27 cm Diameter: 10 cm Helt ny Prisen er fast Spørgsmålet om prisforhandling bliver ikke besvaret
45,00 kr.Andet, syltetøjsglas, sylteglas rene og uden etiketter BORTGIVES
1,00 kr.Keramik, Syltetøjsglas, Le creuset, Søde små syltetøjsglas i to grønne nuancer.
200,00 kr.Glas, Saftflaske / Syltetøjsglas, Helt nyt. Saftflaske 1000 ml. Sort låg 20 kr stykket. Har 25 styk. Saftflaske 250 ml. Sort låg. 15 kr. stykket. Har 15 styk. Globe Syltetøjsglas 212 ml. Guld låg.
50,00 kr.Glas, Syltetøjsglas med skruelåg, - til syltetøj, konservering eller til pynt, til maling, til fest, som vase eller med lys eller andet. Rengjorte og med skruelåg. Ialt ca 50 forskellige former og stø
10,00 kr.Glas, Syltetøjsglas, Små syltetøjsglas med tilhørende låg sælges, har aldrig været brugt. 10 stk 100 kr
100,00 kr.Klik her for at se de syltetøjsglas, som lige nu er til salg på DBA, og de fleste af dem koster under 50 kroner.
Vil du gøre Lise og Michael kunsten efter, så tjek deres video, hvor de guider dig til, hvordan du gør.
Dette var blot tre af de mange gør-det-selv-projekter, som du kan læse om – og ikke mindst se videoer med – her på DBA Guide. Du kan også se denne video, hvor vi viser dig, hvordan dit gamle, skårede porcelæn kan blive til et kreativt foderbræt til fuglene.
Lise og Michael har også skabt et virkelig kreativt legebor. Alt, du skal bruge for at lave det, er lidt Lego og et gammelt skrivebord. Se videoen, hvor det fine lege-Legobord bliver skabt.