Hæk, træ, busk og blomst skifter ejere som aldrig før viser nye tal. Mere end 5.000 planter blev solgt på DBA sidste år, og allerede nu er der sat 40 procent mere grønt til salg i 2019 sammenlignet med i 2018. Vi er klar med 5 vigtige råd til dig, der overvejer at købe hækken - brugt.
Sofa, barnevogn og cykler. Det er ting som disse, de fleste forbinder med DBA. Men vidste du, at du på DBA sagtens kan købe og sælge hækken, træet, busken og blomsterne?
Den mulighed er der flere og flere, der benytter sig af. I 2018 skiftede mere end 5.000 planter ejer via DBA, og antallet af annoncer i plante-kategori er steget med hele 40 procent i 2019 sammenlignet med 2018.
Er du en af de mange danskere, der benytter foråret til at gøre lidt ved haven, så læs med her, hvor vi er klar med 5 råd til dig, der vil købe hækken – brugt. For ikke nok med, at det i foråret er mest tiltrængt at opdatere haven, så er det også NU, mange hække har nemmest ved at blive flyttet.
Der er ingen tvivl om, i hvilken landsdel danskerne er mest friske på at sælge deres grønne planter. 49 procent af annoncerne i DBAs plante-kategori er nemlig oprettet af brugere fra hovedstaden.
Andenpladsen går til indbyggerne fra Midtjylland, der i forhold til Københavnerne "kun" står for 24 procent af annoncerne i plantekategorien. 13 procent af annoncerne er oprettet af folk fra Sjælland, 12 procent af indbyggerne i Syddanmark, mens nordjyderne er de dårligste til at få sat deres haveplanter til salg. Nordjyderne står nemlig kun for 2 procent af annoncerne i plantekategorien.
Men de danskere, der på bare et år har udviklet deres vilje til at sælge grønt på DBA mest, er midtjyderne. I 2018 var 18 procent af de oprettede annoncer i havekategorien oprettet af midtjyderne. Året efter var hele 24 procent.
Mens alle danskerne samlet set er blevet meget mere villige til at sælge deres planter i haven på DBA, så er indbyggerne i region Sjælland omvendt blevet mindre villige. I 2018 stod regionen for 20 procent af annoncerne på DBA, mens det i 2019 var faldet til 13 procent.
Hæk, Laurbærkirsebær, Stedsegrøn plante. Novita er et populært valg p.g.a den slanke form, der gør den anvendelig også i små haver. Den trives i såvel skygge som sol. Novita er også hurtigt voksende m
30,00 kr.Bøgeplanter til hæk med rodklump, Bøg, Har forskellige bøgeplanter - flest i størrelser op til en meter men kan klare enkelte større. De fleste har rodklump med i det omfang jorden ikke falder af når
10,00 kr.Liguster hækplanter, Liguster, 6-8 liguster hæk planter netop taget op af jorden (skulle erstattes af færdig hæk) Vil tro de er mellem 100-120 høje
200,00 kr.SOLSIKKE ASTRA BROWN - 1146, Øko-frø Helianthus annuus, Mellemhøj solsikke med ravfarvede blomster. Den pryder haven med semi-dobbelte blomster, der antager en virkelig udsøgt form. Den ligner mere en
10,00 kr.Hæk planter Taks, Ca. 20 m Taks færdighæk.. Højde 140 - 160 cm Antal planter 38 Køber skal selv grave planterne op. Ring gerne for mere information.
8.000,00 kr.5 store buksbom samlet, 445 Fem store buksbom samlet, 110 - 120 cm høje. Storbladet og brogetbladet buksbom som får fine gulgrønne skud om foråret - se første billede. Jeg graver dem op med god klump
475,00 kr.57 hække kan du lige nu købe på DBA, og den dyreste koster 4.000 kroner, mens de fleste koster 0 kroner, bare du selv henter hækken.
DBAs data viser ikke kun, at danskerne har indrykket 40 procent flere annoncer på DBA i 2019 sammenlignet med 2018. Tallene afslører også hvilke planter, vi ivrigt vil af med på DBA.
Stauder er den plante, som du finder flest til salg af i plantekategorien. Hele 237 styk er helt præcist til salg på genbrugssitet lige nu. Kaktusser kan du finde 128 af i kategorien, mens du lige nu har mulighed for at købe 121 hække på DBA. Frø, palmer, buske og rododendron er også nogle af de planter, du finder flest af i plantekategorien. Der er henholdsvis 74, 71, 69 og 40 af dem til salg på DBA.
LÆS OGSÅ: Drømmer du om en ny tilværelse? Denne strandbar er til salg
Indledningsvist bør du overveje hvilken hæk, du vil have. For alt afhængig af, om det er en løvfældende hæk, der ”går i dvale” eller én, der står med grønne blade året rundt, så kan du herudfra beslutte, hvornår på året, du bedst går i gang.
De mest populære hække herhjemme er især bøgehække, der står med brune blade om vinteren, og ligusterhækken, der er halvstedsegrøn
Nanna Louise Teckemeier er til dagligt Haveredaktør hos Aller Grøn. Hun har rig erfaring med havelivet, og i det daglige modtager hun selv en del spørgsmål til, hvordan man håndterer det grønne.
Hun nævner, at de hække, der nemmest kan tåle at ”skifte have”, er ligusterhække og mindre fritvoksende hække som spiræa. De mere flytte-komplicerede hække er store laurbærkirsebær-hække og bøgehække.
LÆS OGSÅ: Disse 10 finurligheder kan du købe på DBA lige nu
Når du køber hækken på DBA, skal den som regel først graves op hos sælger. Og sådan en udgravning kan ikke bare gøres, når det passer dig og sælger. I hvert fald hvis din hæk skal have de mest optimale chancer for at overleve flytningen.
Nanna Louise Teckemeier forklarer, at det mest skånsomme tidspunkt at hive hækken op på er i efteråret og i det tidlige forår.
- Planterne henter næring til bladene via rødderne, og når du graver planten op, kapper du en del rødder over, så planten får sværere ved at hente vand og næring nok til at holde de grønne dele i live, forklarer hun.
LÆS OGSÅ: 10 gode råd til at købe en brugt havetraktor
Grav hullet på forhånd, så din hæk kan plantes så hurtigt som muligt efter ankomsten til din have. Renden skal være en spade bred og omtrent 30 cm. dyb. Grav dybere end de 30 cm., hvis jorden er hård og leret, for sådan er der plads til, at du hælder løs jord i hullet - tættest på hækkens rødder.
Jorden omkring hækken skal være løs, så plantens rødder har de bedste betingelser for at kunne brede sig i dens nye omgivelser
Og så husk at vand hullet godt igennem inden, du planter. En stor vandreserve i jorden hjælper din hæk med at etablere et rodsystem.
Hyacint og alpeviol, Jeg sælger disse 2 stueplanter/ blomster, da jeg skal flytte. Jeg sælger fem for 75 kr. i alt.
75,00 kr.Sukkulent , Penge blomst
400,00 kr.Sukullent , Penge blomst
200,00 kr.Frø, Due-scabiosa "Pink Mist" Staude, Ca. 30-40 cm. høj Blomstrer juli-september med rosa blomster God bi- og insektplante. Foretrækker solrig vokseplads i alm. god havejord. Frøene sås forår-sommer
10,00 kr.Smuk blomster kasse med ben, Smuk meget sjælden gammel blomster kasse fra ca 50’erne, ikke en man ser særlig tit, er lavet i teaktræ med smukke messing bånd omkring. Pris 3400kr
3.400,00 kr.Paradisblomst/Strelitzia, Indendørsplante, Vi sælger vores fantastiske Paradis blomst/Strelitzia, da den er blevet for stor til vores udestue. Planten er men at passe skal kun vandes engang i ugen om
500,00 kr.1.016 blomster finder du lige nu i DBAs plante-kategori, og der er hele 483 blomster til salg i Jylland.
Det kan være besværligt – og også irriterende langsommeligt – at køre langt med en trailer. Tilmed er det bedst for din nyindkøbte hæk at have så kort tid oppe af jorden som muligt. Derfor kan du med fordel søge efter hæk på DBA ved at anvende genbrugssitets radiusfunktion.
Her kan du søge efter hække – eller andet grønt – der sælges XX-antal kilometer fra dit indtastede postnummer.
LÆS OGSÅ: 15 gode råd til at købe en brugt motorsav
Hvis betingelsen for købet af hækken er, at du selv graver den op hos sælger, skal du sørge for at få så meget af hækkens rodnet med. Så stor en rodklump som muligt.
Du kan sjusse dig til, hvor stor klumpen helst skal være ved at kigge på stammetykkelsen på de individuelle planter, hækken består af. Som tommelfingerregel kan du regne med, at diameter på rodklumpen skal være ca. 10 gange diameteren på plantens stamme. Er stammen 3 cm. tyk, skal rodklumpen altså være ca. 30 cm bred.
SOLSIKKE LEMON QUEEN - 1346, Øko-frø Helianthus annuus, Lemon Queen prydsolsikke er en etårig plante, der bliver ca 150 centimeter høj. En plante der vokser hurtigt og kraftigt, håndterer periodisk tø
10,00 kr.SOLSIKKE LEMON QUEEN - 3724, 100 GRAM CA. 3000 FRØ, Helianthus annuus Lemon Queen prydsolsikke er en etårig plante, der bliver ca 150 centimeter høj. En plante der vokser hurtigt og kraftigt, håndter
40,00 kr.ZINNIA PEPITO dbb blomstret - 1210, Zinnia elegans nana, Denne lave Frøkenhat er en meget anerkendt sort, der udvikler 20 - 30 cm "høje" totter. Dens farveudvalg, vil pragtfuldt pryde blomsterbedene
10,00 kr.Busk, Klatre-hortensia, 10 år gammel plante, 120cm høj i 38cm potte.
300,00 kr.Stor granit lampe, STOR Granit OLIELAMPE 40 cm høj 29 cm ø Granitsten granitolielampe oillampe Natursten Skabe hygge på altanen terrasse og have i hus sommerhus kolonihavehus udestue Drivhus Orange
175,00 kr.TOMAT BLACK BALL - 2924, Øko-frø Solanum lycopersicum L, En frilandssort, som selvfølgelig også kan dyrkes i drivhus m fl, der producerer enestående farvet, brun-dybrød frugt. Denne lækre, kødfulde og
10,00 kr.Klik her og find buske på DBA, og mange af dem koster kun 1 krone.
- Sammenligner man de første 4 måneder af 2019 med 2018, er der oprettet 40 procent flere annoncer i plantekategorien
- I 2018 blev der solgt 5.064 planter i DBAs plante-kategori
- Lige nu er der 3.683 annoncer i DBAs plantekategori
LÆS OGSÅ: 6 råd til dig, der vil sælge eller købe et træ eller en busk på DBA
Har du ikke en have, så fortvivl ej. Vi har også en håndfuld fifs til, hvordan du opgraderer altanen, og dem kan du se i videoen herunder eller læse mere om i artiklen bag videoen, her.
Du kan også læse med I artiklen her, hvor vi viser dig, hvordan du giver dine havemøbler lidt kærlighed, så de kan holde til lidt flere sæsoner.