Beatles, Steppeulvene og Fleur De Lis. Hvis du har LP’er med disse kunstnere, så er det bare om at finde dem frem. Ole, der samler på vinyler, fortæller nemlig i denne podcast, hvilke vinyler der i dag er blevet meget mere værd, end hvad du dengang gav for dem! Ole har selv en vinyl-samling, der har rundet de 10.000 styk.
Det var før Spotify, før streaming, før MiniDisc, før CD’erne og før kassettebåndene. Det var dengang, musikken spillede på vinyler, og hvor du havde din samling ”udstillet” i reolen og eventuelt et enkelt eksemplar hængende rammet ind på væggen på dit ungdomsværelse.
Den tid og stemningen, der fulgte med, mindes Ole Holst særlig godt, for han har så at sige ”bevaret” den.
58-årige Ole besluttede nemlig ikke at gøre som de fleste af os andre. Han valgte ikke at smide sin pladesamling ud, da kassettebåndene og CD’en gjorde deres indtog.
Og siden er han begyndt at samle på LP’er i sådan en grad, at han i dag har dem stående i sin lejlighed fra gulv til loft.
Ole, der bor i Søborg, vurderer selv, at han har omkring 10.000 LP’er. Men det er en helt særlig - værdifuld - genre, han samler på. Hvilken genre og fra hvilke årstal, kan du lytte dig klogere på i podcasten GODT BRUGT, som du kan afspille øverst i artiklen. Her har værten Tom Kampman nemlig aflagt Ole et besøg.
LP, BLANDET ROCK M.M., Pladesamling, Rock, LP-samling fra 1960'erne - 1990'erne sælges samlet, Rock, Pop, Blues, Country m.m. - OK stand. 85stk, hvoraf 6 er dobbelte LP. Indhold som vedhæftet filer. O
5.555,00 kr.LP, Blandet, Blandet, Rock, +400 LP'er blandet genre, mest rock & pop. Sælges samlet. Kan beses på Frederiksberg.
3.500,00 kr.LP, DIVERSE, Andet, SÆLGES HELST SAMLET 10 MINDRE LP PLADER OG 1 STOR . ALLE PLADER SAMT EMBALLAGE ER I PERFEKT STAND UDEN RIDSER MM AFHENTES I KGS LYNGBY 2800 MOBIL 22 83 66 07 KONTANT BETALING
10.000,00 kr.LP, BIKSTOK RØGSYSTEM, OVER STOK OG STEN, Reggae, Sælger min elskede BIKSTOK RØGSYSTEM - OVER STOK OG STEN Oplag 2018 Stadig i original folie. Gerne byd, men sælger den ikke for hver en pris.
6.000,00 kr.LP, Various artists, De Grimme ællinger, Hiphop, Så skete det. Et fænomen man siger ellers kun sker ca hvert 100 år - nemli at et eksemplar af De Grimme Ællinger kommer til salg. Og dette er endda er
4.000,00 kr.Andet, Div , Tomme cd og hylster, Andet, GRATIS cd plus hylster
12.345,00 kr.Klik her for at se de dyreste vinyler, som lige nu er til salg på DBA.
Ole har købt en del af pladerne i sin samling på DBA, hvor han også engang – når han får taget sig sammen – får solgt lidt ud af samlingen:
Så kan jeg se konen i øjnene
Faktisk har han lige fra begyndelsen sværget til brugtmarkedet i forhold til at få indsamlet sin stak vinyler.
- Jeg købte min første plade tilbage i 1969. Jeg er i tvivl om, hvorvidt det var Black Sabbath med ’Paranoid’ eller Ten Years After med ’Ssssh’. Økonomien stod ikke til at købe nye LP’er, så jeg købte dem (vinylerne, red.) brugt, fortæller Ole.
Dengang samlede han dog ikke på LP’er – han købte dem mere fordi, han havde hørt et eller flere numre og bare måtte have pladen.
I dag er det blevet en samlerting, og Ole ejer da også flere eksemplarer, der koster kassen i dag. Blandt andet en plade fra The Beatles, som du skal give på den anden side af 10.000 kroner for, hvis du vil eje den i dag. I podcasten kan du høre, hvad det er for en plade. Podcast-afsnittet finder du øverst i artiklen.
LÆS OGSÅ: Ekspert: Disse gamle vinyler er mange penge værd
LP, Blandet, Sælger pladesamling samlet. Se billeder for indhold. Skal afhentes i Hornslet.
500,00 kr.LP, 1/2 Japanese, 1/2 Gentlemen/Not Beasts, Vinyl M- Cover VG+ Boks i fin stand med lidt slid i bunden, ingen revner. Med Book og tekstark - ingen plakat. 3 x LP UK 1980 Kan sendes på købers regnin
650,00 kr.Single, The Pink Floyd, Apples And Oranges, Rock, Super sjældent samlerobjekt, i top stand, originalt 1967-tryk!!! Meget flot vinyl, som ny. Cover med meget lidt slid, Goldmine Grading: vinyl/cover
2.395,00 kr.LP, Fremragende danske albums, CV Jørgensen (2 stk), Disneyland after dark, Kliché, Gasolin, Malurt. Desuden 4 mere sjældne 7" singler: Peter Belli "Sankt Joseph", TV2 "Natradio", Kliché "Patrulje", S
600,00 kr.LP, Mange, Flere titler, Klassisk, Ca 80- 100 stk. Sælges kun samlet pris 1000kr. Rock/ klassiske / Jazz mm. Afhentes fra brøndshøj
1.000,00 kr.LP, Elvis Presley, 25 Anniversary Limited Edition, Fra 1980 Ingen ridser 8 lp
700,00 kr.I skrivende stund er der 27.743 annoncer med vinyler til salg på DBA.
Selvom Oles samling tæller 10.000 af de rillede, sorte skiver, så er han langt fra i mål med samlingen.
- Jeg har ledt efter pladen Fleur De Lis med ’Facing Morning’ fra 1972, som går for at være Danmarks dyreste rockplade. Nogle siger, den kun er udkommet i 150 eksemplarer, og andre siger et par hundrede. Der er i hvert fald ikke 150 eksemplarer tilbage i dag, fortæller Ole.
Han har dog det genoptrykte eksemplar, men han håber en dag at kunne eje den oprindelige, første trykning. Men det koster også:
Prisen ligger på den anden side af 10 kilo
Men det er nu heller ikke kun et spørgsmål om penge, for pladen er temmelig svær at få fat i. Det er kun sjældent, at den bliver sat til salg, og når det sker, er der mange om buddet. Ole forklarer, at det er blevet svære og svære at være vinylsamler, fordi der sidder flere og flere – blandt andet på DBA – og holder øje med de dyre, sjældne, sorte skiver.
LÆS OGSÅ: Video: Overfør dine VHS-minder til computeren
Selvom Ole fik fingrene i pladen med Fleur de Lis, ville hans pladesamling ikke være komplet.
- Der kommer flere på listen, end jeg lige får krydset af, indrømmer Ole, der også erkender, at han da godt gad at have fat i den første plade med det danske band Delta Bluues Band. En plade, der er opnåelig i pris, men som er svær at skaffe.
Det er dog langt fra alle plader, der er opnåelige i pris. Mange skal du punge tusindvis af kroner ud for at blive den nye ejer af:
Plader fra slutningen af 60’erne og begyndelsen af 70’erne koster i første tryk på den anden side af 1.500-2.000 kroner, hvis vi snakker LP’er
LÆS OGSÅ: Vi guider dig til, hvad du bør vide, når du køber en brugt gamer-computer
Og det bliver ikke nødvendigvis billigere, bare fordi du vælger at fokusere på single-vinylerne:
- For eksempel er den første single med Gasolin 7.000-8.000 kroner værd i dag. Det er godt klaret for en plade, der i tidernes morgen blev solgt for 12 kroner, fortæller Ole.
Han nævner også en anden dansk plade, som i dag er gået hen og blevet flere tusind kroner værd. Hvilken plade det er, kan du lytte dig frem til i podcasten GODT BRUGT, som du finder øverst i artiklen.
Single, ungdomsbladet børge, topplade nr 3, "plastplade" fra ungdomsbladet BØRGE TOPPLADE NR 3- SIDE 1. interview med tronfølgeren SIDE2. RED SUARES THE LOLLIPOPS lidt brugsspor sender pp
75,00 kr.Single, The Pink Floyd, Apples And Oranges, Rock, Super sjældent samlerobjekt, i top stand, originalt 1967-tryk!!! Meget flot vinyl, som ny. Cover med meget lidt slid, Goldmine Grading: vinyl/cover
2.395,00 kr.Single, Larsen (Kim) & Co., "Damen på Taget / Hilsjer", Rock, Larsen (Kim) & Co. ”Damen på Taget / Hilsjer" (single vinyl) Side A: "Damen På Taget" Side B: "Hilsjer" Katalog nr. CBS 7246 (1971). OBS!
2.195,00 kr.Single, Queen/Freddie Mercury, 6 singler, Rock, Køb enkeltvis eller samlet. MERE OM GRADUERING =vurdering af plader, samt mine (faste)priser, enhedspris på forsendelse og returret nederst. UDGIVEL
300,00 kr.Single, Julekalender, Vinterbyøster / Min Far Har Et Cirkus, Børne-LP, Meget flot vinyl, højest lidt overflade hairlines, uden betydning for lyd/afspilning. Cover med noget slid, Goldmine Grading: vin
30,00 kr.Single, Prince, 5 singler, Funk/soul, Køb hver for sig eller samlet. MERE OM GRADUERING =vurdering af plader, samt mine (faste)priser, enhedspris på forsendelse og returret nederst. UDGIVELSE/LABE
475,00 kr.Du skal dog ikke af med så mange kontanter, hvis du kan nøjes med plader af andet tryk. De koster typisk omkring 200 kroner, skønner Ole.
Det er dog ikke kun plader – i første tryk – han har kastet sin kærlighed på. Ole samler også på musikblade fra den tid, vinylerne udkom. Og det er en samling, der er nemmere at vedligeholde med nye fund, fortæller Ole, for der er indtil videre ikke så mange andre, der samler på disse.
Ole er dog overbevist om, at de gamle musikblade bliver ’The next thing’.
EP, Marvin Gaye, What’s Going On, R&B, Helt ny, aldrig spillet, M/M kvalitet, stadig i åbnet folie. Sjældent set i DK.10” EP med 4 sange. Kun få til salg på Discogs i samme kvalitet fra 300 kr. og op.
250,00 kr.EP, Hilde Gueden, Operatic Recital, Meget gammel engelsk vinyl med opera i et frækt 10" format. Den er udgivet så langt tilbage som i 1951 på Decca-label. Afspiller på 33rpm. Vinylen har et par hårfin
37,00 kr.EP, Kashmir, No Balance Palace, Indie, Kashmir No balance palace 2010 reissue. Side 1 spiller EX Sode 2’ spille VG+ med minimal knas en gang i mellem (ikke meget) Cover VG+ uden nogen problemer.
350,00 kr.EP, The Rumour Said Fire, The Arrogant , Indie, Fantastical plade, har lige spillet den hele igennem og kan faktisk ikke hører nogle ‘fejl’ på den overhovedet. Udadtil er det en VG+ vinyl Når man l
300,00 kr.EP, Malk De Koijn, Toback to the Fromtime, Hiphop, 1’st Press Har spillet den igennem og den lyder super godt. VG+/VG+ Lidt hairlines og baggrundsstøj, men super kvalitet og ingen skips eller st
200,00 kr.EP, NOFX, The Longest Line, Punk, NOFX - The Longest Line Epitaph 1992 Afhentes på Østerbro eller sendes for 45,-
200,00 kr.Her kan du se de EP’er, som lige nu er til salg.
Hvis du kender en, der har en stor vinyl-samling, og som derfor kunne få glæde af at læse om Ole og hans samling, så kan du gå til artiklens Facebook-opslag og tagge vedkommende. Opslaget finder du herunder, og du kan også gå til det ved at klikke, her.
Har du en gammel spolebåndsmaskine nede i kælderen eller oppe på loftet? Så hent den frem NU, for den kan være mange penge værd!
Hvis du har en vinyl derhjemme, som du ikke helt ved, om er noget værd. så kan du klikke dig ind på Plademesser.com's guide til, hvordan du prissætter gamle vinyler.
Hvis du ikke har særlig mange vinyler i kælderen, men i stedet en masse gamle VHS-bånd på loftet, så kan du stadig have guld i gemmerne. Tom Kampman, der er vært på podcasten GODT BRUGT, har nemlig mødt VHS-samleren Hans-Jørn, der gladelig deler ud af sin erfaring med, hvilke konkrete VHS-bånd, du i dag kan score kassen på.
Du kan også tjekke, hvilke CD’er som i dag er gået hen og blevet mange penge værd. Vi har samlet en liste med de CD’er, som I dag er blevet ekstremt eftertragtet, og vi har også skrevet denne guide til, hvad der skal til for, at en CD går hen og bliver penge værd.