Med en adresse, der hedder Strandgade 100, København K, egen terrasse med udsigt over kanalen og naturen helt tæt på, er der ikke noget at sige til, at beliggenheden her er yderst eftertragtet. Nu er denne ombyggede katamaran i glasfiber med beliggenhed midt i Christianshavns hjerte sat til salg. Ejerne har nemlig købt en ny. Lige ved siden af. Livet på vandet er nemlig stærkt vanedannende.
Der er højt til loftet i den ombyggede katamaran, der ligger til kaj ved Christianshavns Kanal. Det skriver Andrea i sin DBA-annonce. Og det må siges at være i mere end én forstand. For 26-årige Andrea Venø, der lige nu er hjemme på barsel med parrets 2 måneder gamle søn, er det nemlig akkurat fornemmelsen for hav og himmel, der gør det ganske særligt at bo på husbåd.
Faktisk er hun og kæresten Stig blevet så bidt af det, at de har købt en ny og større båd. Tre bådpladser væk. Der er nemlig ikke en finger at sætte på beliggenheden hér, fortæller Andrea:
- Her er så dejligt stille. Samtidig kan vi gå til Kongens Nytorv på 7 minutter. Det er måske én af forklaringerne på, hvorfor det er så svært at komme ind i Christianshavns Kanal, hvis man vil eje en husbåd. Man kommer helt tæt på naturen og kan hele tiden mærke vand, skønt man er lige midt i byen. Det er ret skønt.
Her kan du se de 22 husbåde, der lige nu er til salg på DBA
Ud over det særlige ved altid at kunne se himmel og vand, så er naboskabet her også noget helt specielt, fortæller Andrea:
- Vi har et ret godt sammenhold og hjælper hinanden. Det vægter vi højt. Man bliver lidt tættere her end for eksempel med naboer i en lejlighed, tror jeg.
Når man ejer en husbåd, er der visse spørgsmål, som altid dukker op i mødet med andre mennesker, fortæller Andrea. Et af dem er, om man mærker, man ikke er på fast grund.
’Gynger det meget’, bliver vi tit spurgt om. Men det gør det jo ikke. Altså vi kan da godt mærke, når det blæser på eksempelvis orkanstyrke, men ikke mere, end at vi har åbne hylder med glas på. De falder ikke ned.
Det er kun hyggeligt med den svage vuggen, mener Andrea og kæresten Stig, der ligeledes har fundet ud af, at det er en fordel, når deres lille søn på 2 måneder skal sove for natten.
- Det værste er, når nogen sejler for hurtigt forbi, fordi de ikke kender fartgrænsen her i kanalen – så kommer der store bølger.
LÆS OGSÅ: Det skal du vide når du køber en husbåd
Man kunne ud fra ovenstående måske indvende, at det i lyset af dé forklaringer er en anelse overmodigt at købe en husbåd, hvis man lider af søsyge og for øvrigt ingen båderfaring har. Men ikke for Andrea og Stig.
Ja, det er lidt fjollet, men jeg led faktisk meget af søsyge, inden vi købte husbåden. Det er typisk os, først at tænke på dét, EFTER vi stod med nøglen i hånden
Jeg tror ikke, jeg lider af søsyge længere. Jeg har intet mærket, de gange vi har været ude og sejle, siden vi købte husbåden her for 1 år og 8 måneder siden.
Nu er det faktisk tværtimod det modsatte, der kan ske, fortæller Andrea.
- På et tidspunkt hvor jeg havde siddet her i en uge og skrevet opgave, uden at være væk herfra, der blev jeg faktisk lidt ’shaky’, da jeg endelig kom op på fast grund, griner hun.
Kolonihave, 43 m2 bolig, 400 m2 grund, 2750, Tjørnebjerg, årlig haveafgift kr. 7500, el indlagt, vand indlagt, toilet, køleskab, kloakering, 2750. 43 m2 bolig, 400 m2 grund, 2750, Tjørnebjerg A/H, el
700.981,00 kr.Kolonihave, m2 bolig 1069, m2 grund 43, 1054, Mere information dk.vitalbox.eu
74.900,00 kr.Kolonihave, 14 m2 bolig, 480 m2 grund, 4760, årlig haveafgift kr. 3527, Charmerende kolonihave på naturskøn grund med udsigt til marker sælges i Vordingborg. En times kørsel fra Kbh. 2,2 km fra Vordin
120.000,00 kr.Kolonihave, 30 m2 bolig, 120 m2 grund, Prästbergavägen 17 18, 1432, Höjeås Fritidsförening, årlig haveafgift kr. 3400, Super skøn Svensk kolonihus med båd og bådeplads! Huset består af en stue med hyg
850.000,00 kr.Kolonihave, 18 m2 bolig, 450 m2 grund, Porrevej 7, 8920, Bjergbyparken, årlig haveafgift kr. 3000, Hyggeligt kolonihavehus i Bjergbyparken. 450 m2 grund. Hus er på Ca. 12 m2. Et stort rum med mulighe
50.000,00 kr.Kolonihave, 73 m2 bolig, 446 m2 grund, 2000, Grænsen, årlig haveafgift kr. 3400, el indlagt, vand indlagt, toilet, køleskab, kloakering, Skøn stor kolonihave på Frederiksberg tæt omkredset af gamle
2.350.000,00 kr.Her kan du se de kolonihaver, der er til salg på DBA. Lige nu er der 23, og de 17 af dem ligger på Sjælland.
Parret har nu købt en ny husbåd, som dog kræver en del renovering. De skal selv sætte den i stand og de var ikke i tvivl. De elsker området og livet på vandet, og vil ikke bytte det væk for noget. Så nu har de altså købt en ny båd, som skal bygges større. Kun tre bådpladser væk.
- Ingen af os havde nogen som helst båderfaring, da vi købte. Vi var bare ude og gå tur på Christianshavn en aften, og så gik vi forbi en smuk, gammel husbåd, hvor der sad et par på dækket i aftensolen og spiste jordbær. Og så var vi solgt. Siden dengang har der ikke været nogen vej tilbage for os.
Derfor har det heller aldrig været på tale, at sadle om, da parret fik en lille søn. Selvom den forventning lå implicit i mange af de reaktioner, de fik, når de fortalte om de lykkelige omstændigheder:
- Det var næsten et standardsvar, når jeg fortalte, at jeg var gravid: ’Guuud, tillykke, hvor spændende! Hvor skal I så bo?’……Vi kunne jo bare svare, at vi da blev boende.
LÆS OGSÅ: De ti vildeste både til salg på DBA lige nu!
Hverken Andrea eller kæresten Stig ser nogle problemer i at bo på en husbåd med børn.
- Børn vokser jo op alle mulige og umulige steder. Nogle vokser op på en klippeø, nogen bor ud til en trafikeret vej. Vi bor altså i en kanal.
Båden har nye installationer og de cirka 45 kvadratmeter bolig er fordelt på et soveværelse, et bad, et toilet og et køkken/stueareal. Parret har fået isoleret i gulvet – og indsat radiatorer. Der medfølger ovn med komfur, køleskab, opvaskemaskine og en vaskemaskine. Skibet er fast tilsluttet kloak. Husbåden har en lang lejekontrakt med havnen, og kajpladslejen udgør 4.000 kroner om måneden.
Nyt sommerhus 90 m² opbygget i gode materialer , komplet monteret. Udvendig beklædning er klink med hvide trævinduer, lavenergi og tagpap, Indvendig er der lækker stue-køkken med skøn lysindfald 3
1.395.000,00 kr.4873 Fritidsbolig, m2 12, Marielyst Strandvej 8, ANNEKS / GÆSTEHUS/ KONTOR. Vi bygger gæstehuse, annekser, kontor, teenager bolig efter ønsker, priser starter fra ca. kr. 112.500,- som råhus for 12m
112.500,00 kr.9990 Fritidsbolig, vær. 4.0, m2 78, Ferievej 3A, 4-værelses Fritidshus på 78 m² til 2650000 kr. Ferievej 3A, 9990 Skagen Annoncen præsenteres i samarbejde med Boliga. Kontakt mægler eller sælger fo
2.650.000,00 kr.9280 Fritidsbolig, vær. 3.0, m2 72, Skelhuse 32, 3-værelses Fritidshus på 72 m² til 995000 kr. Skelhuse 32, 9280 Storvorde Annoncen præsenteres i samarbejde med Boliga. Kontakt mægler eller sælger
995.000,00 kr.TOTAL VANDVITTIG PRIS nyt sommerhus 55 m2 6 sovepladser alt incl fra kr 855.000 Samme sommerhus 62 m2 fra kr 925.000 Prisen er incl moms
855.000,00 kr.1051 Fritidsbolig, Mere information Besøg vores hjemmeside for at se priser. dk.vitalbox.eu
74.900,00 kr.Er du på jagt efter et fristed som et sommerhus, så er der i kategorien ’fritidsboliger’ på DBA lige nu 265 annoncer på DBA.
Husbåden, som Andrea og Stig sælger, er en gammel katamaran, og den har oprindeligt været et kontor. Og det er især bådens karakter af en katamaran, som foruden den ekstremt attraktive beliggenhed, er en af de helt store forcer, mener Andrea.
Dermed har man nemlig ikke de typiske udfordringer, som man vil have på en rigtig båd.
Det her er næsten et hus på vand. Her går man ikke på kompromis med bådsider og andet.
Typisk bliver alt inventar jo tilpasset i en husbåd, for eksempel senge og sofaer, fordi det skal passe med, hvor båden runder og den slags.
Men det behøver man ikke bekymrer sig om ved katamaranen her. Her har parret blot kunne gå i IKEA og købe en standard seng.
LÆS OGSÅ: 96-årige Inger Marie har købt hele sit hjem på DBA
Faktisk er der ikke noget argument for, hvorfor man ikke skulle kunne bo på en husbåd, mener Andrea. Hun anser hverken baby, søsyge eller isvinter for rentable årsager.
- De fleste er bekymrede for, om det vipper for meget, om det er for koldt eller for farligt med børn. Men ingen af delene er noget, man behøver bekymre sig om.
Det er ganske lidt, parret mærker til vinteren herude, når den er hård, forklarer Andrea. Derimod er det smukt og næsten terapeutisk, at kunne følge årstidernes gang på så tæt hold.
- Selvfølgelig er det en smule hårdere om vinteren herude end i en lejlighed, men det er omvendt også en hel del federe om sommeren.
LÆS OGSÅ: Til salg: 8 meter langt piratskib
Nordan, Fiskerbåd, årg. 1972, 21 fod, 22 hk , diesel, ferskvandskølet, skrog: glasfiber, bredde 2,30, dybde 0,5, hjemhavn: Mosede Havn, Meget flot fritidsfiske båd Stor hydraulisk garnhaler. land strø
74.000,00 kr.IBIZA, Motorbåd, årg. 2022, fod 30, sovepladser 4, hk 300, Suzuki, benzin, motorårgang: 2022, saltvandskølet, udenbordsmotor, skrog: glasfiber, bredde 2,95, Kg 3600, hjemhavn: BAADHUSET A/S, DEMO BÅD
1.299.000,00 kr.Princess Yacht V65 / Princess V65, Motorbåd, årg. 2002, fod 65, hk 2600, andet mærke, motorårgang: 2002, indenbordsmotor, skrog: glasfiber, Oplev ultimativ luksus og præstationer på havet med denne f
2.995.000,00 kr.Grew, Motorbåd, årg. 2009, fod 17, MerCruiser, Benzin, motorårgang: 2009, Ferskvandskøling, skrog: Glasfiber, Grew 170 Bowrider Medfølgende udstyr: Udstyrsliste kan sendes.
98.000,00 kr.REGAL, Speedbåd, årg. 2023, fod 23, hk 280, Volvo Penta, benzin, motorårgang: 2023, ferskvandskølet, indenbordsmotor, skrog: glasfiber, bredde 2,50, Kg 1724, hjemhavn: BAADHUSET A/S, Virkelig skøn bo
799.800,00 kr.LIFESTYLE, Motorbåd, årg. 2023, fod 20, hk 27, andet mærke, diesel, motorårgang: 2023, ferskvandskølet, indenbordsmotor, skrog: glasfiber, bredde 2,30, Kg 1000, hjemhavn: BAADHUSET A/S, Skøn veldesig
339.800,00 kr.Er du på jagt efter en båd, der kan give dig vind i håret, så er det måske en motorbåd, du mangler. Lige nu er der 196 annoncer med motorbåde til salg på DBA. 94 af dem er speedbåde.
Parrets husbåd er til salg for 1.100.000 kroner, og du kan læse hele annoncen med Andreas husbåd lige her.
Hvis du har læst artiklen om denne husbåd, så er du nok et udemenneske, og hvis du er det, og også ønsker at give udendørs-glæderne videre til dine børn, så sørg for, at de har noget godt at lege med. Du kan for eksempel berige dem med en sæbekassebil, som kan laves ud af den gamle cykel, de er vokset fra. Hvordan du gør dette, kan du se i videoen herunder og læse dig klogere på i videoen, bag artiklen, her.
Andrea er langt fra den første husbådsejer, som vi har talt med, der har lidt af søsyge. Også denne husbådsejer led af vandskræk som Andrea, og husbåden her ligger ikke langt fra Andrea og Stigs.
Du kan også bo på andre, spændende måder end på en husbåd. Hvad med at købe en gammel cirkusvogn?