Martin har købt et jagerfly på DBA uden at have flykørekort, og han har heller ikke tænkt sig at få det. Hvordan det hænger sammen, kan du læse om her. Flyet er, siden denne artikel blev skrevet, sat til salg, og du kan byde på det, her.
Hvad ville du bruge et fly til, hvis du ikke havde pilotuddannelse og ikke kunne flyve det? Og kunne du finde på – helt spontant - at købe et jagerfly, uden at have nogen ønsker om at give det luft under vingerne? Hvad i alverden ville man så bruge det til? Det kan du læse her, for det er netop den situation, som kunstner Martin Brachér stod i.
I slutningen af sidste år sad Martin og scrollede gennem sin Facebook-page. Her så han tilfældigt, at DBA annoncerede med et jagerfly. Egentlig var han ikke på jagt efter et sådant. Men han besluttede sig alligevel spontant for at ringe køberen op. Dagen efter stod han ude i en lade og havde købt sit eget jagerfly.
Flyet, der er et Lockheed T-33 Shooting Star (også kaldet T-bird efter flyets form) er et amerikansk militærtræningsfly. Flyet blev produceret af Lockhead og fløj første gang i 1948. Det har været brugt til at uddanne danske jægerpiloter med og har et vingefang på 11 meter. Så det spontane køb på DBA, der kostede Martin den nettet sum af 90.000 Kroner, krævede lidt logistisk at få hjem.
- Jeg så opslaget på Facebook, og der stod et eller andet med ”Hvis du har hænderne skruet godt på, så har du nu muligheden for at få fingrene i dette jagerfly”. Jeg fik den pludselige indskydelse, at det kunne være fedt at male det, fortæller Martin.
- Der er jo mange måder, man kan have hænderne skruet godt sammen på….
Fjernstyringsudstyr, Spektrum DX4e, Sælger det her sæt, de er allerde bindet, 6 kanaler Spektrum DX4e Spektrum AR610 sport reciver Perfekt til fly eller andet Afhentes i Kbh eller sendes for 45kr Tj
200,00 kr.Fjernstyret fly, Propel afbalancering Værktøj??????¿???
100,00 kr.Fjernstyret fly, Tysk bombe fly Baronnet, Flyver godt der er servo og modtager i flyet
699,00 kr.Modelfly, Meccano Boeing 767 Dreamliner, Ubrugt fly i original æske sælges billigt.
120,00 kr.Byggesæt, Hasegawa The Magnificent Kotobuki, skala 1/48, 4 stk fly fra Hasagawa's Kotobuki serie Alle er intakt og i poser Se også mine andre annoncer på byggesæt Sender gerne for købers regning
500,00 kr.Drone, DJI Mavic 2 Pro, Sælger min DJI Mavic 2 Pro Fly - more combo Dette en en fantastisk drone med ekstremt mange funktioner. (Inkl. Polar Pro Nd-filter 6-pakke) Dette filtersæt gør man kan få den
7.495,00 kr.Har du ikke lige 90.000 kroner på lommen til et fly som Martin, kan du jo starte med et mobel-hobbyfly. Lige nu er der 184 modelfly til salg på DBA og 164 af dem ligger under 2.000 kroner.
Flyet blev fragtet hjem til Martin med to lastbiler med kraner på. Med en flyvinge på 11 meter, der alene vejer 1 ton, er det ikke et lille let spontant køb at gøre sig.
Siden har han arbejdet med det i døgndrift, og nu er det klar til at skabe blikfang og måske eftertanke hos de besøgende under weekendens arrangement ved Copenhagen Charity Week.
- Det er meningen, det skal skabe god stemning. Det er lavet under en arbejdstitel ”make art, not war”, fordi jeg gerne vil have folk til at tænke over, hvad det er, der skaber flygtninge. Hvorfor flygter folk? Hvilke ar sætter krig på sjælen?, forklarer Martin Brachér, der måske nok lever af at være kunstmaler i dag, men som faktisk har et lidt dybere indblik i netop dé spørgsmål, end den gængse dansker måske har.
24-årige Martin har nemlig været i Forsvaret selv som sanitetssoldat ved Ålborg kasserne. Og i 2015 fik han besked på, at han skulle udsendes på FN’s fredsbevarende mission i Mali.
- Jeg oplevede en splittelse mellem ansvar overfor Forsvaret og familielivet, og så begyndte jeg faktisk at male. Det gav mig noget.
Martin håber, at han med sit kunstprojekt kan åbne en debat om, hvad det er, man siger ja til, når man deltager i en krig. Enten aktivt, fredsbevarende eller i form af at modtage flygtninge.
Martin oplevede dog lidt modstand for projektet, da han skulle finde mekanikerhjælp til at få flyet samlet korrekt. Der er nemlig uenighed om, hvorvidt det er kunst eller nærmere vandalisme, han laver:
Nogen synes, jeg ødelægger en original museumsværdig genstand. Og det er vel for så vidt også rigtigt. Men det er nu engang mit fly, og jeg har en pointe med det
- Ham der solgte flyet, var samler. Han havde en sjælden italiensk panser-traktor, og den ville Værløse Flymuseum gerne købe, men han ville ikke sælge. Han fik i stedet lov at bytte med et jægerfly.
Jeg havde bevidst ikke sagt til ham, hvad min plan med flyet var, da jeg skrev til ham, for jeg var bange for, at sælger så ikke ville sælge mig det. Men han havde været kvik og googlet mit navn, så da jeg kom, spurgte han mig med det samme: ”Martin…..har du tænkt dig at male flyet?”…
Og det havde Martin jo.
Heldigvis blev sælger ikke skræmt af Martins malerpensler, og når Dansk Arkitektur Center for første gang omdannes til en festival med 8 live acts, 6 storytellere, 14 DJs, kunst, food court og performanceart lørdag 2. marts 2019, så bliver det altså med et multifarvet malet jagerfly i front.
Drone, Phantom 2, Batteri til Drone mangler.
500,00 kr.Drone, Falcon 210, Har denne drone med kamera og vr brille alt virker kan ses igang Kun afhentning i haderslev
1.000,00 kr.Drone, Fugle drone - fløjet med en gang så mistede knægten interessen… stadig i sin æske med instrukser og tilbehør…
75,00 kr.Drone, Cx33, Drone i flot stand, i original emballage og med reservedele.
175,00 kr.Drone, DJI Mavic 2 Pro, Pris: 6000 kr. Virkelig flot og velholdt DJI Mavic 2 Pro drone sælges. Den fungerer upåklageligt, er passet efter alle kunstens regler og er aldrig styrtet. Der medfølger:
5.000,00 kr.Drone Blue Crab, JJR/C, Foldbar drone, kan foldes ved tryk på 1 knap 720P kamera, ekstra propeller 4 batterier, oplader Kan styres fra mobil, instruktion medfølger Brugt knap 10 min
300,00 kr.Du kan også starte med at købe en drone. Lige nu er der 442 droner til salg på DBA og så kan du jo flyve med dem. Ud af disse ligger 315 af dem på en pris under 2.000 kroner, så det er et godt sted at starte.
Lørdag d. 2 marts foran Dansk Arkitekturcenter. Klokken 16.00 – 23.00 starter det officielle event (en billet koster 75 kroner), hvor der blandt andet vil være musikere, der optræder ved og på flyet.
Fra klokken 14.00 – 16.00 kan man komme med børn og se flyet, hvor Martin vil stå selv og male det sidste færdigt live. Her er det tanken, at han vil inddrage enkelte børn, der har interesse i det. Så der skabes fællesskab omkring det budskab, der er flyets egentlige formål:
Make art, not war.
Jeg synes, det er interessant at forvandle en krigsmaskine, som sådan et fly jo ret beset er, til et stykke kunst, der skal skabe opmærksomhed på flygtningearbejdet og dén indsats, der ligges her
Hvad der skal ske med flyet efterfølgende er endnu uvist. Måske skal det turnere rundt i Europa. Måske på galleri. Måske skal det hugges op og sælges i små bidder til kunstinteresserede.
- Hvis jeg sælger, skal pengene doneres. Hvis vi splitter det op, er det for at flere kan få mulighed for at eje en bid af historien. Uanset, så kan jeg godt lide tanken om, at det genererer noget, der går tilbage igen den anden vej.
LÆS OGSÅ: Køb denne Bat-mobil – hvis du tør
Det er meget, meget sjældent, der er et flyt til salg på DBA. Men David havde engang dette fly til salg. Her i videoen kan du se udsigten fra hans fly, og du kan læse mere om det og flyets pris, her.
Noget, der kommer endnu mere sjældent til salg på DBA end fly, er piratskibe. Det har vi foreløbig kun haft ét af, men dette var også ganske særligt. Klik her og se det.