Røde øjne, nys og næseblod er blandt andet skyld i, at ægteparret Maibritt Riisberg og Niels Dalhoff må sælge deres bolig omgivet af bøgeskov og nåletræer, der har været deres hjem i 11 år.
Når bøgen springer ud, skovbunden er hvid af anemoner, og foråret blomstrer, er det for nogle den skønneste tid på året. For andre betyder det lommetørklæder, våde, sprængte øjne og kløende næse.
Hvis du hører til den første kategori, er der en landejendom midt ude i den nordsjællandske skov til salg, hvor du kan mærke naturen på nærmeste hånd.
Det har ægteparret 54-årige Maibritt Riisberg og 58-årige Niels Dalhoff gjort i 11 år, men de har nu sat boligen til salg, fordi Niels har fået en slem høfeber, der ikke harmonerer særlig godt med en bolig i skoven.
- Pollenallergien kom ud af det blå for et par år siden i foråret, hvor Niels, der ellers er en stærk fysisk mand, fik blodnæse og røde øjne. Det har rykket til vores overvejelser om at sælge, siger Maibritt, der betegner sin mand for at være en skovmand, fordi han elsker naturen.
Parret satte derfor deres ejendom i Aggerbo Hegn, der ligger i Græsted i Nordsjælland, til salg for lige knap 4,5 millioner kroner. Skovboligen er i dag solgt, men der er rigeligt med andre spændende fritids- og landejendomme til salg på DBA lige nu.
landejendom, Lej en Flyttebox og køb flyttekasser hos BOXIT, Flyttecontaineren kan give en stressfri flytning, priser fra
5.544,00 kr.4840 landejendom, 10 vær, 350 m2, 15000 m2 grund, byggeår: 1900, 2 plan, Tårup Skovvej 2, bt. kr 12000, ub. kr 200000, Håndværker tilbud indret som i selv vil ha det klar til opbygning. Mulighed for
1.100.000,00 kr.4913 landejendom, 4 vær, 120 m2, 1200 m2 grund, byggeår: 1880, 1 plan, Langesøvej 30, bt. kr 6000, ub. kr 100000, Mulighed for et privat pantebrev ved en udbetaling på 50.000kr
255.000,00 kr.4296 landejendom, 3 vær, 96 m2, 700 m2 grund, byggeår: 1910, 2 plan, Nyrupvej 7, bt. kr 7500, nt. kr 5900, ub. kr 65000, Ingen fremvisning uden godkendelse fra bank!!!! Se denne skønne bolig. Den li
1.250.000,00 kr.Lige nu er der 21 annoncer med landejendomme til salg på DBA
Høfeberen kom til stor ærgrelse for både Niels og hans hustru, som har brugt skoven omkring deres bolig hver dag i de 11 år, de har haft boligen.
Det var også udendørslivet og naturen, der bandt parret sammen
- Vores første date var i et telt på Hornbæk plantage. Det har altid været outdoor, der bragte os sammen, siger Maibritt, der er psykolog, mens Niels er konsulent.
LÆS OGSÅ: Så billigt kan du købe din næste iPhone for på DBA
Den fælles interesse for en udendørsliv var også det, der førte dem til skovejendommen i Aggerbo Hegn.
- Dengang havde vi et sommerhus i nærheden og en dag, hvor vi kørte forbi skovhuset i bil, stoppede min bil med at virke, siger Maibritt.
Maibritt og hendes mand søgte hjælp i skovhuset, hvor de kunne låne værktøj. Her fik de samtidig en rundvisning af det ægtepar, der boede der dengang.
- Vi snakkede, og vi fik min bil til at virke igen. Huset var så skønt, så jeg sagde: ‘Hvis I nogensinde skal sælge, så sig til’, siger Maibritt, der gav sit visitkort til parret.
Da huset ikke var til salg dengang, var det til Maibritts overraskelse, at ægteparret ringede til dem efter tre måneder. De ville sælge huset, og det blev Niels og Maibritts.
0000, byggeår:, villa, Lej en Flyttebox og køb flyttekasser hos BOXIT, Flyttecontaineren kan give en stressfri flytning, priser fra
5.544,00 kr.landejendom, Lej en Flyttebox og køb flyttekasser hos BOXIT, Flyttecontaineren kan give en stressfri flytning, priser fra
5.544,00 kr.Spanien, Marbella, vær 5, m2 275, m2 grund 1586, Marbella La Mairena 23, 0, Villa, byggeår: 2009, udbetaling kr. 2004079, En super villa til salg i Marbella Spanien. Den britiske ejer har sat prisen n
6.530.985,00 kr.4130 Ejerlejlighed, vær 4.0, m2 112, Syvmose Allé 4, 1. tv., 1, byggeår: 2020, 4-værelses Ejerlejlighed på 112 m² til 2995000 kr. Syvmose Allé 4, 1. tv., 4130 Viby Sj. Annoncen præsenteres i samarbej
2.995.000,00 kr.9970 vær 4.0, m2 186, byggeår: 1957, Skagensvej 251, Bannerslund, Villa, 4-værelses Villa på 186 m² til 395000 kr. Skagensvej 251, Bannerslund, 9970 Strandby Annoncen præsenteres i samarbejde med Bol
395.000,00 kr.Tyrkiet, Alanya, vær 7, m2 265, m2 grund 700, Alanya Kargicak ., Villa, byggeår: 2006, udbetaling kr. 3370000, Lækker luksusvilla med pool og fantastisk udsigt i Alanya - Kargicak Lækker villa i Ala
3.370.000,00 kr.Lige nu er der mere end 16.000 annoncer med ejendomme på Sjælland til salg på DBA
I alle årene, hvor Maibritt og Niels har boet i huset, har de været mere end glade for det.
- Her er ingen naboer, der larmer. Det eneste, vi hører til, er uglen, der tuder om natten. Det har vi sat stor pris på, siger Maibritt og fortsætter:
- Vi har også kunnet følge naturen i alle dens årstider. Vi følger lyset, og du mærker de små ændringer i løbet af året. Det har ganske enkelt været vidunderligt.
Men nu er de også klar til at sælge det videre.
- Det har været dejligt at bo her, men det er også okay at sælge. Vi vil gerne rejse noget mere, og det er svært med en fast ejendom, siger Maibritt.
Monstera adasonni EU/ mint, Etableret plant
75,00 kr..
70,00 kr.Elefantgræs - GRATIS, Grav selv op. Kraftigt graveredskab og emballage medbringes. Tag hvad du skal bruge.
1,00 kr.Stueplante , Monstera Deliciosa, Stor Monstera Deliciosa / Fingerfilodendron plante omkring 2 meter i højden sælges, da den er blevet for stor til min lejlighed. De største blade er over 50 cm lange.
400,00 kr.Stuegran, Araucaria heterophylla., Pænt eksemplar som vi desværre ikke har plads til mere. Højde over potten er 125 cm. Sælges med potte.
400,00 kr.Dekorationer
60,00 kr.Lige nu er der mere end 2.000 annoncer med plante til salg på DBA
I den tid Maibritt og Niels har boet i skovhuset har de haft flere forskellige slags husdyr, som huset er ideelt til at have. De har blandt andet haft heste, geder, hund og høns. Derfor mener Maibritt, at der er oplagt for den kommende køber at tænke dyr ind i huset.
- Ejendommen er specielt god, hvis man kan lide at ride eller løbe i skoven. Skoven er tilpas stor, så man ikke bliver træt af de samme ruter i skoven. Her er der plads til dyr på folden og til at dyrke dine egne grøntsager, det er enormt afstressende, siger hun.
LÆS OGSÅ: Elefant til salg på DBA
Selv har Maibritt overvejet at drive hundehotel eller hundekennel i huset, hvilket der ifølge hende er mere end plads til.
Med til huset følger desuden en ekstra bolig, som Maibritt og Niels har brugt til gæstebolig.
- Det har været en luksus at bo to personer i huset, men der vil også sagtens være plads til, at man havde to store børn boende i gæsteboligen, der også kan bruges til et vældig godt kontor, siger Maibritt.
Maibritt og Niels har ikke fundet et nyt sted at bo, da de er klar over at finde den rigtige køber til skovhuset kan tage tid. Dog er de på udkig efter en husbåd som deres næste bolig.
2300 Ejerlejlighed, vær 2.0, m2 50, Ved Slusen 32Z, HUSBÅD, byggeår: 1920, 2-værelses Ejerlejlighed på 50 m² til 1995000 kr. Ved Slusen 32Z, HUSBÅD, 2300 København S Annoncen præsenteres i samarbejde
1.995.000,00 kr.1439 Ejerlejlighed, vær 0.0, m2 70, Krudtløbsvej 39, HUSBÅD, byggeår: 1928, 0-værelses Ejerlejlighed på 70 m² til 3295000 kr. Krudtløbsvej 39, HUSBÅD, 1439 København K Annoncen præsenteres i samarbej
3.295.000,00 kr.Lige nu er der 56 annoncer med husbåde til salg på DBA
Hvis du vil læse mere om anderledes boliger til salg, kan du læse om Fie, der sælger sin husbåd, fordi hun lider af vandskræk.
Du kan også læse om de dyreste autocampere, der er til salg på DBA.