Hvad enten du har 5.000 kroner eller 3,9 millioner kroner på lommen, ja så kan du altid finde en bil på DBA, der matcher dit prisleje. For der er nemlig et kæmpe udvalg af brugtbiler på DBA. På trods heraf, er der nogle biltyper, du ikke nødvendigvis kan regne med at finde på brugtportalen. Her er tre eksempler.
Busser, lastbiler og farvede veteraner. Det er næsten kun fantasien, der sætter grænser for, hvor mange forskellige biler der sættes til salg i DBAs bilkategori.
Men der findes faktisk nogle biler, som de færreste privatpersoner er villige til at sælge. Derfor er der kun få eller ingen af disse på DBA.
Redaktionen har allieret os med motorjournalisten, Johannes Hartkopf-Mikkelsen, for at få en forklaring på, hvorfor.
En af de bil-typer, som sjældent kommer til salg på DBA , er supersportsvogne, som for eksempel en Porsche 911 GT3 RS og en Lamborghini Murciélago.
- En supersportsvogn er karakteriseret ved, at det, som navnet afslører, er en sportsvogn, som kan køre super hurtigt, fortæller Johannes Hartkopf-Mikkelsen, der har en klar formodning om, hvorfor disse sjældent ”får lov” til at skifte ejer.
- Supersportsvogne er biler, som mange køber for investeringens skyld. Særligt efter finanskrisen, hvor folk mistede tiltroen til aktier, har vi set, hvordan det blev mere eftertragtet at investere i for eksempel guld og eksotiske biler, forklarer motorjournalisten.
Og en investering i en lækker, brugt sportsvogn er tilsyneladende en god beslutning. Ifølge Johannes Hartkopf-Mikkelsen har priserne på disse biler nemlig været stigende.
Især er prisen på ældre Porsche 911’ere stukket helt af
Men hvordan vurderer man, om en supersportsvogn til salg på DBA vil stige i pris?
- Helt generelt, så er potentialet størst i åbne biler, som er produceret i lavt antal. Gå efter modellerne med de største motorer, for det er de mest eksotiske,” siger motorjournalisten og fortsætter:
- Hvis bilmodellen har en forhistorie i motorsport, taler det også for, at den vil stige i pris. Hvis altså den har klaret sig godt på racerbanerne.
Porsche 911 3,6 Carrera 4 Coupé Benzin 4x4 4x4 modelår 1991 km 136800, uden afgift, Om Bilen: Fuld serviceret original 964 Carrera 4 Coupe. Bilen har været passet og plejet efter alle Porsche's forsk
649.000,00 kr.Porsche Boxster 2,7 Benzin modelår 2000 km 108000 Sort ABS airbag startspærre servostyring, alu., airc., fjernb. c.lås, startspærre, sædevarme, el-ruder, el-spejle, læderindtræk, abs, servo, sports pa
229.800,00 kr.Porsche 911 Carrera 4S 3,8 Coupé Benzin 4x4 4x4 modelår 2007 km 136000 Blåmetal ABS airbag startspærre servostyring, Super velholdt Porsche Carrera 4S Coupe 997-1 i Midnight Blue Metallic Særligt uds
709.900,00 kr.Porsche Panamera GTS 4,8 PDK Benzin 4x4 4x4 aut. Automatgear modelår 2015 km 165000 Koksmetal klimaanlæg ABS airbag, aut.gear/tiptronic, 20" alufælge, ratgearskifte, 2 zone klima, fuldaut. klima, auto
799.800,00 kr.Porsche Panamera 4S 4,8 PDK Benzin 4x4 4x4 aut. Automatgear modelår 2012 km 139000 ABS airbag, Bose HiFi surround m. sub, sports lædersæder m. el.just. & memory, adaptiv luftundervogn, sports udstødni
549.800,00 kr.Porsche Taycan Performance+ Sport Turismo El aut. Automatgear modelår 2023 km 10000 Gråmetal ABS airbag service ok full, AirCondition, ABS, Klimaanlæg, Automatgear, Gps navigation, Elektriske siderud
974.999,00 kr.Klik her for at se nogle af de få supersportsvogne, der netop nu er til salg på DBA.
Men nu ikke noget med at farte ud og køre racersport med din supersportsvogn - bare for at få den til at stige i værdi. Der er selvfølgelig tale om de professionelle, prestigefulde racerløb. De forkerte løb kan blot ende med at trække din bil ned i pris, for Johannes Hartkopf-Mikkelsen nævner også, at kilometertælleren helst skal vise et så lavt tal som muligt.
Er du på jagt efter en supersportsvogn, og vil du helst give så få penge for den som muligt, så kig efter bilen i efterårs- og vintersæsonen. Det er nemlig her, de sjældne sportsvogne kommer i vinterhi, og så er sælger måske mere tilbøjelig til at gå ned i pris.
Derimod er det i det tidlige forår - lige inden sæsonen starter - at du skal sætte din supersportsvogn til salg, hvis du vil have flest penge for den.
En anden bilmodel, der heller ikke er mange af på DBA, er Toyotas hybrid-modeller. I skrivende stund er der kun 3 privatpersoner, der er villige til at sælge deres Toyota Hybrid.
”Mysteriet” kunne jo let løses, hvis det blot viste sig, at der ikke blev solgt særlig mange Toyota Hybrid-biler. Men det er ikke tilfældet. Faktisk har Toyota produceret over 11 millioner hybridbiler siden 1997, og mere end hver tredje solgte bil fra Toyota i Danmark er en hybrid-bil.
Der kan selvfølgelig være mange årsager til, hvorfor der ikke er særlig mange, der vælger at sælge deres Toyota Hybrid-bil, men en af de mest oplagte er, at folk er så glade for deres bil, at de ikke vil af med den.
Toyota RAV4 2,5 Plug-in Hybrid H3 Premium AWD-i Benzin 4x4 4x4 aut. Automatgear modelår 2021 km 25000 Grå ABS airbag service ok full, Aftageligt træk, AirCondition, ABS, Klimaanlæg, Automatgear, Gps n
405.000,00 kr.Toyota Yaris 1,5 Hybrid H2 Touch CVT Benzin aut. Automatgear modelår 2012 km 169000 Koksmetal nysynet ABS airbag startspærre servostyring, ✅ FINANSIERING MED 0,-KR I UDBETALING ! ✅ VI TAGER ALLE BI
84.900,00 kr.Toyota C-HR 1,8 Hybrid C-LUB CVT Benzin aut. Automatgear modelår 2020 km 72000 Hvid ABS airbag service ok full, Aftageligt træk, AirCondition, ABS, Klimaanlæg, Automatgear, Gps navigation, Xenon lygte
238.800,00 kr.Toyota Yaris 1,5 Hybrid Style e-CVT Benzin aut. Automatgear modelår 2022 km 10000 Sølvmetal klimaanlæg ABS airbag centrallås startspærre servostyring, TIL OMGÅENDE LEVERING❗️ _________________________
239.900,00 kr.Toyota Auris 1,8 Hybrid H2 Comfort Touring Sports CVT Benzin aut. Automatgear modelår 2017 km 138000 Gråmetal klimaanlæg ABS airbag startspærre servostyring, UNDERVOGNSBEHANDLET - BILEN KØRER 27, 8 KM
150.000,00 kr.Toyota C-HR 1,8 Hybrid Premium Selected CVT Benzin aut. Automatgear modelår 2019 km 104000 Rød ABS airbag service ok full, Aftageligt træk, ABS, Klimaanlæg, Automatgear, Gps navigation, Elektriske sid
175.000,00 kr.Klik her for at gå til bilkategorien på DBA med Toyota Hybrid-biler til salg.
Og noget kunne tyde på, at hybrid-bilerne bliver hurtigt solgte, når de så endelig kommer til salg. For de hybrid-biler, som de tre privatpersoner har valgt at lægge på DBA, er næsten lige blevet sat til salg. Den ældste af de tre annoncer er fra 7. december.
Der er altså ingen annoncer med gamle Toyota Hybrid-biler til salg på DBA, hvilket kunne være et tegn på, at bilerne går som varm brød på brugtportalen.
DBA Guide har mødt en af de Toyota Hybrid-ejere, der ikke vil sælge sin bil, og vi har spurgt ham om, hvorfor han er så glad for den firehjulet. Klik her for at se videoen, hvor ejeren giver svar, og hvor du samtidig kan høre en motorjournalist forklaring på, hvad der gør en hybrid-bil helt særlig.
Hvis du selv er på udkig efter en brugt Toyota Hybrid, minder Johannes Hartkopf-Mikkelsen dig om, at du skal sørge for at se bevis for, at sælger har overholdt de årlige hybrid-tjek:
- På en Toyota Hybrid er der 10 års batteri-garanti, så længe du en gang om året kører bilen til et gratis hybridtjek på et autoriseret værksted. Du kan tjekke, om servicen er overholdt i bilens servicebog.
Johannes Hartkopf-Mikkelsen påpeger i den forbindelse, at mekanikken på en Toyota Hybrid-bil generelt er solid, og derfor kan disse modeller sagtens klare at have flere ejere.
Toyota Yaris Verso, 1,3 Terra Komfort, Benzin, 2005, km 330000, sølvmetal, 5-dørs, Rigtig fin Toyota Yaris 1,3 benzin pæn indenom ude køre rigtig godt. Skal synes 7md 24 med træk og plader
14.000,00 kr.Toyota Avensis 2,0 D-4D T2 Premium stc. Diesel modelår 2014 km 278000 træk nysynet klimaanlæg ABS airbag centrallås startspærre servostyring, KAN FINANSIERES FRA 1190 KR/MDR - UDEN UDBETALING 1420 KR/
74.900,00 kr.Toyota Yaris, 1,0 Blue, Benzin, 2006, 5-dørs, Toyota Yaris 2006 - Flot stand, lavt kilometertal Sælger denne velholdte Toyota Yaris fra 2006, der står i meget flot stand. Bilen har kun 118.900 km på
27.000,00 kr.Toyota Aygo, 1,0 VVT-i x-touch, Benzin, 2014, km 140000, orange, 5-dørs, 16" alufælge, Helt igennem vedligeholdt og passet lille racer . Fremstår i meget flot brugt stand uden anmærkninger . Bemærk st
65.000,00 kr.Toyota Aygo, 1,0, Benzin, 2010, km 231000, grå, nysynet, 5-dørs, 14" alufælge, TOYOTA AYGO til salg KØRT 231.000km -UNDERVOGNSBEHANDLET -NY SYNET - d.01.12.2023 -UDEN NR. PLADER - sidste nr.plade er
22.500,00 kr.Toyota Aygo, 1,0, Benzin, 2008, km 155000, sølvmetal, 5-dørs, Sælger min skønne bil udelukkende fordi vi er blevet beriget med en større familie og har derfor behov for en større familiebil. Alt henv
26.499,00 kr.Her kan du se alle de biler fra Toyota, som du lige nu kan købe på DBA.
Den er fra 1985, i Danmark er den fremstillet i 4.000 eksemplarer, og hvis du ville have en dengang, skulle du punge ud med omkring 27.000 kroner.
Der er selvfølgelig tale om den noget særlige bil – en Ellert.
En bil, der næsten aldrig kommer til salg på DBA. For nogle måneder siden skete det, men kort tid efter blev den afsat. Forleden kom en ny (men brugt) til salg, som du stadig har muligheden for at få fingrene i på DBA.
Faktisk er Ellerten så sjældent et syn på DBA, at en bruger har oprettet en annonce, hvor han efterspørger én af Ellert-modellerne.
- Ellerten er en sjælden bil på DBA, fordi den generelt bare er sjælden. Den produceres ikke længere i Danmark og selv uden for DBA, er det lang tid siden, jeg har set sådan en, forklarer Johannes Hartkopf-Mikkelsen.
Ellerten fik sit navn, fordi den kører på el. Den skal oplades engang i mellem, og så kan den køre 40 kilometer i timen. Dengang Ellerten blev introduceret, var det sjældent, at biler kørte på el, men også bilens noget særlige udseende tiltrak opmærksomhed.
- Det er en lille, trehjulet bil med en form for glaskåbe-overdækning, som man skal løfte op, når man skal ind og ud af bilen, fortæller forklarer Johannes Hartkopf-Mikkelsen og fortsætter:
- Fordi den hverken kan køre særlig langt eller særlig hurtigt, og fordi den er lille og petit i trafikken, er den helt sikkert mest for folk, der kører en del i byen. Eller for dem, som virkelig vil skille sig ud.
Motorjournalisten kan dog ikke helt forstå, at dem, der bliver sat til salg på DBA, bliver solgt så hurtigt. Han mener ikke, at bilen er blevet retro-cool… endnu. Johannes Hartkopf-Mikkelsen synes nemlig stadig, at bilen er en smule kikset.
Den holder i hvert fald ikke i Kolding, hvor jeg bor. Men måske publikummet i Kødbyen på Vesterbro er ved at være modent til en Ellert
Nu hvor du skal kigge langt efter en Ellert på brugtmarkedet, kan du i stedet forsøge at opdrive et alternativ til den trehjulede bil:
- Hvis man virkelig bare MÅ have et halvkikset, eldrevet køretøj med tre hjul, og man bare ikke kan vente på, at den næste Ellert bliver sat til salg, kan man jo overveje en trehjulet el scooter. Den er også nem at køre rundt i byen med.
Lindebjerg Lm550, 2020, Rød, Super fin LM 550, har næsten ikke kørt. Står rigtig flot. Sælges på vegne af min bror og står også ved ham i Husby på vestfyn. Scooteren har 2 små hak/ridser bagpå, elle
9.800,00 kr.Andet mærke ATTO SPORT, 2023, km, Sort, Mini el-scooter ATTO Sport er en solid, enkel mini 3 hjulet sammenklaplig el scooter, Som er god til indkøbs ture og udstillinger eller en tur i storcenteret. M
34.990,00 kr.Andet mærke Smart-EL 310, 2023, km, Rød, Er en kvik og manøvredygtig city elscooter. Meget let at kører når turen går til byen, i supermarkedet eller bare en tur ud i den frie natur. De store hjul og
20.490,00 kr.Andet mærke GO-EL 340, 2023, km, Rød og Grå, Er en 3 hjulet luksus el scooter, som er udstyret med markedets bedste motor på 950 W. Den skyder en topfart på 15 km/h. Samt fantastisk til at komme rundt
24.490,00 kr.Andet mærke ATTO, 2023, km, Hvid, Mini el-scooter ATTO er en solid, enkel mini 3 hjulet sammenklaplig el scooter, Som er god til indkøbs ture og udstillinger eller en tur i storcenteret. Med transport
28.990,00 kr.El-Scooter DukaDu s3 Rød, 2023, km, Rød, 3 hjulet el scooter DukaDu s3 S 3 er en luksus 3 hjulet el scooter med vindskærm i front, samt lukket boks med lås og 2 kopholder, ydermere med justerbart styr
33.490,00 kr.Klik her for at se de trehjulede elscootere, der netop nu er til salg på DBA.
Men kan du ikke stilles tilfreds med en el scooter – MÅ du bare have en Ellert - ja så anbefaler Johannes Hartkopf-Mikkelsen dig at gå efter en Ellert i gul
- Dengang Ellerten blev produceret, var der ikke samme fokus på sikkerhed, som der er i dag, så man må kigge langt efter airbags og ABS-bremser i sådan en. Så det bedste, man kan gøre, er at gå efter en farve, der tydelig kan ses - som for eksempel gul, siger motorjournalisten.
Det var tre af de biltyper, som der ikke findes særlig mange af på DBA. Her kan du se de mange biler, der rent faktisk er til salg på DBA.
Hvis du vil have flest mulige penge for din bil, når den engang skal videresælges, så læs vores guide til, hvordan du nemt vedligeholder bilen, så den er i ”topform”, når den engang skal have en ny ejer.
Er du lidt længere i processen – hvis du allerede nu er ved at få sat bilen til salg, så kan du i denne artikel hente tips og tricks til hvilke billeder af din bil, der får den firhjulede hurtigst solgt.
Du kan også klikke her, hvis du vil se de Toyota Hybrid-biler, som forhandlere netop nu har til salg på DBA.