En ny undersøgelse viser hvilke danskere, der sammenlagt køber og sælger mest brugt. Uden at afsløre førstepladsen kan vi fortælle, at sidstepladsen går til Fynboerne. De køber og sælger mindst brugt.
Hvis du sætter dine ting til salg på Fyn, har du en rigtig god chance for at få dem solgt. For fynboerne er dem, der køber mest brugt. Det har vi tidligere afsløret her på DBA Guide. Men det paradoksale er, at indbyggerne på Fyn samtidig er dem, der handler mindst med brugte ting sammenlignet med resten af danskerne. Og det skyldes, at det kun er 34 procent af fynboerne, som køber brugte ting.
Det viser DBAs undersøgelse, som vi kalder for ’Genbrugsindekset’. Her har vi undersøgt hvilke danskere, der sammenlagt sælger og køber mindst, og lægger vi de to tal sammen, er det tydeligt, at der er forskel på, hvor glade vi i Danmark er for at handle med brugte sager.
Undersøgelsen viser blandt andet, at Vestjyderne er dem – næst efter Fynboerne – hvor færrest har købt eller solgt en brugt vare inden for de seneste 12 måneder.
Hvilke danskere, der er flittigst til at købe og sælge brugt, kan du få svaret på herunder:
Jakke, str. 38, Rock and blue , Sort, God men brugt
500,00 kr.Frakke, str. 36, Buch , Rosa lyserød, Næsten som ny
500,00 kr.Jakke, str. 40, Vero Moda , Ubrugt, Jakke, str. L Afhentning i Øster Tørslev eller Ryomgård - kan også sendes på købers regning.
125,00 kr.Cowboyjakke, str. 38, Vask, Lækker kortærmet cowboyjakke i den flotteste farve og blød i materialet. Str 38 Kan afhentes 2450 Kbh sv eller sendes med dao.
350,00 kr.Frakke, str. 42, Two Danes, Mørkeblå, Næsten som ny, TWO DANES frakke med hætte. Mørkeblå forår / efterår frakke med 2 dybe lommer samt en' inderlomme. Stropper til at spænde i livet og spændesnøre
700,00 kr.Cottoncoat, str. 32, Richfield , Lyseblå, 57% acetat, 43% nylon, God men brugt, Lyseblå cottoncoat med lyseblåt for, lukkes med knapper, 2 lommer, med bælte, med skulderpuder. Længde: 80 cm. Bryst
75,00 kr.Lige nu kan du for eksempel finde hele 1.962 læderjakker til kvinder på DBA og hele 33.622 kjoler. Eksempelvis er der 4.773 kjoler til salg på DBA for 50 kroner eller derunder.
Den landsdel, hvor flest har både købt eller solgt en brugt vare inden for de seneste 12 måneder er Sønderjylland. Her kan hele 69 procent af indbyggerne svare 'ja' til dette spørgsmål. Dette er 10 procent mere end på Fyn, hvor kun 59 procent kan nikke ja til det tilsvarende spørgsmål.
Sønderjyderne er altså glade for at genbruge, og hvis du lige nu bor i Sønderjylland og tænker, at du da skal udnytte den information og få solgt nogle af dine gamle ting til folk i omegnen, så begynd med at sæt dit tøj og dit boligtilbehør til salg. Det er nemlig tøj, som sønderjyderne køber mest af på brugtmarkedet, mens ting som tæpper, vasker og bestik indtager en andenplads.
Bøger, børnetøj og børnesko er også et hit blandt sønderjyderne.
DBA Genbrugsindeks 2018 blev lanceret d. 29. september 2018. For tredje år i træk har DBA kortlagt den danske genbrugsøkonomi ved at gennemføre en repræsentativ befolkningsundersøgelse via Epinions Danmarkspanel blandt mere end 2.000 respondenter i alderen 18-75 år, en onlineundersøgelse blandt 2.844 af DBA’s egne brugere, og ved at analysere brugeradfærden på DBA. Læs hele Genbrugsindekset her.
Gulvtæppe, ægte tæppe, Uld/silke på bomuld, b: 250 l: 300, Ægte håndknytte iranske tabriz mahi tæppe. Rigtigt flot tæppe i høje kviltet .
5.750,00 kr.Løber, ægte tæppe, Uld på bomuld, b: 80 l: 600, Ægte håndknytte indo-bidjar løber tæpper. Ubrugt .
2.300,00 kr.Gulvtæppe, ægte tæppe, Uld /silke på bomuld, b: 200 l: 300, Ægte håndknytte iranske tabriz mahi tæppe. Rigtigt flot tæppe i høje kviltet . Flot designe og tæt knytte. Held ny ubgugt.
4.550,00 kr.Gulvtæppe, ægte tæppe, uld på uld, b: 160 l: 240, ægte håndlavet persisk tæppe i god stand. være venlige kig på mine andre annoncere-tæpper
2.000,00 kr.Gulvtæppe, ægte tæppe, uld på bomuld-5, b: 140 l: 220, ægte håndlavet persisk tæppe i perfekt stand. vil du være venlige kig på mine andre tæpper
2.500,00 kr.Gulvtæppe, ægte tæppe, Silke på Silke , b: 92 l: 150, Anatolsk Silke tæppe Silke på silke Utrolig flot God og fast kvalitet Tætknyttet Nyvasket Se også mine andre tæpper, har flere i mit showroom
5.500,00 kr.På DBA er der et stort udvalg af gulvtæpper, og 746 af dem er ægte tæpper.
Er du mere nysgerrig på vore genbrugsvaner, så kan du for eksempel læse med her, hvor vi løfter sløret for, hvor mange danskere der ville have noget imod at modtage en brugt gave.
Du kan også straks gå i gang med at rydde ud i alle de ting, du ikke bruger. For hvis du sætter dem til salg, ville du kunne indkassere mere end 8.000 kroner. Det viser en ny undersøgelse, hvor danskerne har vurderet, hvad deres ting, som ikke bliver brugt, ville kunne sælges for.
I videoen herunder kan du se, hvordan danskerne har det med at forære en brugt gave, men også om de selv har givet en gave, som var genbrug. Du kan læse mere om undersøgelsen, her.