Samler: Channe kan ikke få nok julepynt
Livsstil

Samler: Channe kan ikke få nok julepynt

Julie Schoen
Julie Schoen

Gider du beskæftige dig med julepynt om sommeren? Og hvem pynter op selv ude på badeværelset? Disse ting gør Channe. Hun elsker nemlig julepynt, og det er heller ikke nogen dårlig forretning, for meget af det er steget i værdi med tiden.

Når du om lidt skal til at pakke julepynten ned igen, er der sikkert noget af pynten, som du tænker, I ikke behøver at have fremme igen næste år.

Men tøv lige en kende: For inden du blot smider det ud eller fragter det ned på genbrugsstationen, bør du læse med her. Vi har nemlig allieret os med en vaskeægte julenisse. Eller noget, der minder om. 27-årige Channe er vild med julepynt, og hun ejer rigtig meget.

I denne artikel fortæller hun blandt andet, hvilket julepynt der især er populært på DBA i disse år. Hvis dit gamle julepynt er på den liste, bør du sætte det til salg frem for at smide det ud.

Channe bor i Arden i Nordjylland, og her juler hun mere end bare 2 måneder om året. Det bedste af det hele er, at meget af hendes pynt er købt brugt, og det er ikke kun godt for Channe Frederiksens grønne samvittighed. Det er også godt for pengepungen: meget af det er købt med rabat – og endnu bedre: Nogle af hendes fund er i dag steget voldsomt i værdi.

I denne artikel får du svar på, hvilket af hendes julepynt Channe i dag kan sælge for langt mere, end hvad hun gav for det. ... hvis hun altså var interesseret i at sælge det.

Her kan du se Channes stue. En stue, man ikke er i tvivl om, er i julehumør
Her kan du se Channes stue. En stue, man ikke er i tvivl om, er i julehumør

Hvor meget fylder dit julepynt?

Det fylder næsten hele vores skur. Her opbevarer jeg det, når vi ikke har det pakket ud og hængt op. Nogle ting er flere meter høje, så det kan være svært at pakke ned. Det kan ikke alt sammen være i kasser.
 

Hvor meget af dit julepynt er købt brugt?

Størstedelen er købt brugt. Cirka 70 procent. 
  

Hvorfor køber du noget af dit julepynt brugt frem for nyt?
  

Fordi det er langt billigere. Så jeg gør det ofte. Det helt store julepynt, som har hængt som udsmykning i butikkerne, kan jeg kun finde brugt, da jeg ikke har et firma, og den vej igennem kan få fat i det. For eksempel har jeg købt to høje julemænd, som har været butiks-julepynt. Dem har jeg skaffet via DBA, og kun sådan kunne jeg få fingre i det.

Jeg har også gennem DBA købt stjerner, der har prydet gågaden i Århus.

Disse ting slår jeg til, når firmaer sælger ud på DBA.

Julemænd på DBA:

  1. Gammel julemand m træsko, 43 cm høj. Pæn stand, syning gået lidt ved hals kan repareres.

Sender ger

    Gammel julemand m træsko, 43 cm høj. Pæn stand, syning gået lidt ved hals kan repareres. Sender gerne køber betaler fragt.

    200,00 kr.04-06-2023
  2. Julemand og pingvin, Stor julemand på 80 cm og pingvin på 100 cm 


                 ## SÅDAN HANDLE

    Julemand og pingvin, Stor julemand på 80 cm og pingvin på 100 cm ## SÅDAN HANDLER JEG ## Varen går til først betalende. Bytter - Refunderer

    475,00 kr.04-06-2023
  3. Juleting, Læs gerne annoncen inden henvendelse

Kun kontant 

Mange blandede juleting.  Nissehue med

    Juleting, Læs gerne annoncen inden henvendelse Kun kontant Mange blandede juleting. Nissehue med lys i (til batterier), julemand med lanterne, julemandsskåle, lanterner, julenisser, 1 stk gammeld

    950,00 kr.04-06-2023
  4. Oldgammel Julemand ophæng med spiral, Oldgammel Julemand ophæng med spiral
Ca 10 cm høj 
Skøn patina

    Oldgammel Julemand ophæng med spiral, Oldgammel Julemand ophæng med spiral Ca 10 cm høj Skøn patina smuk til at hænge i vinduet eller i loft eller eventuelt på juletræ eller gren Gammel julepynt j

    120,00 kr.01-06-2023
  5. julemand, Nissemand med nummer 7209 ældre model 
pæn står som ny den måler i højden 15 cm og æsken e

    julemand, Nissemand med nummer 7209 ældre model pæn står som ny den måler i højden 15 cm og æsken er med

    60,00 kr.01-06-2023
  6. Klarborg, Rædselfuld Håndlavet julemand fra Klarborg - helt ny. 

Kan Ikk’ Fordrage Den klamme lér-s

    Klarborg, Rædselfuld Håndlavet julemand fra Klarborg - helt ny. Kan Ikk’ Fordrage Den klamme lér-satan. Den Er Absolut Kvalmende - fløde lertøj. Værste hadegave ever Har original emballage Jeg

    300,00 kr.01-06-2023

Der er mere end 1.000 julemænd til salg på DBA, og 572 af dem koster 50 kroner eller derunder.
  

Hvad siger din mand og dine børn til, at I har så meget julepynt?

Min mand syntes, det er hyggeligt, og mine børn elsker det. Især den store af drengene, som rigtig gerne vil have venner med hjem, så han kan vise dem, hvordan vi bor med julepynten.
  

Hvad siger din mand og dine børn til, at julepynten fylder så meget i 10 måneder om året, hvor det jo ikke skal bruges?

Mit julepynt bliver brugt mere end 2 måneder om året. Det er en helårlig proces, da ungerne og jeg tit går ud i juleskuret om sommeren for at lave projekter.
  

Sælger du også dit julepynt?

Ja. Hvis der er nogen, der vil give en god pris, eller jeg bare syntes, der er noget andet, jeg hellere vil have.

(Du kan tjekke Channes annoncer på DBA ud, via linket, her)

LÆS OGSÅ: LISTE: Dette gamle julepynt er steget i værdi

Her kan du se en af Channes havenisser
Her kan du se en af Channes havenisser

Hvad er dit yndlings stykke julepynt?

Jeg er rigtig glad for min amerikanske, håndmalet nisse, som der kun findes én af i verden. Den er købt for 400 kroner på DBA. 
  

Hvilket stykke julepynt får mest opmærksomhed fra besøgende?

Det må nok være vores kæmpe slik, som hænger i vores køkkenloft. Vores meget store julelandsby får også meget opmærksomhed. 
  

Hvad er dit dyreste julepynt?

Det er nok mine 2 meget høje nøddeknækker-figurer. Bare den ene af figurerne kostede normalt 4.000 kroner, dengang jeg ville købe ham, men jeg gav kun 1.200 kroner, fordi jeg købte ham brugt. I dag koster sådan en figur omkring 10.000 kroner, hvis du skal købe ham fra ny.

Nøddeknækker-figurer på DBA:

  1. Nøddeknækker, klassisk nøddeknækker i bøgetræ designet af Flemming Digsmed for Nissen Langaa og sene

    Nøddeknækker, klassisk nøddeknækker i bøgetræ designet af Flemming Digsmed for Nissen Langaa og senere Bodum. Der er logo fra post- og telegrafvæsenet på den ene side. Pris kr 75

    75,00 kr.04-06-2023
  2. Super Smart Nøddeknækker m/Skål, Super Smart Nøddeknækker m/Skål - ( Brugt, Som Ny )

18 x 18 cm.

A

    Super Smart Nøddeknækker m/Skål, Super Smart Nøddeknækker m/Skål - ( Brugt, Som Ny ) 18 x 18 cm. ALDRIG Brugt, men ingen kasse. Sender gerne, mod betaling af porto.

    95,00 kr.02-06-2023
  3. Nøddeknækker, Hej har denne nøddeknækker i jern

    Nøddeknækker, Hej har denne nøddeknækker i jern

    125,00 kr.31-05-2023
  4. Retro nøddeknækker / DANA Plast, Fin retro nøddeknækker af hvid plast. Stemplet DANA Plast. Kr 68,-

    Retro nøddeknækker / DANA Plast, Fin retro nøddeknækker af hvid plast. Stemplet DANA Plast. Kr 68,-

    68,00 kr.29-05-2023
  5. Nøddeknækker Garder, Nøddeknækker som garder med " hul i maven";. 

Sælges for kr 375. x forsendelse

    Nøddeknækker Garder, Nøddeknækker som garder med " hul i maven";. Sælges for kr 375. x forsendelse Pris kr 275 pr 31/ 5

    275,00 kr.28-05-2023
  6. Nøddeknækker, Nøddeknækker i træ.

To nøddeknækkere sælges, de er i perfekt stand. 

Den store måler

    Nøddeknækker, Nøddeknækker i træ. To nøddeknækkere sælges, de er i perfekt stand. Den store måler H. 35,5 cm. 20 kr. for den. Den lille måler H. 25 cm. 15 kr.for den. Eller begge for 30 kr. Fra i

    15,00 kr.27-05-2023

I skrivende stund er der 146 annoncer i DBAs jule- & nytårs-kategori, der indeholder en eller flere nøddeknækker-figurer.
  

Hvad er det julepynt hos dig, der er steget mest i værdi, siden du købte det?

Min nøddeknækkerfigur, som beskrevet ovenfor. Men jeg har netop solgt nogle vintage julelys, som jeg er endt med at tjene gode penge på. Min mand synes, de var grimme, og derfor satte jeg dem til salg. De skulle da funkle og glæde andre, nu hvor de ikke rigtig kom til deres ret hos os.

Jeg fik dem solgt for 400-500 kroner stykket, men selv havde jeg kun givet 50 kroner per styk for dem.
  

Har du andet julepynt, der er steget i værdi med årerne?

Jeg ejer en amerikansk julemand, som i dag kan sælges for 800 kroner, hvis det var. Jeg har selv erhvervet ham for 400 kroner.

Engang fandt jeg på en genbrugsstation en kasse med gammel julepynt, som jeg i dag ved er omkring 2.000 kroner værd.

Hvad er godt at vide, når man skal købe gammelt julepynt?

Du skal huske at spørge ind til - eller ud fra billederne tjekke – standen. Og vær opmærksom på, om alderen beskrevet i annoncen er korrekt. Nogle nyproducerede varer kan se gamle ud.

LÆS OGSÅ: Channe er en supersælger: Her kan du læse om hendes bedste salg på DBA

Her kan du se Channes nisselandskab. Det er noget af det, der får mest opmærksomhed fra gæster, fortæller Channe
Her kan du se Channes nisselandskab. Det er noget af det, der får mest opmærksomhed fra gæster, fortæller Channe
Der er pyntet op overalt i Channes hjem. Her kan du se Channes badeværelse, som også er kommet i julestemning
Der er pyntet op overalt i Channes hjem. Her kan du se Channes badeværelse, som også er kommet i julestemning

Er der noget julepynt på DBA, du oplever, folk er mere vilde efter end andet?

- Vintage julekugler, eller julekugler, der er lavet i glas og forestiller en julemand, fra 1950 og 1960’erne. De er ofte produceret i Polen eller i Rusland.

- Store vintage julemandslys i plastik til haven.

- Oversize julepynt, som typisk er tidligere butiksjulepynt.

- Mekaniske nisser. Jeg har selv én til salg og får mange henvendelser på den. (Tjek Channes DBA-annoncer ud, her)

- Udgåede Trip trap-nisser.

- Amerikansk pynt, der ikke kan fås i Danmark, men kun fra staterne. 

Hvad er det næste julepynt, du drømmer om at købe?

Jeg vil rigtig gerne have en kæmpe julemand i fiberglas til udenfor. Ham er jeg ved at spare op til. 

Amerikansk julepynt på DBA:

  1. Gnomes, Nisser, Rien Poortvliet, "Thomas & Birds" # 291056  Anden sortering  1/2 pris !!

Én af de m

    Gnomes, Nisser, Rien Poortvliet, "Thomas & Birds" # 291056 Anden sortering 1/2 pris !! Én af de mest eftertragtede Gnomes-figurer. "Thomas med 2 fugle" "Ethvert gnom-samfund har udpeget en vildtop

    600,00 kr.11-05-2023
  2. Gnomes, Nisser, Rien Poortvliet, # 339539 Cornelius

"Midt i et billedskære-arbejde og opstrengning

    Gnomes, Nisser, Rien Poortvliet, # 339539 Cornelius "Midt i et billedskære-arbejde og opstrengning af vævestolen til sin kone, holder håndværksmesteren Cornelius en lille pause og lader sig drive afs

    600,00 kr.07-05-2023
  3. Tupperware - Låg til Trylleform, Vintage nyt 1 stk Ekstra låg elr bund m. juletræ aftryk - julegran

    Tupperware - Låg til Trylleform, Vintage nyt 1 stk Ekstra låg elr bund m. juletræ aftryk - julegran - nåletræ - grantræ til form. Mål: Ø9.5 Tupperware - Trylleform - Randform. Står du og mangler et ju

    50,00 kr.11-04-2023
  4. gnomes, nisser, Tom Clark, “ McNally and Tubby the turtle ”  ( McNally og pildskaden Tubby ;-)
Sød f

    gnomes, nisser, Tom Clark, “ McNally and Tubby the turtle ” ( McNally og pildskaden Tubby ;-) Sød figur med mange detaljer ”McNally og pildskaden Tubby prøver at finde vej gennem den tætte skov.

    600,00 kr.23-03-2023
  5. Mundblæste glaskugler, 3 smukke mundblæste glaskugler hjembragt fra USA. Måler fra 7-13 cm. 

Sender

    Mundblæste glaskugler, 3 smukke mundblæste glaskugler hjembragt fra USA. Måler fra 7-13 cm. Sender gerne på købers regning. Pakkes godt ind.

    150,00 kr.20-02-2023
  6. Dørkrans, HELT NY kæmpe julekrans/grankrans fra topkvalitetsmærket Christmas Xelence. Utrolig smuk g

    Dørkrans, HELT NY kæmpe julekrans/grankrans fra topkvalitetsmærket Christmas Xelence. Utrolig smuk grankrans med kugler og lyskæde. Kan anvendes både indendørs og udendørs. Helt ny og ubrugt, da den d

    950,00 kr.11-02-2023

Klik her for at se det julepynt, du lige nu kan købe på DBA, som stammer fra USA.

Vi har tidligere skrevet artikler om Channe, fordi hun ikke kun er en genbrugsjulepynts-nyder, hun elsker også genbrug i almindelighed. I denne artikel inviterer hun dig indenfor i sit genbrugshjem.

Du kan blive klogere på, hvad og hvordan Channe sælger på DBA. Du kan også se mere til Channe på hendes Facebook-profil.

Er du tosset med julepynt, men mangler du penge til at købe dig til det? I denne artikel får du et rigtig godt bud på, hvordan du kun ved brug af én bog, kan skabe dig noget rigtig fint og kreativt julepynt.

Julepynt har de fleste danskere derhjemme, men hvis du mangler, og derfor skal ud og købe noget nyt på brugtmarkedet, bør du læse denne artikel først. Her guider Katinka dig nemlig til, hvad du skal vide, kigge efter og være opmærksom på, når du køber brugt julepynt.

Kan du undvære en gammel bøjle fra skabet? Hvis ja, er du godt på vej til at have en rigtig fin julekrans. Se selv, hvordan Anne og Todd laver en julekrans ud af blandt andet en gammel, klassisk stålbøjle i videoen herunder:


Du kan læse mere om, hvordan de bar sig ad, trin for trin, her.

Relaterede artikler