''Lego', 'iPhone' og 'sofa' er de ord, der indtastes ofte i DBAs søgefelt i december, men kigger man på, hvilke søgeord der normalvis er upopulære på DBA, men i december får deres '15 minutes of fame', er det blandt andet 'kælk', ’fyrværkeri’ og ’skibukser’.
”Nu’ det jul igen, og nu’ det jul igen, og julen varer li’ til påske. Nej det’ ikke sandt, nej det’ ikke sandt, for ind imellem kommer fasten.”
December står for døren, og det ses tydeligt, når vi på DBA – traditionen tro – dykker ned i de mest populære søgeord samt de mest trendende søgeord i december.
Mens ord som ’juledug’ og ’julepynt’ fra mærkerne Georg Jensen, Medusa og Klarborg trendede i november, er det i december søgeord som kælk, juletræsfod og skøjter, der trender ekstra meget i denne julemåned versus de øvrige måneder på året.
Hvis vi kigger på de mest populære søgeord i december, minder de meget om de populære søgeord i de øvrige måneder. Her ligger sofa, ’iPhone’, ’Lego’, ’spisebord’ og ’lænestol’ i top fem over de mest populære søgeord.
Denne artikel er en del af et fast koncept, hvor vi hver måned viser dig listerne for, hvad der blev søgt mest på og trendede mest i den måned sidste år, vi om lidt bevæger os ind i samt i månederne op til. Artikelkonceptet kan du bruge til at lade dig inspirere til, hvad du måske selv står og mangler, men du kan også som sælger kigge ind i, hvad folk er ekstra ivrige for at finde på DBA i den pågældende måned.
Som sælger kan du benytte listerne til at få sorteret i, hvilke af alle dine ting, du ikke længere bruger, som er mest aktuelt at få sat til salg nu, hvis du altså ikke orker at sætte hele molevitten til salg på én gang.
Det er bare med at komme i gang med at oprette annoncer på DBA eller i DBA-appen. Der er kun flere og flere danskere, der køber brugt, viser tal fra DBAs store undersøgelse, Genbrugsindekset 2022.
Du kan finde de tidligere artikler i konceptet her:
- Maj 2022
LÆS OGSÅ: Laura og August har fyldt deres hjem op med genbrugsmøbler
Denne liste indeholder top 25-søgeordene fra november 2021. Listen kan hjælpe dig med at forudsige, hvilke varer der formegentlig igen vil blive søgt mest efter på genbrugsportalen her et år senere.
Sofa, 3 pers., Grøn, retro sofa fra 50’erne. Den er velholdt, behagelig at sidde i og har et stilfuldt udtryk. Der har været et lille hul i stoffet, som er syet pænt. Længde: 2 meter Højde: 78 cm Sæd
3.200,00 kr.Sofa, 3 pers., 3 personer sofa i flot limegrøn farve. Hynderne har brugsspor, som fremgår af billederne, men stoffet kan tages af og vaskes. Mål: længde: 230 cm, dybde 88 cm, højde inkl. puder ca 73
300,00 kr.Sofa, stof, 2 pers., Design sofa med høj ryg
1.500,00 kr.Sofa, stof, Grå 3-personers sofa, 1 lænestol samt 2 skamler sælges. Står som nyt. Ingen pletter ellers brugsspor.
2.200,00 kr.Sofa, læder, Ukendt, Chesterfield sofa i brunt læder. Meget patina, men solid og uden skader i læderet.
1.500,00 kr.Sofa, læder, 2 pers. , My Home, 2 Pers sofa af okselæder. Købt i My Home februar 2022.
3.400,00 kr.14.177. Så mange annoncer med søgeordet ’sofa’ er der lige nu på DBA.
LÆS OGSÅ: Så mange penge køber vi brugt for om året – Mette-Marie springer skalaen
Denne liste viser, hvilke søgeord på DBA, der blev søgt ekstra meget efter i november 2021 versus de andre måneder. Du kan derfor også bruge denne liste til at få en fornemmelse af, hvad folk er interesseret i på DBA i december:
Glaskugler julepynt julekugler, Gamle glaskugler i æske VAREN ER STADIG TIL SALG SE MINE ANDRE ANN MED JUL
125,00 kr.Dækservietter, Mads Stage populære dækservietter m de hyggelige nisser. Nisse og pindsvin. nisse og hare. nisse og kat Nisse m øl i træ Jeg har flere end vist her, spørg gerne Disse har guldkant, har
25,00 kr.Julepynt julekugler glaskugler, Gamle julekugler i æske. Hele æsken 125kr VAREN ER STADIG TIL SALG SE OGSÅ MINE ANDRE ANN MED JUL
125,00 kr.Julepynt, pynt, vægpynt, lopper, genbrug, vintage, Retro jule klokkestreng i pæn stand og fra ikke ryger hjem sælges.
50,00 kr.Julepynt glaskugler julekugler julepynt, Gammel gamle julekugler i gamle æsker. Sølvkugler med sne og mønster. Sølvkugler i æske 175 Røde med mønstre i æske 150 VAREN ER STADIG TIL SALG SE MINE ANDR
150,00 kr.Juletræ af metal., Metal juletræ med en højde på 45 cm og en bredde på 39 cm. 30 øskner, hvori du kan hænge julepynt.
75,00 kr.Hvorfor købe julepynt fra ny, når du kan købe det brugt og på den måde være god ved miljøet og spare en del penge? På DBA er der mere end 4.700 annoncer, der indeholder søgeordet ’julepynt’.
LÆS OGSÅ: Danskerne slår rekord: Så mange penge har vi tjent på brugte sager
Med ’trendende ord’ mener vi, som beskrevet ovenover i den forrige liste, populære søgeord på DBA, der blev brugt ekstra flittigt i november kontra de resterende måneder på året.
Når man dykker ned i listen for den kommende måned, er det tydeligt, at julehyggen har ramt det danske hjem, og at vi også ser mod nytårsaften.
Kælk, Dantoy, Bobslæde. Pæn og velholdt. Fra røgfrit og dyrefrit hjem. Skal afhentes på adressen
75,00 kr.Kælk, Slæde - Trækælk Kan benyttes til leg eller/og havedekoration Med masse af patina - men også fuldt funktionsdygtig) Kan afhentes i Kastrup eller Holbæk.
150,00 kr.Kælk, Dados, Vintage kælk fyldt med patina. Ville kunne bruges til julefoto eller sne. Alternativt bruges til bænk, hattehylde eller udstilling. Mærket Dados fra Tysklands og er lakeret.
350,00 kr.Kælk, Kathrein, str. 60x20, Børnekælk i verdensklasse Længde: ca 60 cm Højde: ca 20 cm Sæde: 36 x 24 cm Vægt: ca 2,8 kg
600,00 kr.Kælk, Børnekælk med jernmeder sælges. Har aldrig været brugt. Kan evt. bruges som butiksdekoration. Sælges afhentet i Holbæk.
400,00 kr.Kælk, Stiga, str. Baby, Sælger denne pålidelige blå babykælk, der har været en uundværlig følgesvend for mine drenge fra de var helt små og helt op til 5 år. Selvom den har set utallige ture, er den s
50,00 kr.Der er mere end 200 annoncer, der indeholder søgeordet kælk.
LÆS OGSÅ: Unge slår genbrugsrekorder på stribe
Her serverer vi dig listen over, hvilke søgeord der var trendende i januar 2022, da det giver en indikation af, hvilke ting der også vil være populære i december og januar i 2023. Disse ting giver derfor god mening at sætte til salg inden længe, så du er på forkant med, hvad folk leder efter i januar.
Tagboks, Thule Pacific 200 M limited, Kun brugt 3 gange. Sælges da den ikke passer til vores nye bil. Alt udstyr inkl. Fejler intet, står så godt som ny, derfor er prisen ikke til forhandling. Kvitte
3.500,00 kr.Tagboks, Renault, Fin original tagboks til Renault kadjar
2.000,00 kr.Tagboks, Thule, Tagboks, Thule 200 Pacific. Udv. mål: 175x82x45 cm. Indv. mål: 169x76 cm. Indhold: 440 liter. Brugt men fungerer fint, har siddet på vores touran, tagbøjler kan købes separat for 800,-
1.000,00 kr.Tagboks, Thule, Jeg sælger hermed vores Thule Touring 780 black GL tagboks. Tagboksen er købt igennem FDM d. 14-01-17. Vi har brugt den 2 gange, og derfor er den som ny. Den har stået i et lukket skur
2.200,00 kr.Tagboks, Thule, Tagboks Thule Pacific M 200 Volumen 410 L Mål: 175x82x45 cm Vægt 14 kg. Lastkapacitet 50 kg.
900,00 kr.Tagboks, Flot og velholdt aflåselig tag-/skiboks - ca 500l. Længde 150cm Bredde 95cm Højde 35cm (midt) Rem og beslag til fastgørelse af boks og indhold medfølger.
500,00 kr.I skrivende stund er der mere end 350 annoncer at vælge imellem, hvis du er på jagt efter en tagboks.
I december har DBA-køberne primært fokus på jul og nytår. I januar er det derimod tydeligt, at folk er på jagt efter billigt udstyr til deres skiferie. Læs her, hvor meget du sparer ved at købe dit skiudstyr brugt.
Når du rydder ud i dine ting, vil vi håbe, du husker, at selvom dine sager ikke længere er noget værd for dig, kan de snildt have værdi for andre. Det kan også være, at dine aflagte ting kan blive forvandlet og få en helt ny funktion. Eksempelvis kan en gammel dør blive til et fedt bord. Det kan du læse mere om her.
I videoen herunder kan du se, hvordan du forvandler en dør til et charmerende bord: