Hun købte dem selv brugte, og i dag ville hun kunne sælge dem for det dobbelte. Men Anna sælger ikke sådan bare uden videre sine ting videre. De spisebordsstole, som hun i dag ville kunne få ganske gode penge for, lader hun ikke gå videre til en ny ejer. Hun og familien er nemlig gået hen og blevet meget glade for dem.
Anna Backe er en flittig genbrugshandler. Hun både køber og sælger brugt. I en tidligere artikel her på DBA Guide fortalte 36-årige Anna, at hun har købt så mange brugte ting, at hun vurderer, at 70 procent af tingene i boligen er købt brugte.
Men også når det kommer til at sælge tingene videre, er Anna fra Frederiksberg i København flittig. I denne artikel fortæller hun dig kort om sine DBA-salg, og du kan blandt andet læse, hvilket Ikea-skab du burde have købt, hvis du i dag ville kunne tage hele 7.000 kroner for det på DBA. Et skab, der er udgået fra Ikea, og som har vist sig at være så moderne, at folk tager overpris for det på brugtmarkedet.
En gang om måneden cirka.
100 ting.
Jeg bruger pengene til at købe nyt genbrug for, så det har jeg ikke tal på.
DBA og Facebook Marketplace.
Spisebordsstol, Kjærnulf tilskrevet: Stole i egetræ fra 70’erne. Skal afhentes i Løgstør. Prisen er 1200,- samlet Ved interesse skriv sms til 20714051 Tags Eg Egetræ Oak Syret Stol Stole Chair
1.200,00 kr.Spisebordsstol, Designerstole, dk3, Sæt af 4 styk dk3 / Poul Cadovius PIA Chair FØR kr. 26.608,- SPAR 40 % Tilbud på 4 styk Pia stole fra dk3 Meget attraktivt sæt. Dansk kvalitet fra dk3 Specifi
15.965,00 kr.Spisebord, Elmetræ, Ukendt dansk design, b: 88 l: 120, Flot spisebord med udtræk i fineret elmetræ! Klassisk design af spiseborde man ofte ser rundt omkring, men når det kommer til træsorten elm bliv
1.800,00 kr.Spisebordsstol, Læder og sælskind, Dråben, Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Dråben , Stol, Arne Jacobsen! Grønlandsk sælskind /sort soft læder, som dråben er polstret af, af Møbelpolstren.dk Stolen kos
12.500,00 kr.Spisebordsstol, Palisander, Ukendt dansk designer, Item Number: 11683 DESIGNER: Unknown Danish designer FABRIKANT: Unknown Danish producer MATERIALER: Rosewood and leather CONDITION: Good vintage cond
12.500,00 kr.Spisebordsstol, Palisander og bejset teak/bøg, Dansk møbelproducent, Savbukke stole med palisander håndtag. Skai på sæde og ryg.Stel af enten teak eller bejset bøg. Dansk møbelproducent. 6 stk haves.
950,00 kr.6.377 spisebordsstole er lige nu til salg på DBA, og 2.210 af dem koster 300 kroner eller derunder.
Fordi de ikke længere tjener en funktion eller passer ind. Eller fordi jeg hellere vil ha’ noget andet.
Jeg troede egentlig, vi ville sælge vores spisebordsstole, fordi de ikke er så børnevenlige, men vi er begyndt at holde af dem. Selvom de på et tidspunkt var til salg, og vi næsten kunne få dobbelt så meget for dem, som vi selv gav, da vi selv købte dem brugte. Men sådan kan møbler jo også vokse på én.
Jeg kan se, at folk tager uhørt mange penge for Ikeas udgåede 'Stockholm'-skab, og det er jo sindssygt. Både at sælge noget så dyrt, men også at folk vil give 7.000 kroner for et Ikea-skab.
LÆS OGSÅ: Ikea-skabet alle vil have, men Ikea ikke sælger. Sådan får du det
Du kan læse om flere sjove salgsoplevelser i artiklen om DBA-sælgeren Danica. 34-årige Danica er nemlig en smule for god til at sælge. Hun har nemlig solgt noget, hun siden har fortrudt. Hvad det var, kan du læse i artiklen.
Vil du have gode råd til at sælge, og hvad du kan få for tingene? Tryk ’play’ i videoen herunder, hvor vi er taget hjem til Sara, der er ’broke’, og som mangler lidt frisk energi og fornyede øjne til at se værdien i sine ting.
Du kan købe Saras ting ved at finde linket til hendes DBA-profil i artiklen, her.