DIY: Giv den gamle lædersofa en opfrisker
DIYBolig

DIY: Giv den gamle lædersofa en opfrisker

Lene Nissen
Lene Nissen

Er skindet på din gamle læderstol blevet lidt slidt i farven, skal du ikke fortvivle. Det er nemlig nemt at friske det gamle skind op. Det får du en guide til her. En guide, du også kan bruge, hvis du har fundet en gammel skindlænestol på DBA, som også kunne trænge til en kærlig hånd.

Du kan sparer mange penge ved at købe brugt, og specielt hvis du køber de gode materialer, som for eksempel skind. Så har du fået øjnene op for skindmøblernes mange fordele, så check DBA, inden du køber en ny skindsofa.

Hvis du har små børn, er skindsofaen en fantastisk opfindelse. De kan spilde, uden du behøver bekymre dig, da det let kan tørres af, hvis skindet er godt mættet. Derfor skal du huske engang imellem at give dine skindmøbler en gang læderfedt. Det suger hurtigt ind i læderet og kan hurtigt pudses efter, så du ikke får fedt på tøjet, når du sidder i møblerne. På den måde holder du også skindet smidigt i mange år.

Mange vil også mene, at skind får mere liv, når det bliver brugt og får noget patina. Det gælder specielt for den cognac-farvede kernelæder, der bliver mørkere, når det får sollys. Jo mere fedt, der kommer på, jo mørkere bliver det også. Det gælder altså også for fedtfingre…de kan også ses på skind, så man skal sørge for at mætte skindet så godt, at det ikke tager imod.

Lige nu er der mere end 2.000 lædersofaer til salg på DBA:

  1. Sofa, læder, ILVA, Skøn cognac farvet lædersofa med stål og egetræs ben. Som ny, dog med lette håndt

    Sofa, læder, ILVA, Skøn cognac farvet lædersofa med stål og egetræs ben. Som ny, dog med lette håndterings brugsspor. Nypris 22.999 kroner.

    11.500,00 kr.20-03-2023
  2. Sovesofa, læder, Rød lædersofa i super kvalitet og virkelig god stand. Måler 190 x 95 som sofa og 19

    Sovesofa, læder, Rød lædersofa i super kvalitet og virkelig god stand. Måler 190 x 95 som sofa og 190 x 195 som sovesofa. Sofaen har ikke været brugt så meget, og både selve sofaen, sengedelen og læde

    5.600,00 kr.20-03-2023
  3. Sofa, læder, 3 pers. , DC 8900 3 PERS SOFA, Ilva, Jeg er desværre nødsaget til at sælge min elskede

    Sofa, læder, 3 pers. , DC 8900 3 PERS SOFA, Ilva, Jeg er desværre nødsaget til at sælge min elskede sofa, da vi har brug for en større. Virkelig flot og velholdt lædersofa. Købt fra ny og er kun bru

    13.000,00 kr.20-03-2023
  4. Sofa, læder, 3 pers. , Eilersen, Lækker lys yderst velholdt Eilersen lædersofa af højeste kvalitet s

    Sofa, læder, 3 pers. , Eilersen, Lækker lys yderst velholdt Eilersen lædersofa af højeste kvalitet sælges grundet flytning. Sofaen måler 210 cm i længden, 95 cm i dybden og 73 cm i højden.

    14.500,00 kr.20-03-2023
  5. Lædersofa

    Lædersofa

    Sofa, læder, 2 pers., KAN LEVERES , Fin retro lædersofa med palisander ben. Sofaen er købt i Illums Bolighus i 60 érne. Sofaens mål er H 70 L 125 D 70 siddehøjde 39. Lænestolen sælges separat. Henvend

    5.400,00 kr.06-08-2021
  6. Røde lædersofa’er - 2 stk

    Røde lædersofa’er - 2 stk

    Sofagruppe, læder, 2 pers., Lædersofa 2 stk røde - Ref 2226051, Står på lager 5550 Langeskov - midt i Danmark, Populær klassisk design, Sofa’erne er identiske, Længde 181 cm, Dybde 89 cm, Højde 67

    4.800,00 kr.26-05-2022
En ældre sofa fra 60’erne har fået nyt liv med narvsværte og masser af læderfedt
En ældre sofa fra 60’erne har fået nyt liv med narvsværte og masser af læderfedt
Sådan så sofaen ud inden jeg gik i gang
Sådan så sofaen ud inden jeg gik i gang

Sådan giver du skindet nyt liv

Dette skal du bruge:

Dette er alt du behøver til projektet.
Dette er alt du behøver til projektet.

- Acetone

- Narvsværte i farve, der matcher dit møbels oprindelige farve

- Læderfedt

- Bløde klude, der ikke fnuller

- Plastik til at dække af, da narvsværten farver meget og hurtigt

- Gummihandsker

Her kan du finde koskind, hvis du har fået mod på at ompolstre selv:

  1. Gulvtæppe, Koskind, Lys ko-skindstæppe sælges billigt da jeg ikke får den brugt længere. Den er en t

    Gulvtæppe, Koskind, Lys ko-skindstæppe sælges billigt da jeg ikke får den brugt længere. Den er en tand krøllet da den har været pakket sammen i en pose. Hurtig afhentning prioriteres.

    300,00 kr.20-03-2023
  2. Gulvtæppe, Koskind, Koskind sælges grundet flytning.

    Gulvtæppe, Koskind, Koskind sælges grundet flytning.

    200,00 kr.20-03-2023
  3. Gulvtæppe, Koskind, Hej dba

Vi har denne virkelig speciel tæppe af ægte koskind til salg.
Helt ny f

    Gulvtæppe, Koskind, Hej dba Vi har denne virkelig speciel tæppe af ægte koskind til salg. Helt ny fejler intet. Længden: 213cm bredden:135cm

    2.000,00 kr.19-03-2023
  4. Andet tæppe, ægte tæppe, Koskind, b: 191 l: 222, Koldby koskind fra Ikea.
Skal afhentes i Dianalund.

    Andet tæppe, ægte tæppe, Koskind, b: 191 l: 222, Koldby koskind fra Ikea. Skal afhentes i Dianalund. !!!BYD!!! Mål: bredde: 1,91m længde 2,22m Der er et lille hul som sidder i en af skindets folde

    1,00 kr.19-03-2023
  5. Løse tæpper, Koskind, b: 200 l: 210, Ægte koskind. Brugt som gulvtæppe, men kan have mange funktione

    Løse tæpper, Koskind, b: 200 l: 210, Ægte koskind. Brugt som gulvtæppe, men kan have mange funktioner i boligindretning, eller til hobbyprojekter. Målene er ca. mål bredeste/længste sted Kun afhentnin

    450,00 kr.18-03-2023
  6. Gulvtæppe, ægte tæppe, Ko-skind, b: 200 l: 200

    Gulvtæppe, ægte tæppe, Ko-skind, b: 200 l: 200

    300,00 kr.14-03-2023

Klik her for at se de sofaer du kan få foræret på

Sådan gør du:

1. Start med at tørre skindet af med acetone, så du sikre, at den er helt affedtet.

Tør al skindet af med acetone, så du er sikker på der ikke er fedt på
Tør al skindet af med acetone, så du er sikker på der ikke er fedt på

2. Lad det tørre, og kom nu narvsværten på en blød klud og fordel farven på din skindsofa. Kom ekstra på, hvor den er meget slidt.

3. Lad det tørre ind i skindet.

Kom narvsværten på med en blød klud og med cirkelbevægelser, så du får masseret farven godt ind i skindet
Kom narvsværten på med en blød klud og med cirkelbevægelser, så du får masseret farven godt ind i skindet

4. Når det er helt tørt, kan du mætte skindet med læderfedt. Det kommer du også på med en blød klud.

5. Lad det tørre og polér efter med en ren, tør klud, så du sikre, at der ikke er overskudsfarve eller fedt.

Kom godt med læderfedt på skindet, så du sikrer, at de er helt mættede og skindet bliver smidigt igen
Kom godt med læderfedt på skindet, så du sikrer, at de er helt mættede og skindet bliver smidigt igen
Denne sofa er fra midten af 1960’erne og har fået narvsværte flere gange, men de sidste år har jeg været for dårlig til at gøre det, hvilket tydeligt ses på billedet. Det er også rigtig vigtigt med læderfedt, så holder den sig meget pænere. Du har bruge læderfedt til dine sko og skindjakker, hvis de trænger til at blive frisket op
Denne sofa er fra midten af 1960’erne og har fået narvsværte flere gange, men de sidste år har jeg været for dårlig til at gøre det, hvilket tydeligt ses på billedet. Det er også rigtig vigtigt med læderfedt, så holder den sig meget pænere. Du har bruge læderfedt til dine sko og skindjakker, hvis de trænger til at blive frisket op
Efter blot et par timers arbejde har du en sofa, der skinner som en ny
Efter blot et par timers arbejde har du en sofa, der skinner som en ny

Hvis du har flere gode skindting i skabene, så se her, hvordan et par gamle skindbukser bliver lavet om til en trendy taske. Du kan også bruge de gamle skindbælter til at skabe en cool vinholder til din cykel.

Står din sofa ikke til at rede, så lav den om til en daybed. Det kan du se i videoen herunder, hvordan du gør, og læse mere, her.

Relaterede artikler