Hun er altid på jagt efter brugt sengetøj og brugte duge. Maya syer nemlig stoffet om til andre ting, og hvad det er, kan du blive klogere på i denne artikel, hvor Maya åbner dørene til sit genbrugshjem og sine genbrugsvaner.
Ryster dine venner også nogle gange på hovedet, når du fortæller dem, hvad du netop har købt? Det gør Maya fra Store Heddinges venner og bekendte nogle gange. Maya shopper nemlig en hel del brugt, og som hun selv siger, har hun snart ikke rigtig plads til mere i hjemmet.
Maya Søgaard Mortensen har samlet gennem mange år, og derfor har hun mange ting. Hun oplever samtidig, at genbrugskulturen har ændret sig. Fra at genbrug ikke var populært tilbage for 30 år siden, hvor hun begyndte at ”loppe den”, til i dag hvor det er blevet mere ”in”.
I denne artikel kan du komme hjem til en vaskeægte genbrugselsker, der fortæller om sine bedste fund, sine bedste brugtoplevelser og deler tips med dig om at gøre sig de gode fund på brugtmarkedet.
Jeg er stolt over det, og helt sikkert kendt i min vennekreds for at være ’hende, der køber og går i genbrugstøj’. Da jeg var yngre, var det mere specielt at være en af dem, der købte genbrug. Der var det ikke så ’in’, og det var sværere at blive accepteret for. Men jeg har altid stædigt holdt fast i, at sådan er jeg.
Og nu er jeg så hende, der går i tøj syet af genbrugssengetøj. Jeg får ofte bestillinger på tøj, folk gerne vil have syet. Eller kommentarer som: ’Kan du ikke også finde sådan en til mig’.
Jeg får ofte at vide, at mit hjem er hyggeligt og stemningsfuldt. Jeg har sågar ”bestillinger” på nogle af mine møbler, når/hvis jeg ikke vil have dem mere.
Kvinde med guitar, B&G, Figur modelnr. 1684 (25 cm)
1.200,00 kr.Figurer, Michael Andersen, 2 figurer af Michael Andersen. Den ene er stemplet fra Bornholm. Figurerne er fra serien Kirkegængere og måler: Kvinde 13 cm. Mand: 15 cm. Pr. stk. 198,-
396,00 kr.Figurer, Jeg sælger disse 5 smukke græske figurer af kvinder. Figurerne er i meget fin stand og er købt i Grækenland. Samlet pris 200 kr.
200,00 kr.Relief, Michael Andersen, Væglysestage i keramik fremstillet hos Michael Andersen Keramik. Model nr. 3845. Motiv: engel eller kvinde med krukke. Højde: 23 cm. Fremstår i pæn og intakt stand.
275,00 kr.Gipsfigur af læsende kvinde, Ukendt, Meget flot gipsfigur af læsende kvinde uden skår
250,00 kr.Figur, Stor 45 cm. Høj figur af kvinde i bronze. Ingen signatur at finde. Er tung.
1.200,00 kr.Klik her og find kvindefigurer på DBA.
Jeg har flere ting, jeg er glad for: Min figur, der forestiller en kvinde, nogle klinker som jeg har købt i Frankrig og et billede af en sommerfugl.
Jeg synes, de alle tre er smukke, og jeg glædes over dem, hver gang jeg ser dem.
Små opbevaringsitems og sengetøj, da jeg syer tøj ud af genbrugssengetøj.
SE OGSÅ: VIDEO: Sådan laver du en guitar om til et hængeskab
Nej, det tror jeg faktisk ikke, der er.
Det er der mange ting, der gør. Der er især mange, der er forelsket i mit lille skab i køkkenet og mine køkkenlamper.
LED, Halemeir/Kvik, Ubrugte er i overskud fra vores køkken projekt, 2 stk led spot i alu 5,3 W + 1 transformator til lysprofil 0-20 W, der kan tilsluttes op til 6 stk spot
850,00 kr.Metal LED Pendel Hvid BAGO, Beliani, Få 10% rabat på dit køb. Benyt koden: DBA10DK ved bestilling. Koden kan ikke bruges sammen med andre rabatkoder. Tilføj et minimalistisk og slående belysning til d
1.019,00 kr.4 Lys Metal LED Pendel Sort og Messing MALI, Beliani, Få 10% rabat på dit køb. Benyt koden: DBA10DK ved bestilling. Koden kan ikke bruges sammen med andre rabatkoder. Gør din stue, dit køkken eller di
759,00 kr.3 Lys Metal LED Pendel Sort og Messing MALI, Beliani, Få 10% rabat på dit køb. Benyt koden: DBA10DK ved bestilling. Koden kan ikke bruges sammen med andre rabatkoder. Gør din stue, dit køkken eller di
549,00 kr.Spot, Nordlux, Spots fra Nordlux. Der er i alt 11 stk. Pærerne kan ikke skiftes. Der skal ikke bruges nogen kasse over dem på loftet. De er købt i foråret 2022 og har været brugt i et køkken og en g
650,00 kr.Anden loftslampe, Ikea, Ikea lamper sælges. Jeg har 5 stk. af de små som sidder i køkkenet på billedet. 50kr. Pr. Stk. 1 stor Ikea lampe for 100kr. De er alle i grå. Ellers byd. Kan afhentes
100,00 kr.Klik her og find lamper, der matcher søgningen ’køkken’. Du kan også se alle de væglamper, bordlamper, loftslamper og gulvlamper, du kan finde på DBA.
Nej, men jeg har snart ikke plads til mere.
Jeg syer blandt andet tøj og tasker af genbrugssengetøj og -duge. Jeg har også fundet et lille broderi af en sommerfugl og en sjov tekst. Den har jeg indrammet og hængt på min væg.
Jeg bruger desuden en tallerkenrække på badeværelset til at stille ting på så som parfumer.
SE OGSÅ: Når Anne køber brugt sengetøj, kigger hun efter dette
De er helt ok med genbrug. Finder jeg nogle gode ting, lægger min datter meget gerne billet ind på det. Mine børn kan også se fidusen i at købe brugt og spare penge.
For to år siden flyttede både min datter og søn hjemmefra på én gang. Min mand og jeg købte den jul rigtig mange gaver til dem i genbrug til deres hjem. Vi synes, det var sjovt og bæredygtigt samtidigt. Det har de ikke noget problem med. De fik blandt andet pander og bestik i gave den jul.
Nogle gange ryster de på hovedet. Men som årene er gået, er jeg jo blevet lidt mere ’in’.
Men jeg har en oplevelse af, at de bare oplever det som en del af mig, for det har altid været sådan.
Siden mine midt 20`ere, er jeg blevet introduceret for hele genbrugs- og loppemarkedstrenden af min mor og papfar.
Bestik, Brødkniv m/ træskaft, 30,5 cm, Pilet nr. 2 fra Raadvad, Betaling kontant eller med MobilePay ved afhentning. Sender gerne. Prisen er fast.
80,00 kr.Bestik, , 2 sæt med porcelænsgreb, Greengate, Ubrugt kun vasket af Samlet
100,00 kr.Bestik, Gense grill bestik, Gense, 6 personers Grill bestik i kasse fra Gense - aldrig brugt Afhentes Frb el sendes fir 60kr
150,00 kr.Bestik, Salatbestik, Cook & Baker, Nyt salat sæt. Måler 26,5 cm
50,00 kr.Bestik, Bestikholder, H&M Home, Sælger denne guld bestikholder. Fejler intet og er som ny.
90,00 kr.Bestik, Børnegaffel / barnegaffel 15 cm, SØLVA i sølvplet, Eventyret “Hyrdinden og Skorstensfejeren”. Betaling kontant eller med MobilePay ved afhentning. Sender gerne. Prisen er fast.
40,00 kr.5.287 annoncer med bestik kan du lige nu finde på DBA. Du kan også søge efter bestik fra Royal Copenhagen, Georg Jensen og Arne Jacobsen.
Jeg skal til at flytte fra 216 kvadratmeter til 96 kvadratmeter, så jeg skal liiiige se, hvad der er plads til. Men jeg leder altid. Jeg har lige købt et cafesæt i mintgrønt metal med lidt rust, nogle mælkejunge og en zinkvandkande til mit nye, lille, sorte træhus med hjemmebygget orangeri.
Det er meget forskelligt. Men det er helt sikkert, at jeg har det i tankerne hver dag. Når jeg kører til og fra arbejde, skal jeg i hvert tilfælde en gang om ugen gerne forbi et par genbrugsbutikker. Jeg har fri hver mandag, og der går turen også gerne i genbrugsbutikker. Og så går der også lidt tid med at kigge på diverse markedspladser og på DBA på mobilen.
Jeg bruger også mine ferier på det. Vi har sommerhus i Frankrig, og der går jeg også meget på loppemarkeder og i Brocante-butikker.
LÆS OGSÅ: Fra gammelt 90’er badeværelse til nyt, lyst og moderne!
1-2 gange om ugen.
Over alt. Facebook, Instagram, loppemarkeder, DBA, genbrugsbutikker, private og flere steder.
Jeg elsker tanken om, at det har været brugt før. Jeg synes, at brugte ting har en stemning og en sjæl, som nye ting ikke har. Jeg føler mig på en måde mere forbundet til ting, der har været brugt før. Og så er der ingen grund til at bruge penge på nye ting, når der findes så meget godt brugt. Jeg kigger altid først, om jeg kan få det brugt, før jeg køber nyt.
Lampeskærm, Ikea NYMO, NYMÖ Lampeskærm, sort/messingfarvet, Brug lampeskærmen til at dekorere en lampefod eller et ledningssæt, du har derhjemme, eller kombiner med vores. Lyset skinner igennem den pe
70,00 kr.Lampeskærm
129,00 kr.Lampeskærm, Ikea, Inkl pære. Skal lige tørres med en klud. 48 cm i diameter
25,00 kr.Lampeskærm, Tiffany, Utroligt smuk lampeskærm Dog med en lille skavank, som ses på billede -derfor den lave pris. H 21 cm Diameter 30 cm Køber betaler evt fragt Kontant eller mobilepay
450,00 kr.Lampeskærm, Housedoctor, Ny pris 500kr. Højde 38cm bredde 81,5cm Maks 60W. Ledning og fatning medfølger ikke. Aldrig pakket ud
350,00 kr.Lampeskærm, Ikea, kun lampeskærm til salg klart glas/ forniklet IKEA Jakobsbyn
150,00 kr.Klik her og find lampeskærme på DBA.
Flere end 80 procent, tror jeg.
Jeg har købt mange brugte lamper, og der er virkelig penge at sparre. Jeg har også købt lampeskærme og selv færdiggjort dem.
Jeg har engang købt noget brugt stof i Frankrig og braget det med hjem. Jeg lagde det på hylden, uden at tjekke det, hvilket pludselig resulterede i, at jeg havde lidt møl. Fik dog hurtigt lokaliseret det. Men der lærte jeg, at man altid skal pakke ud og kigge ordentlig på stof.
LÆS OGSÅ: DIY: Sådan laver du gammelt porcelæn om til en lampe
Så vil jeg fremhæve min turkise kvindefigur, som er købt af en privat ved et lille aftenmarked i Ales i Frankrig. Vi er ikke så gode til Fransk, og hun kunne ikke så godt engelsk. Men vi forstod, at hun selv havde lavet den på et aftenkursus.
Jeg oplever, at bambus og fletmøbler er ’in’ lige nu.
Husk altid at tjekke gamle duge og gammelt sengetøj for pletter og møl.
Sengetøj, Nordisk Textil, 2 sæt 140 x 200 cm pudebetræk 60 x 63 , der er lynlås i. vasket 3 gange Begge sæt for 150.-kr
150,00 kr.Sengetøj, "summertime" fra nordisk tekstil, nyt sengetøj m extra længde (140 x 220 cm) har aldrig været pakket ud, 330kr (vejl butikspris 550kr) og det er INKL forsendelse skriv gerne HER ikke sms-ma
330,00 kr.Sengetøj, Normann Copenhagen, 2 sæt Normann Copenhagen sengetøj sælges. Brugt, men i fin stand. Nypris 550 kr. pr. sæt. Sælges samlet for 250 kr. plus evt. porto.
250,00 kr.Sengetøj, dynebetræk, Dynebetræk i lækkert og kraftig bomuld 120x180cm. Brugt få gange, som nyt.
175,00 kr.Sengetøj, dynebetræk, 130x200cm, off-white, som nyt uden pletter. Kraftig bomuldskvalitet, med knapper
190,00 kr.Sengetøj, Marimekko, 2x dynebetræk og pudevår
500,00 kr.1.142 annoncer med sengetøj kan du i skrivende stund finde på DBA. 111 forskelligt sengetøj på DBA koster 50 kroner eller derunder på genbrugsportalen.
Det handler ikke kun om at købe genbrugsting, når det gælder Maya. Hun er også glad for at sælge sine ting videre, og det fortæller hun mere om i denne artikel (som udgives snart). Du kan også læse om, hvilke brugte ting hun har givet i gave, her.
Maya er ikke den eneste genbrugselsker, som DBA Guide har været i kontakt med. Du kan også komme med hjem til Pia i Lyngby, der har ladet indretningen inspirere af James Bond.
Jonas fra Vesterbro i København er mere inspireret af naturen i sine genbrugsvalg. Derfor vokser der mos på nogle af væggene i hans lejlighed, og cykelen er betrukket med kunstgræs. Se selv i videoen herunder:
Du kan læse mere om Jonas’ genbrugshjem – informationer, som du ikke får i videoen, her.