10 ting enhver mand bør have i sin man-cave
Bolig

10 ting enhver mand bør have i sin man-cave

Louise Guldager
Louise Guldager

Champions League er bare sjovest uden for megen indblanding fra familiens 5-årige, der laver byggeklods-konkurrence. Og en hjemmebiograf er nu engang bedst, hvis man har et par højtalere med lidt volumen. Vaser med farveafstemte blomster og nipsting a la Eiffeltårnet i similiudgave fra sidste års kæresteferie er heller ikke helt en del af pakken, når man skal holde pokeraften med gutterne. Kan du relatere? Og drømmer du om din egen man-cave? Så læs med her.

Det er ikke fordi, din kone eller kæreste vil være ond ved dig, men et pokerbord, et bordtennisbord og et par højtalere med samme højde og diameter som en brændeovn er bare ikke super nemt at indrette med. Lad os være ærlige: De er måske heller ikke æstetisk det pæneste, verden har set. Men de har deres berettigelse, nuvel. Og alle, der har set film på et kæmpe fladskærms-TV, ved også, at størrelse gør en forskel.

Derfor kunne det måske være en ide at overveje, om du skal have dit eget herreværelse? En såkaldt man-cave, hvor det kun er dig, der bestemmer, hvad der skal være, og hvor man kan læne sig tilbage og nyde friheden i en hektisk og travl hverdag. Nogen bruger et værelse i kælderen, andre benytter måske garagen eller husets mest fjerntliggende rum med egen indgang. Uanset, så kommer her ti gode bud på oplagte ting, som enhver man-cave bør have. Og for samtlige punkter gælder det, at det kan svare sig at kigge brugt. Hvorfor, kan du læse herunder:

1. Tv´V’et

Lad os starte med det, som de fleste af os alligevel ikke kan undvære: TV’et. Til enhver man-cave med respekt for sig selv skal der naturligvis være et TV. Helst et stort ét. Du skal jo gerne kunne sidde og se film med surround og føle, at dommedag rammer dig, ligesom årets fodboldkampe er lidt federe, når de fylder det meste af væggen. Du vil lynhurtigt score point hos vennerne – og måske også konen, der slipper for at se og høre på det (såfremt du putter TV’et ind i din man-cave).

TV til salg på DBA:

  1. Samsung, UE32C5105QW, 32", High Definition, God, Samsung UE32C5105. Display diagonal: 81.3 cm (32"),

    Samsung, UE32C5105QW, 32", High Definition, God, Samsung UE32C5105. Display diagonal: 81.3 cm (32"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Native aspect ratio: 16:9.

    100,00 kr.26-03-2023
  2. LED, Samsung, UE32ES6305U, 32", God, Smart TV

    LED, Samsung, UE32ES6305U, 32", God, Smart TV

    150,00 kr.26-03-2023
  3. 3D, Philips, 46PFL4908T/12, 46", God, Fint 46'' 3D Full LED HD fjernsyn sælges
Det er i god stand og

    3D, Philips, 46PFL4908T/12, 46", God, Fint 46'' 3D Full LED HD fjernsyn sælges Det er i god stand og fungerer som det skal. Modelnummer 46PFL4908T/12

    1.000,00 kr.26-03-2023
  4. andet, Thomson, God, Uden fjernbetjening

    andet, Thomson, God, Uden fjernbetjening

    500,00 kr.26-03-2023
  5. Andet mærke, Helt nyt med kvitteringen

    Andet mærke, Helt nyt med kvitteringen

    330,00 kr.26-03-2023
  6. Bang & Olufsen, V1, 40", widescreen, High Definition, God, Jeg har et Beoplay V1 40" med Beo remote

    Bang & Olufsen, V1, 40", widescreen, High Definition, God, Jeg har et Beoplay V1 40" med Beo remote til som jeg ikke bruger længere. Jeg har oplevet at det kan have "svært" ved at vågne, efter at ha

    2.000,00 kr.26-03-2023

Kig efter et brugt TV til dit herreværelse, så er det nemmere at retfærdiggøre, at I har flere i husstanden. Der kan være mange penge at spare. Lige nu er der 2.490 annoncer med TV til salg på DBA, og lige knap 1.800 af disse annoncer ligger til en pris på under 1.000 kroner.

Men for bedre at kunne retfærdiggøre et køb af endnu et TV til hjemmet, kan du begynde med at kigge brugt. TV og elektronik er noget af det, vi skifter hyppigst i vores hjem, uden at det fejler noget. Til en hjemmebiograf i kælderen er det måske knap så vigtigt, om det er det sidste nye på markedet, der hænger. Mere væsentligt er, om det er skarpt og har masser af lyd. TV er noget af det, der lynhurtigt taber værdi, så her vil der ofte være mange penge at spare.

2. Køleskab

En fodboldkamp med gutterne uden kolde øl er lidt som at se det seneste afsnit af Peaky Blinders uden at skænke et lille glas whisky. Det hører ligesom sammen. Har du pladsen, så vil din man-cave uden tvivl løfte sig fra cool til complete. Sådan behøver I ikke engang forlade rummet, når I skal have kolde forfriskninger. Her kan der også være mange penge at spare ved at købe det brugt. Du kan overveje at slå det fra, når du ikke er i rummet og blot slå det til, når du bruger det. På den måde kræver køleskabet ikke helt så meget strøm.

Køleskab til salg på DBA:

  1. Køle/fryseskab, Gratis køle/fryseskab
Ca 10 år gammelt 
Virker fint 
Lidt rust
Stået i skur de sidst

    Køle/fryseskab, Gratis køle/fryseskab Ca 10 år gammelt Virker fint Lidt rust Stået i skur de sidste 6 år

    1,00 kr.26-03-2023
  2. Vinkøleskab Witt W50B, 106 liter, b: 595 d: 639 h: 820, Vinkøleskab med 2 zoner plads til ca 46 flas

    Vinkøleskab Witt W50B, 106 liter, b: 595 d: 639 h: 820, Vinkøleskab med 2 zoner plads til ca 46 flasker

    3.000,00 kr.26-03-2023
  3. Køle/svaleskab, Blomberg L60445NE, 445 liter, b: 60 d: 60 h: 180, energiklasse A++, Alt fungerer som

    Køle/svaleskab, Blomberg L60445NE, 445 liter, b: 60 d: 60 h: 180, energiklasse A++, Alt fungerer som det skal. Sælges pga. nyt køkken. 5år gammelt. Nypris 3900kr.

    1.000,00 kr.26-03-2023
  4. Køle/fryseskab, LG GBP61SWPFN, 234 liter, b: 60 d: 62 h: 186, energiklasse D, HASTER!
Åben for bud.

    Køle/fryseskab, LG GBP61SWPFN, 234 liter, b: 60 d: 62 h: 186, energiklasse D, HASTER! Åben for bud. Da vi flytter i lejlighed med køleskab sælger vi vores 234/107L kølefryseskab. Det er 2 år gammelt o

    3.500,00 kr.26-03-2023
  5. Vinkøleskab, Candy CCV 1420 GL, b: 500 d: 590 h: 1420, energiklasse C, Fint vinkøleskab i sort med p

    Vinkøleskab, Candy CCV 1420 GL, b: 500 d: 590 h: 1420, energiklasse C, Fint vinkøleskab i sort med plads til 70 flasker Glasdør med UV-filter

    2.000,00 kr.26-03-2023
  6. Andet køleskab, Wasco, Minikøleskab fra Wasco. I fin stand og cirkler som det skal.
Skal hentes mand

    Andet køleskab, Wasco, Minikøleskab fra Wasco. I fin stand og cirkler som det skal. Skal hentes mandag 26/3 i Benløse, Ringsted

    400,00 kr.26-03-2023

Lige nu er der 1.156 annoncer med køleskabe, der koster under 700 kroner brugt på DBA, og til den pris kan man godt tillade sig at overveje det, hvis der er plads i din man-cave.

3. Højtalere

God lyd er alfa omega, når du laver din egen man-cave. Uanset, om du elsker at høre musik eller foretrækker at se film med fuld smadder på volumen-knappen, giver det en særlig følelse, når man ikke behøver skrue ned for lyden for at tage hensyn til andre. I en man-cave skal du ikke tage hensyn til andre end dine trommehinder.

Samtidig kan mange mænd godt lide en højtaler, der fylder lidt og ikke nødvendigvis er på størrelse med en pilleæske, der kan gemmes bag gardinet. Nææ, i dit eget herreværelse kan du nyde lige præcis den type højtaler, som du finder cool.

Kig brugt, for ligesom med TV’et bliver der sat mange til salg og til gode priser, og de fejler ingenting. Måske er det netop sat til salg, fordi nogen ikke havde en man-cave, hvor de kunne gemmes og derfor faldt de i diskussionen om hjemmets indretning til fordel for en æstetisk mere rentabel version. Det kan blive dit held.

Højtalere til salg på DBA:

  1. Højttaler,  Jamo, E-805,  passiv, 140 W, God, har disse her rimelige fine højtaler til salg de spill

    Højttaler, Jamo, E-805, passiv, 140 W, God, har disse her rimelige fine højtaler til salg de spiller som altid utroligt godt med en god klang og lidt dyb bass men det er ikke en diskoteks højtaler m

    600,00 kr.26-03-2023
  2. Højttaler,  Apple, HomePod 1 gen., Perfekt, Spiller fantastisk og er i perfekt stand, sælges efter o

    Højttaler, Apple, HomePod 1 gen., Perfekt, Spiller fantastisk og er i perfekt stand, sælges efter overgang til Google

    1.100,00 kr.26-03-2023
  3. Højttaler,  Sony, Ss-L100V,  passiv, God, Få god lyd på dit TV. Sony speaker system sælges.

    Højttaler, Sony, Ss-L100V, passiv, God, Få god lyd på dit TV. Sony speaker system sælges.

    150,00 kr.26-03-2023
  4. Højttaler,  B&W, Zeppelin Mini, God, Brugt med AUX kabel som følger med.
Spiller fint, god lyd.

    Højttaler, B&W, Zeppelin Mini, God, Brugt med AUX kabel som følger med. Spiller fint, god lyd.

    450,00 kr.26-03-2023
  5. Højttaler,  Denon, AVR 3311 , Perfekt, Næste som ny. Med fjernbetjening og dims til indstilling af t

    Højttaler, Denon, AVR 3311 , Perfekt, Næste som ny. Med fjernbetjening og dims til indstilling af tilsluttet højtaler

    2.500,00 kr.26-03-2023
  6. Højttaler,  Medion, Md-4366,  passiv, 125 W, Rimelig, Bil anlæg 12 Wolt medion og dunlop de har begg

    Højttaler, Medion, Md-4366, passiv, 125 W, Rimelig, Bil anlæg 12 Wolt medion og dunlop de har begge aftagelig panel der er løse stik med til dem begge samt vejledning alt er med

    475,00 kr.26-03-2023

I skrivende stund er der hele 10.340 annoncer med brugte højtalere til salg på DBA, og de ligger i alle størrelser, udformninger og prisklasser. Her er noget for enhver smag. Prismæssigt ligger over 7.000 af disse annoncer til en pris på under 1.999 kroner.

4. PlayStation

En PlayStation er for mange mænd ligeså uundværlig, som en skosamling er for en kvinde. Den kan udbygges til det uendelige, og man bliver aldrig træt af at kigge på den. Den er skabt til at spille spil på, men er for mange efterhånden det "næst-vigtigste" møbel i hjemmet og kan meget mere end kun dét. Takket være apps og firmware updates er der god grund til at nominere PlayStation til en regulær underholdningsmaskine fremfor ”bare” en konsol. 

Uanset, om du foretrækker at nyde freden for dig selv alene i dit eget værelse, eller om du inviterer vennerne over, er PlayStation svaret på det perfekte inventar. Her kan du med fordel købe brugt, idet der kan være gode penge at spare. Du kan læse her, hvad du skal være opmærksom på, når du køber brugte konsoller.

LÆS OGSÅ: Peter har det vildeste herreværelse

Du kan lige nu finde eksempelvis denne PlayStation 4, som Julius fra Klampenborg sælger til 1.300 kroner. Tænd knappen virker ikke, men man kan tænde via controlleren, skriver Julius. Du kan også købe denne PlayStation 3, CECH, i perfekt stand, der medfølger 2 controller og 10 spil, skriver Ronni fra Nibe, der skal have 900 kroner for den
Du kan lige nu finde eksempelvis denne PlayStation 4, som Julius fra Klampenborg sælger til 1.300 kroner. Tænd knappen virker ikke, men man kan tænde via controlleren, skriver Julius. Du kan også købe denne PlayStation 3, CECH, i perfekt stand, der medfølger 2 controller og 10 spil, skriver Ronni fra Nibe, der skal have 900 kroner for den

5. Flydersofa

Hvad enten pladsen er til en sofa eller en god lænestol, kræver det naturligvis, at du sidder godt, når du skal se film, fodbold og spille spil. Igen er det ikke altid, at æstetik og praktik spiller sammen, når man skal indrette et hjem, men i din man-cave kan du være ligeglad med, om dit siddemøbel er Bo Bedre-værdigt.

Eneste krav er, at det skal være blødt, behageligt og muligt at læne sig godt tilbage. Der kan være gode penge at spare, hvis man køber sofa brugt og ofte vil der være mange oplagte bud at finde til et herreværelse, fordi det især er de lidt ældre modeller, der har ’flyder-look’.

Sofa til salg på DBA:

  1. U-sofa, stof, 8 pers. , Furninova, Kæmpe u-sofa sælges. 5 år gammel, fejler intet. Er lige renset. L

    U-sofa, stof, 8 pers. , Furninova, Kæmpe u-sofa sælges. 5 år gammel, fejler intet. Er lige renset. Lys grå stof. Der er koldskum i siddehynder og koldskumsgranulat i ryghynder. Ny pris 42.000, sælges

    15.000,00 kr.26-03-2023
  2. Chaiselong, 1 år gammel god sofa. Betrækket kan vaskes og den er super at sidde. Kan skilles i to, s

    Chaiselong, 1 år gammel god sofa. Betrækket kan vaskes og den er super at sidde. Kan skilles i to, spørg endelig vis der nået i vil vide Længde 296 Sofa dybde 68 Chaiselong længde 170 Chaiselong bred

    1.200,00 kr.26-03-2023
  3. Sofa, velour, 3 pers. , Sofacompany, Sofa i god stand på 210 cm i bredden og 87 cm i dybden. Nypris

    Sofa, velour, 3 pers. , Sofacompany, Sofa i god stand på 210 cm i bredden og 87 cm i dybden. Nypris for knap 5 år siden 7.200 kr. Kvittering haves.

    3.000,00 kr.26-03-2023
  4. Sofa, bomuld, 3 pers. , Tine K, Stor Tine K sofa. Bemærk betræk er falmet af solen. 
Bud modtages

    Sofa, bomuld, 3 pers. , Tine K, Stor Tine K sofa. Bemærk betræk er falmet af solen. Bud modtages

    2.000,00 kr.26-03-2023
  5. Hjørnesofa, stof, 6 pers. , Ukendt, Fantastisk trofast dejlig sofa bortgives. Den har gjort det godt

    Hjørnesofa, stof, 6 pers. , Ukendt, Fantastisk trofast dejlig sofa bortgives. Den har gjort det godt og skal videre til næste ejer. Den er pæn men brugt. Farven er koksgrå og den kan omdannes til fors

    1,00 kr.26-03-2023
  6. Sofagruppe, Den er som ny int fejl

    Sofagruppe, Den er som ny int fejl

    4.500,00 kr.26-03-2023

Lige nu er der 11.485 annoncer på DBA med brugte sofaer. Her er alle stilarter og prisklasser, og du kan indstille geografi i radiussøgning i venstre margen, så du finder én nær dig. De 7.200 af dem befinder sig på Sjælland, og dermed har du lidt flere at vælge mellem.

6. Dart

Med en god dartskive er du klar til den helt store drengerøvsturnering og vil afgjort score point hos vennerne. Dart er et traditionelt værtshusspil og er super hyggeligt og socialt. Det fylder ikke alverden og kan fås i et utal af udgaver.

Det anbefales, at du erhverver dig et skab eller en beskyttelsesring for at begrænse skaderne af de skæve pile. Og sådan en dartskive må gerne se brugt ud. Den hænger der jo ikke til pynt, vel?

Se udvalget af dartspil på DBA til salg lige her.
   

7. Barskab

Et barskab må rigtig gerne ose af historie, tidens tand og gamle røverhistorier. Og den slags er nu engang nemmere at finde, når man køber brugt.

Historisk set hører barskabet da også hjemme i et herreværelse, og det er alligevel også dér, det værdsættes mest.

Uanset, om du er mest til et gammeldags barskab, eller en mere moderne barvogn, hvor din whisky kan stå fremme, er det oplagt i din man-cave. Du kan altid byde vennerne på en kold drink, og det er også flot at have stående. Det skaber stemning og giver hygge. Og har du teenagere i huset, har du også bedre føling med, hvor høj ’vandstanden’ er i vodkaflasken.

LÆS OGSÅ: Fra roderum til man-cave

Et barskab kan se ud på mange måder. Her et råt industrielt look med hjul, der sælges af Frederik fra Ballerup til 500 kroner. I en anden boldgade er dette arkitekttegnede barskab i palisander med indbygget køleskab (!) og frostboks. Det er produceret i 1960’erne af Silkeborg Møbelfabrik, og nøglen medfølger, skriver Jesper fra Nørresundby, der vil have 1.550 kroner for det
Et barskab kan se ud på mange måder. Her et råt industrielt look med hjul, der sælges af Frederik fra Ballerup til 500 kroner. I en anden boldgade er dette arkitekttegnede barskab i palisander med indbygget køleskab (!) og frostboks. Det er produceret i 1960’erne af Silkeborg Møbelfabrik, og nøglen medfølger, skriver Jesper fra Nørresundby, der vil have 1.550 kroner for det

8. Bordfodboldbord

Skal du have en rigtig mandehørms slyngelstue, skal du have et bordfodbold-bord. Det er altid garant for mange timers sjov og en oplagte ice breaker, hvis du lige har et par emner, du skal have vendt med vennerne. Har du god plads, kan du også overveje et pokerbord eller et billardbord, der begge kan lidt af det samme. De fylder typisk lidt mere, men er mindst lige så cool at have stående. Og de kan alle få adrenalinen helt op at ringe, mens I deler en kold øl eller en drink fra dit barskab.

Bordfodboldborde til salg på DBA:

  1. Bordfodboldspil, Saldi Italy, Kvalitets bord virker som det skal

    Bordfodboldspil, Saldi Italy, Kvalitets bord virker som det skal

    1.750,00 kr.24-03-2023
  2. Galando bordfodboldspil med glas

    Galando bordfodboldspil med glas

    Bordfodboldspil, Galando, Bordfodboldspil m. mønt, glastop, lys og teleskopstænger. Bordet er med kuglelejer og har derfor super spille kvalitet. Bordet har et kvalitets indkast og er med en god udlø

    9.995,00 kr.27-06-2011
  3. Bordfodboldspil, Huttel hut, Forfodbold med 2 bolde. Pæn stand. Længde 118cm. Bredte med arme 95cm.

    Bordfodboldspil, Huttel hut, Forfodbold med 2 bolde. Pæn stand. Længde 118cm. Bredte med arme 95cm. Højde 80cm. En af gummi håndtagene er røget af. Det har ikke rigtig nogen betydning.

    350,00 kr.20-03-2023
  4. Biganzoli - model Profi.

    Biganzoli - model Profi.

    Bordfodboldspil, Biganzoli, Specielt velegnet til institutioner. Skrånende ender så der ikke kan stilles ting på bordet. Har både ind- og udvendig befæstigelse af benene, hvilket gør bordet yderst sta

    4.995,00 kr.11-09-2010
  5. Bordfodboldspil, Robust pro kvalitets bordfodboldbord, Massivt/robust, pro bordfodboldbord der holde

    Bordfodboldspil, Robust pro kvalitets bordfodboldbord, Massivt/robust, pro bordfodboldbord der holder til vild leg og kan byde ind med mange gode timers sjov underholdning for store og små. Sælges ti

    2.100,00 kr.16-03-2023
  6. Bordfodbold - Roberto

    Bordfodbold - Roberto

    Bordfodboldspil, Roberto, Denne Roberto College Lift fodboldspil er yderst robust og leveres med teleskopstænger, kabinet i blå slidstærkt laminat og spilleflade af sandblæst glas. Indvendig måltrakt

    3.000,00 kr.14-03-2023

Lige nu er der 359 bordfodboldborde til salg brugt på DBA, og de fleste af dem ligger til en rigtig god pris. 150 af dem ligger til en pris på under 500 kroner. Nypris ligger typisk på 1.600 kroner og opefter, så her kan du gøre en god besparelse.

9. Cool plakater eller skilte

Udsmykningen skal naturligvis også sidde i skabet, og der er få ting, der skaber stemning som gamle, nostalgiske filmplakater, reklameskilte eller lignende. Her er du nødt til at kigge brugt, det er hele pointen. Du finder det ikke fra nyt – og jo bedre du er til at finde de gamle gemte skatte, der kan få en tåre frem i øjenkrogen hos vennerne, jo mere respekt vil din man-cave give.

Uanset, om du er til bilplakater, gamle øl-reklamer, filmplakater eller hvad nu, der måtte få dit hjerte til at banke hurtigere, er hele meningen med sådan en man-cave, at det er DIG, der bestemmer her. Du kan udsmykke den med dét, du allerbedst kan lide.

Gamle reklameskilte salg på DBA:

  1. Skilte, Emaljeskilt, Sælger dette disse flotte emaljeskilte, tegnet af vores allesammens Aage sikker

    Skilte, Emaljeskilt, Sælger dette disse flotte emaljeskilte, tegnet af vores allesammens Aage sikker Hansen, manden bag bla cirkelkaffe damen, davregryn. Og meget mere af vores flotte reklamer. Hvert

    21.000,00 kr.25-03-2023
  2. Skilte, Skilt reklameskilt, Super super flot stort metal reklame skilt for Prince sælges for kr. 400

    Skilte, Skilt reklameskilt, Super super flot stort metal reklame skilt for Prince sælges for kr. 400,- Ved ikke hvor gammelt det er, men det er trykt af firmaet Sericol reklame, som stoppede deres pr

    400,00 kr.25-03-2023
  3. Skilte, Reklame skilt, Fint gammelt metal skilt med hævet bogstaver fra omkring 1950erne 
God stand

    Skilte, Reklame skilt, Fint gammelt metal skilt med hævet bogstaver fra omkring 1950erne God stand

    500,00 kr.24-03-2023
  4. Skilte, Reklameskilt - Breitling, Reklame udstillingsskilt fra Breitling af Aluminium, træ og læder.

    Skilte, Reklameskilt - Breitling, Reklame udstillingsskilt fra Breitling af Aluminium, træ og læder. Design/motiv af Kevin T. Kelly. Dobbeltsidet motiv. Højde inklusiv stander 46,5 cm. Fremstår gene

    5.500,00 kr.22-03-2023
  5. Skilte, Prince Reklame, Lampe/Reklame fra Prince sælges

Fungerer.

Byd gerne

    Skilte, Prince Reklame, Lampe/Reklame fra Prince sælges Fungerer. Byd gerne

    600,00 kr.19-03-2023
  6. Skilte, Emaljeskilt, Stort flot emaljeskilt med reklame for "Gritzner". Kraftige farver og flot glan

    Skilte, Emaljeskilt, Stort flot emaljeskilt med reklame for "Gritzner". Kraftige farver og flot glans.

    15.000,00 kr.19-03-2023

De gamle reklameskilte skaber stemning og giver dig mulighed at sætte dit helt eget præg. Lige nu er der 189 annoncer på DBA med reklameskilte til salg. 147 af dem befinder sig på Sjælland, så her er der størst chance for at finde dem.

10. Spilautomat

De larmer, blinker og fylder en hel del. Men det kan du jo heldigvis være bedøvende ligeglad med. Det er dit værelse, og hvis du drømmer om at have sådan en legendarisk fætter til at pryde din man-cave, er det bare med at få den hentet hjem.

Spillemaskiner er måske ikke ligefrem det, der går i ét med tapetet, men de har masser af wauv-effekt og oser af nostalgi og mandehørm. Med andre ord: sådan en er perfekt inventar i et velassorteret herreværelse.

LÆS OGSÅ: Peter har det vildeste herreværelse

My way or the highway. En spilleautomat larmer lidt i indretningen, men på herreværelset kan du være ligeglad. Fra venstre kan du købe denne spillemaskine, der både kan bruges til spillemønter og almindelige mønter. Den virker, og Rasmus fra Aabybro skal have 3.500 kroner for den. Til højre ses en Road Racing spilleautomat til salg i Frederikshavn. Den har ikke været tilsluttet, der skal laves lidt på den, men den kan blive din for 2.500 kroner
My way or the highway. En spilleautomat larmer lidt i indretningen, men på herreværelset kan du være ligeglad. Fra venstre kan du købe denne spillemaskine, der både kan bruges til spillemønter og almindelige mønter. Den virker, og Rasmus fra Aabybro skal have 3.500 kroner for den. Til højre ses en Road Racing spilleautomat til salg i Frederikshavn. Den har ikke været tilsluttet, der skal laves lidt på den, men den kan blive din for 2.500 kroner

Der kan som sagt være mange penge at spare på at købe et TV brugt, og her kan du læse en guide til, hvor meget et brugt TV bør koste, og hvad du skal være opmærksom på.

Mens nogen lader batterierne op ved at læne sig tilbage i sin man-cave med lidt god musik, vil andre måske finde samme ro ude i naturen? Her kan du læse om, hvordan du laver bedst opbevaring til dit fiskegrej.

Relaterede artikler