Hendes bedste genbrugshandel er nogle nisser, og så har hun svært ved at holde fingrene fra genbrugs-kurveflet. 41-årige Karina er en sand genbrugselsker, og nu åbner hun dørene til hendes fine genbrugshjem, hvor 80 procent af indretningen er købt brugt.
Mange kvinder plejer at skjule over for deres mand, når de har købt nyt tøj eller nye møbler af frygt for, at manden spørger til prisen. Men sådan er det bestemt ikke hjemme hos Karina og familien i Ribe.
Karina køber nemlig mest af alt brugt tøj og brugte møbler – og så til en pris, der matcher det, hun har solgt for. Hendes genbrugsshopping kan derved sagtens "tåle dagenslys":
- Når jeg køber genbrug, går jeg faktisk ikke op i, hvor meget jeg sparer ved at købe tingen brugt frem for nyt. Jeg går mere op i, at det jeg har solgt for, skal matche prisen for det genbrug, jeg køber. Og den måde at budgettere på, får det hele til at løbe rundt, fortæller 41-årige Karina Morgenstern.
Hun vurderer, at 80 procent af de ting, hun har i sit hjem, er købt brugt, og nu åbner hun sit hjem for DBA Guide.
Spisebordsstol, træ, armstol, antik, trænger til en kærlig hånd, fra røgfrit hjem
100,00 kr.Spisebordsstol, krom, syntetisk "læder", frisvingerstol af ukendt mærke med krom finish. Syning gået let op (se billede), for nu har dette ingen funktionelle konsekvenser. Afhentes i Kbh. NV nær Bis
100,00 kr.Spisebordsstol, Sælger mine spiserstole, fejler intet, men så ridser her og der. Har 5 stole og de sælges sammen til 150 og 50kr Per stk.
50,00 kr.Spisebordsstol, træ
100,00 kr.Spisebordsstol, Træ, 6 udtryksfulde ældre stole med farverigt betræk. Pæn stand. Stk. pris
100,00 kr.Spisebordsstol, Skalstol, træben, Ilva, Behagelig stol fra Ilva med blødt sæde og ben af træ. 1 stol sælges for 100 kr, 3 stk for 250 kr. Hynder fra Sinnerup kan tilkøbes for 75 for alle 3. Der er bru
100,00 kr.Lige nu er der 2.552 forskellige spisestuemøbler til salg på DBA, som koster under 200 kroner. Hvis du kun har 100 kroner på lommen, har du lige nu over 10.000 forskellige lamper at vælge imellem.
Selvom Karina har opbakningen fra manden, hver gang hun køber nyt - brugt, er det ikke altid, at børnene er lige vilde med de konkrete ting, hun så kommer hjem med fra loppemarkederne, eller som hun har købt på DBA:
Da jeg engang kom hjem med en kurveflet-lampe, som jeg havde fundet til 25 kroner, kiggede min familie på mig og sagde ’Nu stopper du mor’. De syntes, lampen lignede noget fra en campingplads, men nu har den hængt over vores køkken-ø i så lang tid, at den vist er blevet accepteret af familien
Hendes køkken er faktisk en af de få ting, hun ikke har fundet brugt. Det er købt i Ikea, hvilket Karina i dag ærgrer sig lidt over. Dengang for 12 år siden, hvor hun og manden købte huset, havde Karina ikke den store genbrugsiver, som i dag. Så renoveringen af huset blev med nye materialer.
I dag er huset til salg, og når Karina og familien flytter i et nyt, vil hun i højere grad istandsætte huset med genbrugsmaterialer.
Men indtil huset bliver solgt, har hun givet køkkenet et ”genbrugspræg” ved at tilføje kurveflet-lampen og ved at hænge nogle gamle kasser på væggen.
BROSTE COPENHAGEN Zep lampeskærm til ophæng - natu, Denne dejlige runde Zep lampeskærm kommer fra Broste Copenhagen. Lampeskærmen er lavet af naturfarvet bambus, og har det fineste flettede mønster, d
637,00 kr.Pendel, Vintage, Stor Flet trompet pendel Skønneste store vintage flet pendel - med hejse ledning - kan skiftes - flot stand - Ø 60 cm H 40 - 1100kr fletpendel fletlampe vintagelampe trompetlampe
1.100,00 kr.Pendel, Market set fransk flet, Smukkeste pendel fra Beau Marche. Naturfarvet og i fransk flet med sorte metalkanter. Diameter: 110 cm. Højde: 45 cm. Nypris: 4380 kr.
1.600,00 kr.Anden loftslampe, Hübsch, Ø 43 cm H 45 cm Stor flet loft lampe fra Hübsch sælges pga flytning Har aldrig været hængt op Realistiske bud modtages Hubsch
750,00 kr.Anden loftslampe, Stor flot hvid loftslampe i flet. Skærmen måler 80cm i diameter og 30cm fra bund til top. Kaster striber af lys på væggene og giver en dæmpet hyggelig belysning. Lampen bærer intet
3.000,00 kr.Rattan pendel sort og naturlig BOERI, Beliani, Få 10% rabat på dit køb. Benyt koden: DBA10DK ved bestilling. Koden kan ikke bruges sammen med andre rabatkoder. Tilføj et elegant touch til din stue, sp
699,00 kr.542 kurve kan du lige nu købe på DBA, så du kan skabe en lampe ligesom Karinas. I skrivende stund er der 37 forskellige lamper, der matcher søgeordet ’flet’ på DBA.
Kurveflet-lampen er langt fra det eneste kurveflet, der findes i familiens hjem:
- Hvis der er noget, jeg har en svaghed overfor, så er det kurveflet. Der er ikke et eneste rum i huset, der ikke har et kurvefletmøbel. Ikke engang badeværelset, for der står planten i en potte lavet af kurveflet, griner Karina.
LÆS OGSÅ: Supersælger på DBA: Her er mine 8 bedste salgstricks
Hun er begejstret for kurveflet, fordi det giver et modspil til de andre materialer i hendes hjem, og så synes Karina også, det giver et ”brugt look” til huset. Et look, der er vigtigt for Karina. Hun vil gerne have, at man kan se, at hjemmet er bygget op om brugtfund, og derfor må tingene også gerne indeholde skår.
Så kurveflet er i høj kurs i Karinas optik:
Når jeg kommer ind i en genbrugsbutik, hvor jeg kan se, at der står nogle flettede møbler, tænker jeg inde i mig selv ’Nu tager du det helt roligt. Prøv nu at fokusér på, hvilke ting der ellers er i butikken’, men jeg kommer jo alligevel ud fra butikken med kurveflet-møblet i favnen.
Spisebordsstol, Træ og flet, Godt brugte stole, de har brug for lidt lim og kærlighed, måske et nyt lag maling. Med lidt omsorg har de mange gode år i sig endnu.
400,00 kr.Sofa, flet, 2 pers. , /, Vintage sofa med brokade stof - der nemt kan udskiftes. Højde 72, bredde 143, dybde 82cm. Afhentes i indre by, Kbh K
1.100,00 kr.Havemøbelsæt Rattan Mørkebrun/Hvid ITALY, Flet, Beliani, Få 10% rabat på dit køb eller Gratis indbæring. Benyt koden: DBA10DK (Giver 10% rabat) eller DBAIND (Gratis indbæring) ved bestilling. Koderne
17.999,00 kr.Sofa, velour, Blød og lækker sofa i flettet velour. Sofaen har rundede kanter, så den er særdeles elegant og anderledes. Helt ny. Sælges som udstillingsmodel fra møbelforretning. Kan ses på Trekanten
10.000,00 kr.Spisebordsstol, Træ / flet, Ton, b: 50 l: 54, Klassikeren fra Ton, designet af Josef Hoffmann i 1930. Sortmalet træ og fletryglæn og -sæde. Modellen er med armlæn. Stort set som nye. Kun brugt et ha
24.000,00 kr.Spisebordsstol, Flet , Frisvinger, Alle med Made in italy stempel. De er af ældre dato så har derfor lidt slid og rust. Flet er fint på 3 af stolene men den sidste er lidt løsere i flet i sædet. Ob
550,00 kr.Lige nu er der 676 møbler på DBA, der macther søgeordet ’flet’.
En anden ting, som Karina har et svagpunkt for, er genbrugsjulepynt. Hun samler på gamle glaskugler, og den interesse begyndte, da hun arvede nogle gamle glaskugler fra sin mormor. Det gik op for hende, at gamle kugler med en historie, pyntede meget bedre på juletræet end de nye gjorde. Så når kalenderen siger december, vil det hovedsageligt være genbrugsjulepynt, hjemmet bliver pakket ind i.
Det er dog hverken kurveflet eller julekugler, som Karina senest har kastet sin kærlighed på på brugtmarkedet. Det sidste nye køb er en gammel skibsbriks, som Karina og familien bruger som daybed i deres store køkken-alrum.
LÆS OGSÅ: Maria bor med lyserøde vægge, 30 spejle og en hårtørre som spisebordslampe: Kom indenfor i hendes genbrugshjem, her
- Jeg vidste, jeg ville have en daybed, men jeg ville bevist ikke søge på en ’daybed’ på DBA, for så betaler man også for det. I stedet søgte jeg på børnesenge, og så fandt jeg den her til en fornuftig pris, som jeg nu bruger som en daybed, fortæller Karina.
Karinas tip:
Karina gav 400 kroner for skibsbriksen, som hun vurderer ville koste omkring 3.000 kroner fra ny. Efterfølgende har hun lagt billedet af biksen på sin Instagram, og der har den høstet mange misundelige kommentarer.
- Jeg tror, skibsbriksen er mit bedste fund, fordi den er et perfekt sted til at slappe af for familien, og så er der opbevaringsmulighed nedenunder, fortæller Karina.
LÆS OGSÅ: Nostalgi: Møbler fra de sidste fire årtier
Daybed, andet materiale, 1 pers., Daybed i støvet grøn i rigtig pæn stand. L: 198 cm B: 78 cm Højde: 40 cm
1.000,00 kr.Daybed, Rigtig fin stand
2.000,00 kr.Daybed, træ, Wegner, Wegner Daybed i bøgetræ. Madras betrukket med blåt uld. Købt på Lauritz tilbage i 2016. Mest stået og samlet støv siden, så fortjener en ny ejer nu. Fremstår med brugsspor samt et
5.000,00 kr.Daybed, stof, 3 pers. , Ilva, Flot Daybed fra Ilva. Kun stået til pynt. Mål 68x 200. Sælges for 850 kr.
850,00 kr.Daybed, Menu - Anita Johansen, Menu Daybed - Anita Johansen Daybeden er i ask med grå uld. Mål: : H: 40cm, D: 80cm, L: 180cm Afhentes i Odense
4.500,00 kr.Daybed, uld, 3 pers. , Ilva, Super behagelig Skal lige børstes og og har en lys plet der kan fjernes
1.000,00 kr.Klik her og find daybeds på DBA. Her kan du finde dem, der koster 500 kroner eller derunder.
Et andet genbrugsfund, som hun dog også har svært ved at slippe, er gamle nisser, som hun har fundet rundt omkring på loppemarkeder og i genbrugsbutikker. Nisseerne fungerer nemlig så fint i Karinas juleby, som liver op til jul. Karina kan godt lide tanken om, at det gamle julepynt i dag har fået nyt liv og værdsætter at pynte op med det i hendes hjem i julemåneden.
Men når Karina ikke hygger om sit genbrugsjulepynt, eller forsøger at ignorere nogle kurvefletmøbler i en genbrugsbutik, hamrer, maler og klipper hun i andre genbrugsfund. Karina kan nemlig godt lide at købe projekter, der lige kræver en ekstra hånd for at passe ind til hendes hjem:
- Jeg synes, det er sjovt at finde ting, som jeg kan bruge til noget andet end det, de egentlig er beregnet til. Og jeg sørger selv for at lave dem om, så de kan få den nye funktion, fortæller Karina.
Blandt andet har et gammelt tv-bord, som de fleste nok genkender fra folkeskolen, fået nyt liv i Ribe som reol og plantebord. Den føromtalte kurv i flet er som skrevet blevet forvandlet til en lampe, børnesengen til en daybed, brødkurve som vægpynt, og så har hun kreeret et vægtæppe ud af gamle garnrester fra genbrug– det er Karinas seneste bud på genbrugs-vægpynt.
Sidstnævnte projekt har kun koster Karina 15 kroner.
LÆS OGSÅ: Fies køkken er købt på DBA: Se det her
Garn, Angora/merino uld 8/2, Uldgarn af angora/merino i kvalitet 8/2 ekstremt blødt og varmt. Spundet på Hjelholts Uldspinderi i Langå 80kr pr 100 grams bundt 1-4 bundter - - 5-10 bundter 70 kr pr 100
80,00 kr.Garn, Påbegyndt sweater med alt det blå garn fra Knitting fra Olive, Plus 130 gram også merino. Opskrift medfølger
200,00 kr.Garn, Garnvinde vinde-let retro antik, Gammel garnvinde, hedder vinde-let mønsterbskpatanm. Sjælden model på fod af træ og metal stativ, har et afhak i træet som ses på billedet. Ellers er den rimelig
400,00 kr.Garn, Bergen superwash uld 3 stk. i sort/grålige toner 2 stk. i multifarve Sælges samlet til 100 kr Ny pris 30kr pr stk.
100,00 kr.Garn, 100% bomuld, Sælger de her 8 garnnøgler til 90 kr pr nøgle.. Eller alle 8 for 600 kr
90,00 kr.Garn, Fed Mohair, Permin Bella mohair 4 nøgler a 50g lyserød 4 nøgler color beige/rust 45 kr pr nøgle 40 kr ved køb af alle nøgler Nyt og kun prøvet til et mønster som ikke passede sammen
45,00 kr.Lige nu er der 533 garn-annoncer på DBA og 200 af annoncerne har en pris på 40 kroner eller derunder.
Karina er uddannet indretningskonsulent, og så har hun en baggrund som miljøtekniker. Men på det sidste har hun taget sine genbrugsvaner til et nyt niveau. Nu vil hun ikke kun købe brugte møbler – tøjet er Karina også så småt begyndt at købe brugt.
- Jeg var sådan lidt i tvivl om, hvorvidt det var fedt at købe tøj brugt, men jeg tænkte, at det altså skulle prøves, og nu hvor jeg har opdaget, at man for eksempel kan få et par fede bukser til kun 20 kroner, vil jeg begynde at købe mere af det. Det koster jo ingen ting, siger Karina.
Det er dog ikke tøj, Karina lige nu er på udkig efter på brugtmarkedet. I øjeblikket leder hun nemlig efter nogle små, brune Holmegaardsglas.
Bukser, Zara, str. 44, Næsten som ny, Porto 42,- med Dao
40,00 kr.Jeans, Levis 550 str. 34/32, str. 34, Mørkegrå, Denim, God men brugt, Brugte Levis 550 - mørkegrå - fejler intet.
150,00 kr.Bukser, Norrøna og bergans, str. findes i flere str., Norrøne gore-tex bukser. Fin stand...str 54/XL...pris 300 2 x shirts fra Bergans i str Large. Rigtig fin stand. Pris 200
200,00 kr.Jeans, Boohoo denim, str. findes i flere str., Cremefarvet og brun, Denim, Næsten som ny, Jeg har brugt den nogle få gange da den er svær at style, men sidder virkelig godt og ser fedt ud i det rigtig
200,00 kr.Jeans, Primark denim, str. findes i flere str., Denim, Næsten som ny, Det er straight str. W30 L30
180,00 kr.Bukser, Carhartt, str. 32, Armygrøn, Ubrugt, Str 32/32 Aldrig brugt mærke er stadig i Normal pris 1000
899,00 kr.I skrivende stund er der 13.126 bukser til kvinder salg på DBA og mere end 2.000 af dem er i størrelse 38. Du kan også tjekke de bukser, du lige nu kan købe til mænd, ud, lige her
Du kan følge Karina på DBA ved at klikke dig ind på hendes DBA-profil her og trykke ’følg’. Hvis du vil se flere billeder fra hendes skønne genbrugshjem, så kan du følge hende på Instagram, her.
Kan du ikke få nok inspiration, så tag lige et kig ind i Pia fra Gentoftes hjem. Pia bor i en 70’er-villa og har indrettet hjemmet derefter. Hun finder blandt andet inspiration i hjemmets grønne marmorgulv, og så elsker hun lamper, som ligner noget fra en James Bond-film.
Hvis du har lige så stor en forkærlighed for at lave ting om til en ny funktion, som Karina har, så har vi en masse ”guf” til dig. En palle kan du for det meste anskaffe dig gratis på DBA, og ud af den kan du lave en vinreol eller en pakkekalender.
Elsker du også genbrug?