Følg disse fem trin, hvor jeg guider dig til, hvordan du ombetrækker din gamle sofa. Det er billigt, og du vil være SÅ stolt af dig selv efterfølgende!
Flovt. Det var sådan, jeg havde det.
Min sofa var efterhånden så afbleget, at den var lyserød i toppen.
Min mand ville løse problemet ved at anskaffe os en helt ny. Men den idé var jeg knap så begejstret for. For det ville være dyrt og mest af alt ærgerligt, når nu den gamle sofa ellers intet fejlede og havde mange gode år endnu.
Derfor sprang jeg ud i det, fandt symaskinen frem og betrak min hjørnesofa. Selv.
Den fejlede ikke andet end det ydre, og den havde mange gode år endnu, hvis det ikke var fordi, den var bleget af solen. I løbet af de cirka 14 år havde den været en del af vores hjem. Da vi købte den, var den brun-grøn, men nu var det tid til at lade sofaen ”skifte ham”.
Har du mod på selv at betrække en sofa, får du her en lille beskrivelse af, hvordan jeg gjorde, og hvad jeg brugte.
Sofa, læder, 3 pers., Dejlig mørkebrun lædersofa. Måler 180x80. Den har patina, og én af hynderne har fået en mindre revne (denne kan dog lappes eller sys). Sofaen har mange gode år i sig endnu! -jeg
500,00 kr.Sofa, læderlook, 3 pers. , Med bøg
450,00 kr.Sofa, stof, 2 pers., Fin lille sofa, meget velholdt Str. Ca 85•155 cm
250,00 kr.Sofa, læder, 2 pers. , Chicago, Pæn sofa
900,00 kr.Sofa, velour, 2 pers. , Ukendt. Menes at være fra 1940erne, Den fedeste grønne veloursofa sælges! Antik. Menes at være fra 1940erne. Mål: B: 152 cm D: 74 cm H (hhv. armlæn/ryglæn): 58/86 cm. Afhent
250,00 kr.Sofa, læderlook, Jeg har 2 styk af den meget fint i stand . 150*90cm Pris en styk 500 Begge to for 900
500,00 kr.Har du maksimum 500 kroner at shoppe for, har du 912 sofaer på DBA at vælge imellem lige nu. Den dyreste sofa på DBA koster i mellemtiden hele 55.000 kroner.
- Møbelstof, gerne brugt, hvis du kan finde det. Vær meget obs på at købe stof af god kvalitet. Det stof, jeg har brugt til denne guide, købte jeg endda fra ny, og allerede nu fnuldre det og er afbleget, så jeg ville ønkse, jeg havde brugt et andet og bedre stof. Køber du genbrugsstof, kan du jo hurtigt se, om stoffet er slidstærkt - for kunne det holde til at blive brugt hos den forrige ejer, kan det nok også holde til din sofa.
- En opsprætter
- Stofsaks
- Målebånd / stor lineal
- Kridt (eventuel en pen) til optegning på stof
- Polstrenål (buet nål)
- Symaskine
- Kraftig sytråd til møbelstof
- Hæftepistol til møbler og hæfteklammer
Jeg ville lyve, hvis jeg påstod, at det er nemt at betrække sin egen sofa. Men er du nogenlunde ferm på en symaskine, skal det nok lykkes dig. Puderne er nemmest at sy, så for at gøre projektet mere overskueligt, ville jeg anbefale, du begyndte med det, hvis du ikke er så fortrolig med en symaskine.
Betræk af selve ’sofa-kroppen’ er mere tricky, men så er det heller ikke sværere og efter min mening det hele værd: For til sidst står du og har reddet en fuldt ud funktionel sofa fra at blive kasseret.
Sofa, Sofa excellent conditions, Beautiful sofa bought approx. 2 years at 3,500kr and kept in excellent conditions and looks brand new. I'm selling at only 1,500kr for a quick sell as I'm moving abro
1.500,00 kr.Sofa, stof, 3 pers. , FDB Møbler/ L38 Gesja, Stellet er fremstillet af egetræ, som er matlakeret. Polstringen er i slidstærk grøn stof. Sofaens længde er. 210cm. Sofaen er fra sommeren 2021. Designet
4.400,00 kr.Sofa, læder, 3 pers. , Dansk design, Tre og to personers sofasæt i cognacfarvet ægte læder sælges til under halv pris grundet fejlkøb. Kr. 8.899,00 fremstår som helt nyt. Nypris. 19.999,00
8.899,00 kr.Sofa, Rigtig fin 2 personers sofa med lysegrå betræk købt i Living goodies som udstillingsmodel til 9.000 kr. Længde: 185cm Højde: 88cm Dybde: 92cm Sædehøjde: 43cm Sælges grundet flytning Skal afh
2.000,00 kr.Sofa, læder, 3 pers. , Chicago, Pæn sofa
1.400,00 kr.Sofa, andet materiale, 6 pers., L.280 B.220 Sidehøjden H.40 ? To år gammel Må gerne hentes så hurtigt som muligt ?
3.500,00 kr.I skrivende stund er der 5.244 sofaer til salg på DBA. Og vidste du, at ’sofa’ faktisk er det ord, der bliver søgt mest efter på DBA?
Da jeg havde besluttet mig for selv at ville stå for ombetrækning af sofaen var første udfordring at finde stof. Helst ville jeg gerne betrække den med brugt stof - eller stof, der var tilovers fra et andet syprojekt eller et projekt, der aldrig var blevet ført ud i livet. Der ligger stof fra mange forliste syprojekter og går til spilde i de små hjem. Det ved jeg, fordi jeg ofte finder flere meter ubrugt stof i genbrugsbutikkerne.
I forhold til det her projekt blev det dog ikke så nemt. Jeg regnede mig frem til, at jeg skulle bruge cirka 20 meter stof, og så mange meter møbelstof var desværre ikke til at opdrive i genbrugsbutikkerne eller på DBA. Hermed en opfordring til at sælge ud af jeres tekstiler. Vi er flere syentusiaster, der går på jagt og gerne vil gøre et billigt og mere bæredygtigt køb af stof.
LÆS OGSÅ: DIY: Giv den gamle lædersofa en opfrisker
Selvom jeg måtte ud og købe nyt møbelstof (i en flot granitgrøn farve), var der flere ting fra sofaen, der kunne genbruges i ompolstringen:
Lynlåsene tog jeg af puderne med en opsprætter. De passede med målene i de nye puder, og der var også penge at spare på de cirka 10 lange lynlåse, der skulle bruges. Jeg genbrugte også stoffet, der udgjorde den skridsikre underdel fra de gamle siddepuder i de nye puder.
Stof, Gamle viskestykker 50kr/stk, Måler 45x78 cm En egnet til kreaprojekter og redesign
50,00 kr.Stof, KVADRAT STOFSTYKKER. Vævet uld. Solid kvalitet. Sælges samlet til nævnte pris. Målene er oplyst på billederne. Stoffet er nyt. Obs: et af de sorte stykker stof, 160 cm x 33 cm er i bomuld. JEG
350,00 kr.Stof, KVADRAT STOFSTYKKER. Vævet uld. Solid kvalitet. Sælges samlet til nævnte pris. Målene er oplyst på billederne. Stoffet er nyt. JEG SÆLGER EN STOR SAMLING STOFSTYKKER SOM ER VIST PÅ SIDSTE FOTO,
350,00 kr.Stof, KVADRAT STOFSTYKKER. Vævet uld. Solid kvalitet. Sælges samlet til nævnte pris. Målene er oplyst på billederne. Stoffet er nyt. JEG SÆLGER EN STOR SAMLING STOFSTYKKER SOM ER VIST PÅ SIDSTE FOTO,
350,00 kr.Stof, Marimekko stof, Marimekko stof i de smukkeste farver. Perfekt som juledug. Mlåler: 2,2 meter i længden, og 1,40 i bredden. 100% bomuld. Fejler intet, skal blot stryges.
450,00 kr.Stof, Stof 240x230, Kronborg
50,00 kr.Klik her og se alt det stof, du lige nu kan købe på DBA.
Jeg begyndte med at betrække selve sofaen – altså ”kroppen”, om man så må sige. Selvom det kan virke uoverskueligt at sy et betræk til en sofa med mange skæve vinkler, er det faktisk det, der tager kortest tid. Især hvis det er en stor sofa som min - med mange puder. Min sofa består af 3 forskellige dele - en hjørnedel og to sider - som hver skulle betrækkes.
Jeg lod som tidligere skrevet det eksisterende betræk blive på og kom det nye betræk ud over. Det er tit en god idé, eftersom polstringen med pladevat eller lignende, der ligger under stoffet, flytter sig, når betrækket tages af.
Optegningen af hvert stykke af betrækket foretog jeg ved at sætte det nye stof fast på sofaens forskellige ’flader’ med knappenåle. Det er vigtigt, at betrækket ikke bliver for løst, og det er også en fordel at placere stoffet rigtigt, så der tages højde for trådretningen.
Jeg tegnede de forskellige stykker op med en kridtpen efter sidens kanter og lavede derefter sømrum. Herefter syede jeg de forskellige stykker sammen - et ad gangen, mens jeg konstant testede, om betrækket var blevet stramt nok ved tage det af og på sofaen.
SE OGSÅ: VIDEO: DIY: Flet sædet på din stol
Da betrækket var syet, hæftede jeg det på sofaens underside med en hæftepistol. Den del af sofaen, hvor siddepuderne ligger, har et skridsikkert stof, så puderne bliver, hvor de er. For at genbruge det stof, syede jeg betrækket fast til det med en buet møbelnål, der syer ned igennem det nye stof og op igennem det skridsikre stof, der sidder på sofaen.
Her kan du se, hvordan jeg hæfter det nye betræk på sofaen.
Loungestol, læder, BRAMIN, tilskrevet , Funky Danish Midcentury BRAMIN, tilskrevet Swivel Lounge Chair Executive Vintage Chair, ekstra bred med super sidde komfort. Lækkert 60er udtryk med kurvet for
1.000,00 kr.Andet, træ, Gammel Svensk Munkestol., Kan bruges som et sjovt/fantasifuldt møbel i indretningen.
165,00 kr.Armstol, træ, Klassisk pindestole tilskrevet Fritz Hansen med armlæn i bøgetræ. Stolen er stabil og fremstår i original stand med flot patina. Højde 88 cm Sædehøjde 42 cm Brede 60 cm
1.600,00 kr.Loungestol, skind, Erik Jørgensen, Erik Jørgensen Partner loungestole med drejestel. Erik Jørgensen Partner loungestol i varm gul alcantara med 4-pasfod og drejestel i poleret aluminium. Det høje o
1.800,00 kr.Lænestol, læder, Farstrup, Stilfuld Farstrup elektrisk lænestol i gråt læder med et elegant sort stel. Den leveres med en matchende fodskammel for optimal komfort og afslapning. Årgang 2017. Funktion
16.995,00 kr.Loungestol, læder, BOCONCEPT, NÆSTEN HELT NYE LÆNESTOLE / LOUNGESTOLE I KRAFTIGT SORT KVALITETS LÆDER OG CHROM STEL . ER RET TUNGE . SUPER LÆKKER SIDDEKOMFORT . SIDDEHØJDE : 41 CM HØJDE : 80 CM BR
4.500,00 kr.Lige nu finder du flest lænestole i stof, men der er også mange i læder til salg på DBA.
Så gik turen til puderne: Jeg startede som tidligere nævnt med at tage lynlåse af de eksisterende puder med en opsprætter. Så vendte jeg vrangen ud på pudebetrækkene, satte dem fast på det nye stof med knappenåle og tegnede stofstykkerne til de nye puder efter de gamle. Lynlåsene blev syet ind i de nye puder, og undersiden med det skridsikre stof blev også genbrugt i betrækket til siddepuderne.
Til syning af både pudebetræk og betræk til sofakroppen har jeg brugt en kraftig sytråd som overtråd og en almindelig sytråd som undertråd i en farve, der matchede det grønne stof.
Her ser du det færdige resultat. Måske med et par skønhedsfejl hist og her, men det er mest mig, der ser dem. Så nu kan vi fortsat flade ud i vores ’nye/gamle’ hjørnesofa – så god som før, bare en hel del flottere.
Er du kreativ og glad for at skabe nyt med gamle remedier, så kan du se denne video, hvor en gammel stige får en ny funktion.
Du kan også blive klogere på i denne video, hvordan du vedligeholder dit teakbord.
Vil du se, hvordan min sofa så ud før, den blev ombetrukket, kan du tage et kig på den i videoen herunder, hvor jeg viser rundt i mit genbrugshjem.
Du kan læse blot om mine indretningsmæssige valg i artiklen bag videoen, som du finder, her.