Find de ti mest trendy genbrugsmøbler, som du nemt kan indrette SU venligt med. Og som tilmed sikrer dig, at bo med den helt rigtige tilbagelænede og toptjekkede vintagestil.
Studielivet er en krævende tilværelse - ikke mindst for bankbogen. Måske er du en af de heldige, der har fundet et sted at bo, og nu skal din SU række til en fuld møblering. Men fortvivl ikke, for der er faktisk op til flere møbler, som er særligt cool, hvis de er fundet brugt med patina og historie. Og dertil er der store besparelser at hente på at købe brugt.
Se bare her.
Jo, den er god nok. Sådan én din oldemor havde hængende ude i sin smalle entre, hvor hatten kan stå øverst og med bøjlestang og små knager under. De fås i alverdens afskygninger og størrelser, og uanset om du er til det råt look i metal eller et blødt retro-look i træ, så er hattehylder noget af det mest trendy, du kan have i dit hjem lige nu.
Hattehylde, Orebo
500,00 kr.Hylde entrance, Bænk med skoopbevaring Hattehylde Ikea
300,00 kr.Knagerække, Skagerak, Flot garderobe knagerække fra Trip Trap/ Skagerak i eg, model “Cutter”. Mål: L:120 D: 34 H:13 Med fem knager i stål, og hattehylde med indbygget bøjlestang. I fin stand. Nypris
1.750,00 kr.Hatthylde, Ukendt, Metal hattehylde 80x28 cm
100,00 kr.Entrésæt med spejl og garderobestativ, Spejl måler 95 cm i højden og 64 i bredden. Garderobestativ er med knager og hattehylde foroven. Måler: Højde 175 Bredde 45
250,00 kr.Hattehylde, Vintage retro svensk hattehylde med 8 dobbelte kroge. B:150 cm D: 33 cm H: 32 cm
2.500,00 kr.Den er tilmed praktisk, hvis du bor småt. Der er nemlig god opbevaring i en hattehylde, og så er den dekorativ. Den kan erstatte et klædeskab i soveværelset, og tilmed kan du hænge dine fineste garderobefund frem på hylden. Resten kan ligge i skuffer. Du kan også have dine sko stående øverst, så de ikke fylder på gulvet, hvis din entre eller gang er smal.
Lige nu er der 636 forskellige hattehylder til salg på DBA.
LÆS OGSÅ: Kom på besøg i Karolines lejlighed, der er indrettet med billige genbrugsfund
Det bliver ikke mere hot end det. Den gamle oldschool barvogn er tilbage igen og mere populær end nogensinde. Du kan både bruge den på klassisk vis med gamle krystalglas og et par flasker spiritus, til når du får studiekammeraterne på besøg.
Eller du kan bruge den alternativt som sengebord eller til opbevaring af bøger og nips som et grafisk og dekorativt indslag i stuen. Uanset hvilket materiale den er lavet i, og hvad enten den er romantisk og fuld af detaljer eller mere enkel og stram i sit design , så holder den hele vejen. Og den SKAL være genbrug. Det er netop dens historiske reference, der gør den så populær.
Prisleje, hvis du køber rullebordet/barvognen fra ny: Mellem 1.500 kroner og 3.000 kroner
Prisleje, hvis du køber rullebordet/barvognen brugt: Mellem 300 kroner og 600 kroner
Lige nu er der 524 rulleborde til salg på DBA, og 58 barvogne.
Klassisk oldschool barvogn barbord rullebord, Minibar - Rigtig fint vintage bord på hjul, Udført i massiv træ med rullehjul klassisk Dansk / nordisk / nordic design. aflangt barbord, cocktailbord, si
299,00 kr.Barvogn, Barvogn sælges står som ny fejler intet.
400,00 kr.Barvogn, H. 92 D. 38 B.64
500,00 kr.Rattan barvogn, Vintage, Vintage barvogn i rattan, kan styles som billede 1, det er vognen på billede to der sælges. Der er ikke topklasse, derfor den gode pris Skal afhentes i Charlottenlund
400,00 kr.Barvogn barbord / Oldschool rullebord, Minibar - Rigtig fint vintage bord på hjul, Produceret hos møbelsnedker og Udført i massiv træ med træhjul klassisk Dansk / nordisk / nordic design. aflangt bar
299,00 kr.Serveringsvogn, Super fint sammenklappeligt bord. Rullebord / barvogn / barbord
475,00 kr.
Ingen studiebolig uden en lænestol. Den er helt uundværlig, både til de lange, trætte aftner, til gæster og til ro og eftertænksomhed. Og jo dygtigere du er til at finde en gammel, brugt version, jo bedre.
Der er sådan set ikke så mange begrænsninger; stor og fyldig i velour, cool og rå i teaktræ, retro-hygge i bløde stoffer og med brede armlæn. Alt gælder. Den skal helst ligne noget, der holdt til i din oldemors hjem, og hvis den stilmæssigt matcher din hattehylde, så er du helt i mål.
Prisleje, hvis du køber lænestolen fra ny: Minimum 5.000 kroner
Prisleje, hvis du køber lænestolen brugt: Prisen starter cirka fra 300 kroner
Lige nu er der næsten 8.000 lænestole til salg på DBA.
Andet, stof, Er ok
400,00 kr.Cinas. To safaristole i bambus og sort kunstlæder, -, LotID: 6350214 Klik på den røde "Gå til varen"-knap, for at købe denne vare. To Safaristole fremstillet af bambus og sort kunstlæder. Mål. H 79
1.860,00 kr.Armstol, stof, Udsbjerg., 2. grå lænestole til salg, næsten nye.
800,00 kr.Lænestol, træ, Gammel retro Fritz Hansen tremme lænestol, vintage for alle pengene
900,00 kr.Armstol, stof, ASHTON LÆNESTOL, Ashton armstol Lille armstol med stof betræk Lænestol: L 77 x D 65,5 x H 80,5 cm Normalpris kr. 1.999,- SPAR 1.000,- UDSTILLINGSMODEL - AFHENTNINGSPRIS ! Kan lev
999,00 kr.Loungestol, læder, TO SORTE LÆNESTOLE MED KROMSTEL . ER RET TUNGE . VELHOLDTE MEN BRUGTE . UDEN RØG OG DYR . AFHENTES I KGS LYNGBY 2800 MOBIL 22 83 66 07 KUN KONTANT BETALING
800,00 kr.
Det giver sig selv. Du behøver en sofa. Måske svaret er en sovesofa, hvis pladsen er trang – og heldigvis forholder det sig sådan, at de rigtig gamle sovesofaer med originale trærammer og i smukke retro-stoffer hitter som aldrig før.
Du kan også vælge en lille sofa, der matcher din lænestol. Mange sælger netop hele sæt på DBA, som oprindeligt har stået i den ældre generations hjem. Dengang var det nemlig populært med typisk en lille og en stor sofa, en matchende lænestol og måske sågar en puf.
Sofa, læder, 3 pers. , Købt i Ilva, 3 personer sofa i cognac farvet nubuck læder. Den er 205 cm lang,, 80 dyb og 90 høj. Man både sidder og ligger fantastisk i den. Den er 12 år gammel og har derfo
800,00 kr.Sofa, Bøg og beigefarvet alcantar. B x d x h, 200 x 80 x 75 cm. Rigtig pæn og velholdt med god siddekomfort. Ikke ryger hjem. Afhentes i Roskilde
600,00 kr.Sofa, Smuk antik sofa. Man sidder godt i den. Lidt slidt
500,00 kr.Sofa, stof, 3 pers., Blomstret sofa, pæn og velholdt. Længden er 200 cm. Aftageligt betræk på hynderne.
550,00 kr.Sofa, 3 pers., Sofa med chaiselog, 2.60m lang og 1.40 bred ved chaiselong. Jeg købte den brugt for 3½ år siden, så den er ikke ny, men den er beghagelig. Sælges grundet flytning.
900,00 kr.Sofa, velour, 2 pers. , House Nordic, Fin sofa med minimale brugsspor. Grøn Velour.
850,00 kr.Her kan du nemt være heldig og lave en rigtig god handel. Du må gerne tænke i juvelfarver; olivengrøn, bordeaux, mørk lilla, karry gul eller allerbedst støvet lyserød. God ide.
Prisleje, hvis du køber sofan fra ny: Fra 7.000 kroner
Prisleje, hvis du køber sofaen brugt: Fra 400 kroner
Lige nu er der 5.100 sofaer til salg på DBA.
Du behøver et ordentligt læselys. Uanset om dit hjem indbyder til en loftlampe, eller om det i stedet er en cool gulvlampe, der er dit behov, så er det helt væsentligt, at du har ordentligt lys, som du kan læse ved.
Anden reol, Til badeværelse
150,00 kr.Bluse, Vanting, str. 48, Næsten som ny, Mørkegrøn bluse I XL fra Vanting. Stoffet er tyndt og luftigt. Brystmålet er 2x63 cm. Brugt få gange. Se også mine andre annoncer. Giver gerne mængderabat. Se
40,00 kr.Dressursadel, 15 tommer , Kentauer, Meget velholdt sadel, sidst stoppet i januar 2023. Den har været brugt som sadel nummer to, og derfor ikke været brugt særlig meget. Sælges fuld monteret
6.500,00 kr.Bondegård, Med dyr og traktor, Toys, Alt hvad du ser på bondegården følger med. 60x49cm stor bondegård med dyr
175,00 kr.Havebord, * Lækkert havebord/plankebord - i massivt teaktræ, * Lækkert havebord/plankebord - i massivt teaktræ / SPAR 2.204,00 KR. * Pris; 3.495,00 kr. * (Pris i butik; 5.699,00 kr.) * Bordplade af te
3.495,00 kr.Skjorte, Units, str. 42, Rød, 100 % Bomuld, OBS, jeg opdatere ikke mine annoncer mht. pris, da jeg har mange annoncer. Rød kortærmet skjorte med knapper og bindbånd i talje. Materiale: 100 % Bomu
250,00 kr.Lamper er især noget af det mest populære, du kan gøre din indretning personlig med og hvilken bedre måde end at gå på opdagelse i de mange genbrugsfund, der ligger på DBA. Du må gerne være modig, og retro-referencerne skal helst være tydelige. Alt hvad der er art deco, industrielt eller i røget glas hitter som aldrig før. Men faktisk er den vigtigste hovedregel at turde. Når de gamle genbrugslamper sættes ind i en et ungt, moderne hjem, så opstår magien nemlig helt automatisk.
Prisleje, hvis du køber lampen fra ny: Fra 2.000 kroner
Prisleje, hvis du køber lampen brugt: Fra 125 kroner
Lige nu er der 15.600 loftlamper til salg på DBA.
Lysekrone, Ikea, Smukkeste udendørs lysekrone med LED pærer, så den lyser i flere år uden problemer. Den er designet af Ola Wihlborg for ikea i 2007, og er ikke i produktion længere. Den hedder "Gläns
500,00 kr.Pendel, PH - lignende lampe. Brand kendes ikke, men den er i god stand - uden buler/skrammer. Måler ca 45 cm. i diameter. Kan sendes til gls pakkeshop for 64 kr..
300,00 kr.Anden loftslampe, Royal glas loftlampe
200,00 kr.Pendel, Verner Panton Globe, Ø = 40 cm Super fin stand. Anskaffet 2018 for DKK 5.500,- jf. faktura.
2.400,00 kr.Lysekrone, Gammel svensk 8 armet Kirkekrone/Malmkrone. Højde, selve lampen: 50 cm Diameter: 60 cm Baldakin: 17 cm Fornyet med el for 7 år siden. Meget flot.
3.000,00 kr.Anden loftslampe, Ikea, 2 fine lamper med stofledning, de er som nye sælges samlet for 150,-
75,00 kr.Selvom man kan forfalde til at indtage et par måltider i sengen eller foran TVét, så er et spisebord for de fleste en stor nødvendighed. Måske du ligefrem også skal benytte det som skrivebord på samme tid.
Heldigvis forholder det sig sådan, at de fleste spiseborde får en naturlig patina over tid og måske sågar lidt tydelige brugsspor her og dér. Og det er faktisk lige præcis det look, du gerne skal gå efter lige nu, når du indretter spiseplads. Derfor giver det ikke kun økonomisk bedre mening at kigge efter dem brugt, men også rent æstetisk. Dit spisebord må endelig ikke se helt nyt og ubrugt ud. Man skal kunne se, at livet leves her. Over god mad, hyggeligt samvær, lange lektie-aftner og med nære venner.
Prisleje, hvis du køber spisebordet fra ny: Mellem 5.000 kroner og 20.000 kroner
Prisleje, hvis du køber spisebordet brugt: Mellem 500 kroner og 1.000 kroner
Lige nu er der 10.200 spiseborde til salg på DBA.
Spisebord
1.000,00 kr.Spisebord, Eg, b: 110 l: 230, Fint spisebord med tillægsplader, god stor bredde og længde. Er blevet passet med sæbebehandling og haft dug på altid. Man sidder nemt 14 omkring bordet (med pladerne i)
500,00 kr.Spisebord, Asketræsfiner, Ikea Lisabo, b: 78 l: 140, Spisebord fra Ikea. Nypris 1.649 - sælges for 450 kr.
450,00 kr.Spisebord, Træ, Gammelt spisestue bord / køkkenbord, b: 120 l: 120, Gammelt spisestuebord / køkkenbord, i god stand, sælges. Jeg har også tilhørende stole, tallerken række og bænk til salg, se mine an
500,00 kr.Spisebord, Kylie, Sælger min fine spisebord uden stole sælges grundet,den er for lille til min familie , har ikke haft den længe , fejler intet er som ny ingen ridser eller hakker, der er små vand m
800,00 kr.Spisebord, Ilva, b: 90 l: 180, 90x270 med begge plader sat i Er par enkelte skræmmer, derfor den billige pris Benene er af træ 2 plader til forlængelse af bordet medfølger Nypris 4400
700,00 kr.
Tæpper er ikke bare super hotte lige nu, de er tilmed ret praktiske – særligt, hvis man bor i en mindre studiebolig, der ikke er velsignet med gulvvarme, eller hvis man sågar skal ud på en gang, når man skal tisse om natten.
Danmark har flest af de kolde måneder, og uanset hvordan du vender og drejer det, så tilbringer du som studerende mange timer hjemme i din bolig. Og et tæppe er med til at skabe hygge, personlighed, varme – og nåå ja, så er det jo også lyddæmpende.
Måske dine gæster også en gang imellem sidder på gulvet. Især tæpper giver derfor rigtig god mening at købe brugt, fordi prisen på et spritnyt tæppe simpelthen ofte er alt alt for høj til en slunken SU. Og som med flere af de andre møbler på listen her, så vinder de ofte ved at få lidt år på bagen.
Igen må du gerne have din bedstemors indretning i tankerne, når du går på jagt. Miks gerne flere mønstre og farver på kryds og tværs. Det giver det helt rigtige boheme look.
Løse tæpper, Uld, b: 90 l: 90, Hay Multicolor rundt tæppe Ø90 Brugt, mangler to kugler og er lidt beskidt. Normal pris 1800
400,00 kr.Gulvtæppe, ægte tæppe, Uld, b: 75 l: 135, HAY Peas Tæppe 75 x135 cm - Medium Grey Det bløde og lækre HAY peas tæppe er håndlavet, så potentielle skævheder kan forekomme, hvilket bare gør det endnu me
700,00 kr.Sengetæppe, Hay Mega Dot sengetæppe i grå. Den lysegrå side har enkelte pletter (se billede). Ikke forsøgt fjernet. Kan tåle i rens. Pris 400
400,00 kr.Løse tæpper, b: 140 l: 200, Brugt Hay tæppe med brugsspor. Ingen huller eller manglende “dudder”.
1.000,00 kr.Gulvtæppe, Uld, b: 90 l: 90, Fint nepalesisk gulvtæppe. Tæppet fremstår pænt, lidt brugt, er lavet af uld og måler 90 centimeter i diameter. Tæppet er ikke af mærket Hay, men lavet på samme fabrik. Ka
200,00 kr.Gulvtæppe, Uld, Tæppe fra Hay gråt - skal hentes i Roskilde Måler 2,5 x 1,6
1.000,00 kr.Prisleje, hvis du køber et tæppe fra ny: Mellem 1.000 kroner og 30.000 kroner
Prisleje, hvis du køber et tæppe brugt: Mellem 500 kroner og 3.000 kroner
Lige nu er der 13.300 tæpper til salg på DBA.
Ingen studieliv, ingen sene nattetimer med afleveringsdeadlines, der puster én i nakken og ingen studiebesøg uden kaffe! Hvis du ikke allerede har lært dig selv at indtage denne vidunderdrik, så er tidspunktet kommet. Og det skal gerne gøres i gamle retro kaffestel smukke, originale keramik kopper eller i et ekstravagant, romantisk porcelænsstel.
De gamle kaffestel er særligt populære lige nu, fordi de emmer af nostalgi, håndværk og funktion. Tre ord, der indkapsler boligtrenden lige nu.
Du kan sagtens sammensætte flere forskellige typer stel, det vil kun gøre udtrykket mere modigt og autentisk.
Prisleje, hvis du køber kaffestellet fra ny: Omkring 1.000 kroner
Prisleje, hvis du køber kaffestellet brugt: Fra 300 kroner - 1.400 kroner
Lige nu er der 1.700 kaffestel-annoncer på DBA.
Porcelæn, Kaffestel, Fint kaffestel med guldkant. Komplet sæt til 8 pers.
150,00 kr.Porcelæn, Kaffestel, Flot og nyt italienske kaffestel/testel med 1 kande ca. Ø12cm x H20cm 1 sukkerskål Ø9cm x H9cm 1 flødeskål Ø9cm x H9cm 6 kopper Ø8cm x H4cm 6 underkopper Ø12cm x H1.5cm Sendes g
550,00 kr.Stentøj, Mexico kaffestel, Bing & Grøndahl, Bing og Grøndahl kaffestel sælges. 7 Par Kaffekop og underkop nr. 305 30,00 kr. pr. sæt Sukker skål nr. 302 40,00 kr. Fløde kande nr. 303 40,00 kr. 13 Stk.
30,00 kr.Keramik, Kaffestel, Mexico, 30-40 dele. Pris aftales efter hvad der købes. Afhentes i Albertslund
100,00 kr.Porcelæn, Kaffestel, Bing & Grøndahl, Empire, Kande med ektra låg og bordskåner, samt 8 kopper med underkopper og sidetallerkner, alt formentlig 1. sortering
760,00 kr.Porcelæn, Kaffestel, Royal Copenhagen, Royal Copenhagen Strøblomst 8 små kaffekopper/underkopper 8 desserttallerkener 1 kaffe/fløde sæt Lille skål (med revne) Stort fad Samlet pris kr 650 AFHENTNING
650,00 kr.
Hvis du er så heldig, at du har plads til et skrivebord i din studiebolig, vil du takke dig selv for at få det hurtigt på plads. Mange bruger spisebordet, sofaen eller sågar sengen, men selvom det er nemt at sidde alle vegne med en laptop, så er et ordentligt skrivebord at foretrække, såfremt du har pladsen. Du bruger mange timer her – og det gavner din struktur, at det ikke blandes sammen med de møbler, hvor du bruger din fritid.
Hvis pladsen er trang, så overvej eksempelvis et børneskrivebord og skift benene ud, så det passer i højden. Du kan også save benene helt af og hænge det på væggen. Flere og flere nedprioriterer det gammeldags skrivebord. Men har du pladsen, vil du ikke fortryde at have et skrivebord.
Prisleje, hvis du køber skrivebordet fra ny: 1.500 kroner - 4.000 kroner
Prisleje, hvis du køber skrivebordet brugt: 200 kroner - 1.800 kroner
Der er lige nu 5.800 skriveborde til salg på DBA.
Andet, Ikea Alex, b: 36 d: 58 h: 70, Skuffelement fra Ikea. Pris for ny 600 kr. Sælges for 50 kr. Fremstå pæn, kun overpladen har mærker (se sidste billede) men det vil ikke kunne ses hvis man bruge
50,00 kr.Skrive-/computerbord, b: 140 d: 65 h: 73, Ikea Malm, med skuffe og skab med hylde. Birk. Velholdt og uden skrammer. Hylde under bordpladen til ledninger mv.
200,00 kr.Skrivebord, b: 102 d: 49 h: 74, Pænt og velholdt skrivebord fra Ikea ny pris 1499,- Velholdt kontorstol
700,00 kr.Arbejdsbord, b: 170 d: 64 h: 82, Arbejdsbord inkl. bukke der kan forlænges i højden sælges Mål: Bredde: 170 cm. Dybde: 64 cm. Højde: 82 cm. Hentes i Aarhus C. I pinseferien
300,00 kr.Skrivebord, Domino, b: 134 d: 59 h: 73, Skivebord fra Domino i lys egetræ med 6 skuffer. Prebensgenbrugsshop-Nakskov
1.600,00 kr.vidaXL skrivebord m. hylder 110x45x157 cm konstrue, Dette skrivebord med hylder er både et praktisk og dekorativt valg til dit hjem. Robust materiale: Konstrueret træ har en enestående kvalitet med en
687,00 kr.Du skal også have et sted, hvor du kan servere kaffen. Og du kan sagtens være kreativ med dit sofabord. Måske kan du lave et ud af gamle kasser eller også kan du sætte nye ben på et brugt bord, du finder på DBA. På den måde får du et personligt bord uden store omkostninger. Især gamle marmorborde.
Kakkelborde, glasborde og indskudsborde hitter. Lad dig ikke afskrække, hvis bordet har nogle ben, du ikke umiddelbart bryder dig om. Det er nemt af skifte og kan ændre hele udtrykket øjeblikkeligt. Sofaborde er ofte dyre fra ny af, så her kan der være rigtig mange penge spare ved at købe brugt og tænke kreativt.
Sofabord, Brdr Andersen, egetræ, b: 80 l: 120 h: 54, Flot massivt Brdr. Andersen Sofabord. Shakerstel. Lakeret egetræ.
1.650,00 kr.Sofabord, glas, b: 60 l: 100 h: 32, Super flot, stabil og næsten ny glas sofabord, Glasplade sidder fast på ben og er meget stabil. Absolut ingen ridser eller skade. Henvendelse 2445 0026 Mail besvare
599,00 kr.Cafébord, andet materiale, b: 79 l: 110 h: 46, Er som nyt
400,00 kr.Sofabord, Dansk møbelproducent, teaktræ, b: 48 l: 128 h: 52, Smukt sofabord rektangulær, med bordplade af teaktræ, herunder hylde på tilspidsede ben. Fra 1960'erne. Mål: H. 52, L. 128, B. 55, D 48 cm.
1.450,00 kr.Sofabord, b: 70 l: 130 h: 54, Stel i fyrretræ. Bordplade i MDF. Stor skuffe. Bordpladen kan evt. trænge til lidt maling
250,00 kr.Sofabord, Fint sofa bord. Gives bort. Skal hentes senest 2 pinsedag
10,00 kr.Prisleje, hvis du køber sofabordet fra ny: 2.000 kroner - 5.000 kroner
Prisleje, hvis du køber sofabordet brugt: 250 kroner - 3.000 kroner
13.600 sofaborde er der lige nu til salg på DBA.
Husk, at du også kan tjene lidt på at sætte dine gamle studiebøger til salg på DBA. Læs her vores guide til, hvordan du kan få solgt dine studiebøger bedst.
Husk, du også altid kan spare penge på at finde et brugt eksemplar til en billigere penge her: studiebøger.