Husker du? Skønne bøger, som sender dig tilbage til barndommen
Børn

Husker du? Skønne bøger, som sender dig tilbage til barndommen

Christine
Christine

Tænd lige læselampen, for det er tid til en god historie. Ved du, hvad du vil læse? Du husker måske nogle af klassikerne fra barndommen, men mon ikke du har overset en enkelt på vejen mod voksenlivet? Vi opfrisker din hukommelse med nostalgisk læsning før sengetid.

 

Her kommer…

Pippi Langstrømpe! Tjulahop-tjulahej, tjulahop-sasa… Har du sunget med på sangen? Selvom det i år er 75 år siden, Astrid Lindgren skrev de første bøger om verdens stærkeste pige med de røde fletninger og den fregnede næsetip, er vi slet ikke færdige med fortællingerne!

For historierne om pigen med den prikkede hest, aben Hr. Nilsson og vennerne Tommy og Annika bliver ved med at tryllebinde både store og små. Men hvorfor er det, at Pippilotta Viktualia Rullegardina Krusemynta Efraimsdatter Langstrømpe fra Villa Villekulla fortsætter med at gå ind i alle hjerter med træsko på?

Det skyldes først og fremmest, at fortællingen er god! Det lyder banalt, men gennem Pippi formidler Astrid Lindgren de små hverdagseventyr og fortæller dem levende og let, så både børn og voksne griner sammen. Samtidig er Pippi en pige med ben i næsen – hun er omsorgsfuld, sjov, tænksom, kærlig, fri og bomstærk!

I dag er Pippi-bøgerne oversat til 77 sprog, udgivet i 65 millioner eksemplarer, og der er både lanceret film og opsat musicals. Derfor tør vi godt sige, at Pippi er en klassiker, du ikke kan undvære i bogreolen.

Pippi Langstrømpe til salg på DBA i dag:

  1. Pippi Langstrømpes Kogebog - Indbundet - Kogebøger & Gastronomi Hos Coop

    Pippi Langstrømpes Kogebog - Indbundet - Kogebøger & Gastronomi Hos Coop

    Pippi Langstrømpes Kogebog - Indbundet - Kogebøger, Anden, Bøger > Kogebøger & gastronomi, Pippi Langstrømpes kogebog Alle kender Pippi Langstrømpe som pigen, der kan løfte en hest, har en vadsæk fuld

    135,00 kr.25-10-2022
  2. Pippi og stærke Adolf, Astrid Lindgren, Pippi og Stærke Adolf og andre tegneserier. Astrid Lindgren

    Pippi og stærke Adolf, Astrid Lindgren, Pippi og Stærke Adolf og andre tegneserier. Astrid Lindgren har skrevet historien med tegninger af Ingrid Vang Nyman. Fineste stand.

    15,00 kr.20-03-2023
  3. Prinsesse Fjollehoved Og Skænderimagien - Indbundet - Børnebøger Hos Coop

    Prinsesse Fjollehoved Og Skænderimagien - Indbundet - Børnebøger Hos Coop

    Prinsesse Fjollehoved Og Skænderimagien - Indbunde, Anden, Prinsesse Fjollehoved Prinsesse Fjollehoved er en lille pige, der bobler over af opfindsomhed og fantasi, men hun bekymrer sig også om mange

    243,00 kr.29-05-2022
  4. Emil fra Lønneberg og Pippi Langstrømpe, Astrid Lindgren, De er på lidt over 100 sider og som nye

    Emil fra Lønneberg og Pippi Langstrømpe, Astrid Lindgren, De er på lidt over 100 sider og som nye

    100,00 kr.19-03-2023
  5. Forskellige, Forskellige, Flere forskellige børnebøger. 

Da tiden kom til Fanø 10,-
Pippi 10,-
Lær

    Forskellige, Forskellige, Flere forskellige børnebøger. Da tiden kom til Fanø 10,- Pippi 10,- Lær at kende 25 strandgund 10,- Rorris dag ved stranden 10,- Pigge, gyser og den lille ven 10,- Spøgelse

    10,00 kr.19-03-2023
  6. Pippi Langstrømpe i Humlegården , Astrid Lindgren

    Pippi Langstrømpe i Humlegården , Astrid Lindgren

    35,00 kr.19-03-2023

Lige nu kan du på DBA finde 218 bøger med Pippi Langstrømpe og hendes venner Tommy og Annika.

En lille fortælling for de mindste

Kan du huske Mis med de blå øjne? Den lille billedbog af Egon Mathiesen er perfekt læsning for de mindste, så har du en lille spirrevip derhjemme på mellem tre og seks år, er denne fine fortælling en sikker succes.

Det er nemlig ikke svært at identificere sig med den lille Mis, som modsat de andre katte ikke har gule øjne. Som titlen fortæller, har Mis blå øjne, og det får de andre katte til at pege poter ad Mis og drille. Det ville slå de fleste omkuld, men Mis er modig og tager ud i verden for at gå sine egne veje…

På en poetisk og jordnær måde fortæller forfatteren, at det er helt okay at være helt sig selv, for selvom du har blå, blå øjne, kan du stadig fange de fedeste mus i flokken.

LÆS OGSÅ: Barn i 90’erne? Så havde du med garanti disse 7 CD’er derhjemme

Lige nu sælger Tina fra Græsted dette fine eksemplar af Pippi for 100 kroner, og hun sender det gerne med posten til dig.
Lige nu sælger Tina fra Græsted dette fine eksemplar af Pippi for 100 kroner, og hun sender det gerne med posten til dig.

Mon de når hjem til pandekagetid?

Rasmus, Pingo, Skæg og Pelle er klar på nye eventyr!

Sådan lyder det i sangen, og siden 1951 har de 4 venner sejlet ud på opdagelse i skibet ’Mary’ med sælen ’Skæg’ som styrmand. Det er Carla og Vilhelm Hansen, som står bag bøgerne, der i dag er udgivet i mere end 20 millioner eksemplarer og endda er blevet gjort levende på tegnefilm.

Det er en imponerende karriere, Rasmus Klump og vennerne har haft, men selvom man skulle tro, at de kunne trænge til en rolig pensionisttilværelse, får de næppe lov. Der er nemlig altid en grund til at kaste trosserne i land, lette anker og sejle på opdagelse efter store og små eventyr. Nye venner skal mødes, de skal måske hjælpes og Skæg skal fortælle historier om sin søulketid i Biscayen, før skibet vendes og turen går hjem til en stor stak friskebagte pandekager.

Rasmus Klump-bøger til salg:

  1. Rasmus Klump, Carlsen, 

5 stk. pixi bøger.
Brugte med fine bøger. En lidt mere brugt end de andre.

    Rasmus Klump, Carlsen, 5 stk. pixi bøger. Brugte med fine bøger. En lidt mere brugt end de andre. 2 stk. pap-bøger, Rasmus Klump som baby. Den ene med lidt brugsspor i kanten. Den anden stort set s

    20,00 kr.22-03-2023
  2. Forskellige børnebøger, Diverse, Forskellige børnebøger
10 kr pr stk.
5 stk 45 kr
Sender kun (på køb

    Forskellige børnebøger, Diverse, Forskellige børnebøger 10 kr pr stk. 5 stk 45 kr Sender kun (på købers regning) ved køb af minimum 2 stk Se evt profil for andre annoncer. Billy og grisene Billy og L

    10,00 kr.22-03-2023
  3. 16 x Rasmus Klump hæfter, Carla & Vilh. Hansens, 16 af de sjove, skønne, hyggelige Rasmus Klump hæft

    16 x Rasmus Klump hæfter, Carla & Vilh. Hansens, 16 af de sjove, skønne, hyggelige Rasmus Klump hæfter til mange timers hygge. Det er numrene : 2, 3, 5, 12, 13, 14, 15, 19, 20, 21, 23, 24, 27, 29, 3

    100,00 kr.22-03-2023
  4. Peter Pedal. Frost. Rasmus Klump. Ole Bole. Tommy, Disney. Carla og Vilh. Hansen. Rune T. Kidde, FRO

    Peter Pedal. Frost. Rasmus Klump. Ole Bole. Tommy, Disney. Carla og Vilh. Hansen. Rune T. Kidde, FROST af Disney. 69 sider. Fra 2015. Hardback. Ganske lidt brugsspor. kr. 25,- FROST af Disney. Da Kon

    30,00 kr.22-03-2023
  5. Rasmus Klumps Eventyr: Klodshans - Indbundet - Børnebøger Hos Coop

    Rasmus Klumps Eventyr: Klodshans - Indbundet - Børnebøger Hos Coop

    Rasmus Klumps Eventyr: Klodshans - Indbundet - Bør, Anden, Rasmus Klumps eventyr: Klodshans H. C. Andersens klassiske eventyr om "Klodshans", der ender med at vinde prinsessens hjerte, fortalt i nye r

    100,00 kr.22-03-2023
  6. 7 Sjove Historier - Fnis Og Ballade Til Alle Ugens Dage - Indbundet - Børnebø...

    7 Sjove Historier - Fnis Og Ballade Til Alle Ugens Dage - Indbundet - Børnebø...

    7 Sjove Historier - Fnis Og Ballade Til Alle Ugens, Anden, 7 sjove historier Bogen er en samling af supersjove historier af populære danske forfattere og stærke brands. Her er nok at grine af med bl.a

    230,00 kr.20-02-2023

Netop nu er der mere end 300 Rasmus Klump-bøger til salg på DBA.

En magisk blyant og et næsehorn som kæledyr er lattermild læsning

Ole Lund Kirkegaard står nok bag nogle af de mest udødelige klassikere, når snakken falder på børnebøger. ’Gummitarzan’, ’Lille Virgil’, ’Hodja fra Pjort’ og ikke mindst ’Otto er et næsehorn’ er titler, der får de fleste til at smile bare ved tanken.

For der er noget finurligt ved de fantasifulde verdener, som forfatteren finder frem. På en gang er det nemlig både helt naturligt og totalt vildt, da Topper tegner et gult næsehorn på væggen, og det store dyr pludselig bliver levende og springer ud fra tapetet.

Kan du huske, hvad Topper gør med næsehornet? Hvis ikke må du hellere få fingrene i børnebogen fra 1972, for det er hylende morsomt at finde ud af, hvordan Topper forsøger at skjule næsehornet på anden sal.

Find Otto er et næsehorn på DBA:

  1. Otto er et næsehorn, Ole Lund Kirkegaard, I serien : "Læs Selv" , letlæst. Softcover, Gyldendal, 7.u

    Otto er et næsehorn, Ole Lund Kirkegaard, I serien : "Læs Selv" , letlæst. Softcover, Gyldendal, 7.udgave, 2013, 152 sider. + porto

    60,00 kr.21-03-2023
  2. Gummi Tarzan, Otto er et næsehorn, Hodja fra pjort, Ole Lund Kirkegaard, Lille samling ældre bøger a

    Gummi Tarzan, Otto er et næsehorn, Hodja fra pjort, Ole Lund Kirkegaard, Lille samling ældre bøger af Ole Lund Kirkegaard Klassiske og velkendte titler gummi Tarzan, Otto er et næsehorn og Hodja fra

    35,00 kr.20-03-2023
  3. Alle de andre rødder 1+2, Ole Lund Kirkegaard, To fine bøger i god stand med ganske få brugstegn. Bø

    Alle de andre rødder 1+2, Ole Lund Kirkegaard, To fine bøger i god stand med ganske få brugstegn. Bøgerne indeholder alle de kende historier af Ole Lund Kirkegård og med de kendte illustrationer. Bin

    175,00 kr.14-03-2023
  4. Otto er et Næsehorn (1978, 5. oplag), Ole Lund Kierkegaard, Udgivet af Gyldendal indbundet med det r

    Otto er et Næsehorn (1978, 5. oplag), Ole Lund Kierkegaard, Udgivet af Gyldendal indbundet med det ruge omslag. Stand: FINE- [5.5] - stempel på side 3 Kan sendes for kr. 42,-

    59,00 kr.11-03-2023
  5. Gummi Tarzan, Tippe Tophat, Otto er et næsehorn, Hodja fra Pjort
Pr stk 30kr

    Gummi Tarzan, Tippe Tophat, Otto er et næsehorn, Hodja fra Pjort Pr stk 30kr

    30,00 kr.07-03-2023
  6. Kirkegaard bøger, Ole Lund Kirkegaard, Forskellige kirkegaard bøger

Otto er et næsehorn paperback 2

    Kirkegaard bøger, Ole Lund Kirkegaard, Forskellige kirkegaard bøger Otto er et næsehorn paperback 25,- Otto er et næsehorn læs selv 20,- Tippe tophat 35,- SOLGT Gummi tarzan hardback 30,- SOLGT Gummi

    20,00 kr.05-03-2023

Lige nu er der 149 eksemplarer af Otto er et næsehorn til salg på DBA, men vil du hellere bladre i Gummi Tarzan, finder du bøgerne her.

Kan du ikke få nok af bøger? Du kan bruge bøgerne som vægdekoration i hjemmet, og her viser vi dig, hvordan du gør. Det vil uden tvivl bringe lykke på børneværelset, hvis yndlingsbøgerne ikke kun står på reolen, mens også hænges op på væggen som farverigt tapet.

For nogle er det ikke nok bare at tænde læselampen om aftenen og blunde med bøgerne i skødet. En af dem er Laila, der har en imponerende samling af Anders And. Her i videoen viser hun dig det første eksemplar af tegneserien, og hun fortæller også, hvor meget bøgerne er værd. Det viser sig nemlig, at de gamle fortællinger koster mere end de nye.

Relaterede artikler