Supersælger Channe har solgt det meste af sit tøj til kendisser
Livsstil

Supersælger Channe har solgt det meste af sit tøj til kendisser

Julie Schoen
Julie Schoen

Hun har solgt det meste af sin garderobe til kendisser, og hendes gamle, store gevir hænger lige nu på et badehotel i Skagen. Her kan du læse om supersælger Channes finurlige oplevelser og bedste erfaringer.

Hvis du solgte en lampe for 5.000 kroner, som du selv havde været ude og give 30 kroner for, ville du så ik’ betragte det som en rimelig god handel?

Det ville de fleste nok, men følelserne er blandet hos 26-årige Channe, der står bag dette salg. Når man spørger hende, hvilket salg hun fortryder i dag, er det netop salget af den lampe.

I denne artikel kan du læse hvorfor, og du får andre hyggelige annektdoter og råd fra supersælgeren, der bor i Arden. Channe Frederiksen har nemlig solgt sine brugte ting, siden hun var 15. I dag er nordjyden 26 år, og hun har gjort sig en del erfaringer.

Du kan i artiklen blandt andet læse om de kendisser, Channe i tidens løb har solgt til, og du kan også få svar på, hvad hvordan Go’morgen Danmark er indbladet i den handelsoplevelse, som var Channes bedste.

Ps. Hvis du ikke allerede har læst artiklen om Channes genbrugshjem, så inviterer vi dig indenfor i denne artikel. Du kan også læse om de genbrugsgaver, Channe har givet og modtaget, ved at klikke på denne artikel.

Et billede fra Channes hjem. Det meste af Channes hjem er købt brugt, og hun sælger det gerne igen, og ofte kan hun få det samme for tingene, som hun købte dem for. Channe har købt og solgt på brugtmarkedet i størstedelen af sit liv
Et billede fra Channes hjem. Det meste af Channes hjem er købt brugt, og hun sælger det gerne igen, og ofte kan hun få det samme for tingene, som hun købte dem for. Channe har købt og solgt på brugtmarkedet i størstedelen af sit liv

Hvor meget og hvor ofte sælger du på brugtmarkedet?

Jeg sælger ting nogle gange om måneden. Jeg har gjort det siden, jeg var 15 år, så nu hvor jeg er 26 år, må det vel være langt over 1.000 ting, jeg har solgt gennem tiden.

Hvorfor sælger du dine brugte ting?

For at få penge til noget nyt.

Har du et eksempel på en finurlig handelsoplevelse?

Ja, jeg har før i tiden solgt størstedelen af mit tøj til medvirkende fra TV-programmet ’For lækker til love’ og ’Kongerne i sneen’. Jeg kan ikke lige huske, hvad pigerne hed, da jeg ikke selv så programmerne.

Tøj til salg på DBA:

  1. Bluse, Ganni, str. 38, Mørkeblå, Velour, God men brugt, Flot og blød velour bluse fra Ganni i str.38

    Bluse, Ganni, str. 38, Mørkeblå, Velour, God men brugt, Flot og blød velour bluse fra Ganni i str.38. Mørkeblå med metaltråde og i god brugt stand.

    250,00 kr.12-01-2025
  2. Sweater, Ganni, str. 36, Gul, Uld, Ubrugt, Aldrigt brugt.

    Sweater, Ganni, str. 36, Gul, Uld, Ubrugt, Aldrigt brugt.

    1.200,00 kr.12-01-2025
  3. Skjorte, co' couture, str. 38, hvid, rød, bomuld, Næsten som ny, Mønstret skjorte i hvid og rød. Er

    Skjorte, co' couture, str. 38, hvid, rød, bomuld, Næsten som ny, Mønstret skjorte i hvid og rød. Er str L men til den lille side så derfor har jeg skrevet M. Sælger meget andet fra en række lækre mær

    200,00 kr.12-01-2025
  4. Bluse, Ganni, str. 36, Rød, grøn, sort, Viscose, Næsten som ny

    Bluse, Ganni, str. 36, Rød, grøn, sort, Viscose, Næsten som ny

    125,00 kr.12-01-2025
  5. Sweater, Ganni, str. 38, God men brugt, Skøn varm sweater. Str M. Nypris 3400,-

    Sweater, Ganni, str. 38, God men brugt, Skøn varm sweater. Str M. Nypris 3400,-

    550,00 kr.11-01-2025
  6. Skjorte, Ganni, str. 34, Multi, Næsten som ny, Bukser og skjorte

    Skjorte, Ganni, str. 34, Multi, Næsten som ny, Bukser og skjorte

    400,00 kr.11-01-2025

Hvad enten du er på jagt efter bluser, kjoler, bukser eller nederdele, kan du finde det på DBA. Her er der tøj fra mærker som Ganni, Gucci, Stine Goya, Supreme og Han Kjøbenhavn.

Har du endnu eksempel på en finurlig handelsoplevelse?

Jeg har solgt vores store gevir, som vi har haft hængende i stuen, til et badehotel i Skagen. Så nu hænger det dér.

Hvad er din bedste handelsoplevelse?

Jeg skulle være med i Go’morgen Danmark og skulle derfor til Sjælland. På vejen besluttede vi os for at køre forbi en lille genbrugsbutik, og der stod den sødeste, ældre dame, som jeg købte et fad af. Hun var virkelig rar og kærlig. Det var en rigtig god oplevelse.

LÆS OGSÅ: Denne dag bliver der handlet mest på DBA

Gamle barborde i messing trender meget lige nu, så det bør du let kunne komme af med. Her kan du se Channes
Gamle barborde i messing trender meget lige nu, så det bør du let kunne komme af med. Her kan du se Channes

Har du solgt noget, som du efterfølgende har fortrudt?

Jeg solgte engang en keramiklampe fra Kähler til 5.000 kroner. Jeg fik en god pris, må man sige, for jeg havde selv givet 30 kroner for den. Men den var dælme fin, så i dag fortryder jeg den handel.

Hvilken ting fra dit hjem kunne du ALDRIG finde på at sælge?

En lille julemand fra min barndom. Men alt andet må gerne sælges, såfremt jeg får tilbudt den rigtige pris.

Kähler til salg på DBA:

  1. Keramik, Lysestage Vase Kertestage, HAK Kähler, Autospørgsmål: Er varen stadig til salg? Svar: JA
1

    Keramik, Lysestage Vase Kertestage, HAK Kähler, Autospørgsmål: Er varen stadig til salg? Svar: JA 1 stk Koglestage, alm. str. lys Mokka Brun Cono (75,-) 3 stk Vintage nye mini i originalæske, vase lys

    75,00 kr.13-01-2025
  2. Fajance, Lågkrukke, Kähler, 
Kähler Mano lågkrukke i cremefarvet fajance og låg i bambus, mål Ø 9 cm

    Fajance, Lågkrukke, Kähler, Kähler Mano lågkrukke i cremefarvet fajance og låg i bambus, mål Ø 9 cm - 16 cm høj med låg er fejlfri og uden skår

    145,00 kr.13-01-2025
  3. Vase, Kähler Omaggio vaser, Kähler, Kähler Omaggio vaser 
2 stk. 12,5cm. 
Hvid med sølv 

Samlet for

    Vase, Kähler Omaggio vaser, Kähler, Kähler Omaggio vaser 2 stk. 12,5cm. Hvid med sølv Samlet for kr. 100,-

    100,00 kr.13-01-2025
  4. Keramik, 4 ting, Ester Gedde Højland, sælges samlet. 

Kande. H 14 cm, dia 12 cm. 

Skål lavet da Es

    Keramik, 4 ting, Ester Gedde Højland, sælges samlet. Kande. H 14 cm, dia 12 cm. Skål lavet da Ester Gedde Højland var hos Kähler. H 3 cm, dia 16 cm. 2 kopper på fod. H 9 cm, dia 8 cm. Alle 4 t

    300,00 kr.13-01-2025
  5. Keramik, Stegeso, Kähler Marmitta, Flot stegeso fra Kähler, model Marmitta
3,3 ltr. Ø 28 cm – H: 13

    Keramik, Stegeso, Kähler Marmitta, Flot stegeso fra Kähler, model Marmitta 3,3 ltr. Ø 28 cm – H: 13 cm. Ovnfast og kan går i opvaskemaskine og mikroovn. Perfekt stand Århus, Aalborg, Frederikshavn e

    115,00 kr.13-01-2025
  6. Porcelæn, Tallerkener , Kähler, 6 stk Mano (2råhvide, 2sorte og 2 gul/grønne)
Sælges samlet.
Sendes

    Porcelæn, Tallerkener , Kähler, 6 stk Mano (2råhvide, 2sorte og 2 gul/grønne) Sælges samlet. Sendes ikke!

    200,00 kr.13-01-2025

Du har 2.295 muligheder, hvis du leder efter en ting fra Kähler på DBA.

Hvilke ting tager dig længere tid at sælge end andet?

Årh, jeg synes, det kan være svært at komme af med mit børnetøj til mine drenge, fordi der er så mange andre, der også sælger tøj i de størrelser.

Er der en ting, du måtte tage af markedet igen, fordi ingen gad købe den?

Nej, der er altid nogen, der vil købe. Det er bare et spørgsmål om, hvad prisen er. Men herretøj gider jeg dog ikke sælge, fordi jeg synes, det tager tid at få det afsat. Så det ryger til genbrug i stedet.

Er der noget, du planlægger at sælge snart?

Alt ved os er næsten til salg. Det er bare et spørgsmål om pris. Hvis vi får tingene solgt, finder vi nemlig bare nogle nye og fede ting.

SE OGSÅ: VIDEO: Gamle vinduer laves om til små vitrineskabe

Hylder som denne kan du nemt selv lave med lidt lædersnor og noget træ. Og så kan du helt sikkert sælge hylderne for en bedre pris, end hvad du købte lædersnoren og træet for til sammen. Hylden her tilhører Channe
Hylder som denne kan du nemt selv lave med lidt lædersnor og noget træ. Og så kan du helt sikkert sælge hylderne for en bedre pris, end hvad du købte lædersnoren og træet for til sammen. Hylden her tilhører Channe

Er du også glad for DBA?

Hvis du elsker DBA lige så højt som Channe, så er DBA Guide meget interesseret i at høre fra dig. Måske du er den næste superbruger, vi bringer en artikel om. Hvis du er interesseret i at fortælle os om dine DBA-vaner, så kontakt redaktionen på jschoen (
Gamle gadelamper, der har hængt i Københavns gader, er også meget populære. Sådan en har Channe for eksempel hængende over sit sofabord
Gamle gadelamper, der har hængt i Københavns gader, er også meget populære. Sådan en har Channe for eksempel hængende over sit sofabord

Er der en type ting, du oplever generelt trender lige nu på brugtmarkedet?

Min oplevelse er, at hvis der er en god historie i de ting, du sælger, er det eftertragtet. Hvis nu for eksempel du sælger noget, der har stået i en offentlig bygning eller lokalt i det offentlige rum, vil folk have fingre i det.

Jeg havde eksempelvis 37 julestjerner fra Aalborgs gågade til salg, og der gik ikke længere end 10 minutter, og så var de solgt. Jeg beholdte selv 4 til mit eget hjem.

Et godt tip at give videre: Hvordan sælger man mest effektivt?

Tag gode billeder af de ting, du sælger. Et godt billede er for eksempel ét, hvor tingen indgår i din indretning. Sælger du tøj, så tag et billede af tøjet, når du har det på. Det giver et bedre indblik for køber.

Du kan læse flere gode salgsråd i artiklen, her. Vil du derimod læse mere om Channe, kan du finde hendes Facebook-side på 'Channes finurlige verden'.

Gamle gadelamper til salg på DBA:

  1. Spot, Lillebror, 2 stk sorte spot.

    Spot, Lillebror, 2 stk sorte spot.

    500,00 kr.13-01-2025
  2. Pendel, Stor Dansk Pendel Laterna Danica, Etagependel / retro pendel metal.
Dansk Design Pendel. Opr

    Pendel, Stor Dansk Pendel Laterna Danica, Etagependel / retro pendel metal. Dansk Design Pendel. Oprindelig hejsependel, men nu monteret med lang sort ledning, som matcher afstandsstykkerne på den flo

    420,00 kr.13-01-2025
  3. Pendel, Nielsen light, 2 børstet kobberpendeler som ikke har nogen buler eller skrammer. Den sorte s

    Pendel, Nielsen light, 2 børstet kobberpendeler som ikke har nogen buler eller skrammer. Den sorte stofledning er ca. 70 cm lang. Størrelsen er Ø20 cm. En koster 250 kr.og du får begge for 400 kr.

    250,00 kr.13-01-2025
  4. Lysekrone

    Lysekrone

    400,00 kr.13-01-2025
  5. Pendel, Værksted pendler, 2 stk’s værksteds pendler er blevet malet 
Ka sendes

    Pendel, Værksted pendler, 2 stk’s værksteds pendler er blevet malet Ka sendes

    300,00 kr.13-01-2025
  6. Pendel, Fin Loftlampe i hvid metal orginal.
Fra ca 80erne.

Den har en lille bule se sidste billede

    Pendel, Fin Loftlampe i hvid metal orginal. Fra ca 80erne. Den har en lille bule se sidste billede i galleri Det kan være den kan rettes ud. Mål 40Ø Fra røgfri hjem - prisen forhandles ikke 189

    189,00 kr.13-01-2025

Du kan finde gamle gadelamper til salg på DBA ved at klikke her.

Hvis du ikke allerede har læst artiklen om Channe og hendes flotte genbrugshjem, burde du klikke her, hvor du blandt andet kan læse, hvilket genbrugsfund Channe får mest ros for af vennerne. Du kan også læse, hvilke genbrugsgaver, hun har købt og modtaget i artiklen, her.

Vil du derimod læse om en anden, der kan tjene kassen på at sælge dine ting på DBA, så læs denne artikel om Susanne, der i artiklen blandt andet forklarer, hvilke ting du bør sælge lige nu, eftersom disse er meget populære fortiden.

Du kan også læse om 27-årige Mads, der har 2.860 ting til salg. Og det er alle sammen den samme slags.

Marie-Louise har lavet en lampe ud af sin gamle peberkværn. Den og meget andet kan du selv tjekke ud i videoen herunder, hvor hun viser dig rundt i sit hjem.

Du kan læse mere om Marie-Louises indretningsvalg i artiklen, her.

Relaterede artikler